دیدن این ۶ جنگل بکر در شمال کشور را از دست ندهید+تصاویر

به گزارش برنا؛ زیباترین جنگل‌های شمال ایران محبوب‌ترین تفرجگاه‌های کشور ما میان گردشگران در طول سال هستند و از بهترین جاهای دیدنی ایران به شمار می‌روند.

جنگل های شمال ایران محل زندگی گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری نیز به شمار می‌روند و از مهم‌ترین مناطق ذخیره‌گاه زیست کره در تمام جهان هستند.

جنگل‌های مازندران

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی از زیباترین جنگل‌های شمال ایران در استان مازندران و نزدیکی تنکابن و رامسر است که محیطی بکر و تماشایی دارد. وسعت این جنگل به حدود ۶۰۰ هکتار می‌رسد و اطراف آن را روستاهای سرسبز و ییلاق‌های خوش آب و هوای مازندران پوشانده‌اند.پوشش گیاهی در جنگل دالخانی تنوع بالایی دارد و بسیار انبوه است. از میان این‌گونه‌ها می‌توان درختان شاه بلوط، راش و بوته‌های وحشی ازگیل و تمشک را نام برد. شغال و خرس نیز گونه‌های وحشی در اعماق این عرصه جنگلی هستند. در این جنگل، دریاچه، رودخانه و آبشارهای خروشانی نیز قرار گرفته‌اند که بازدید از آن‌ها برای علاقه‌مندان به طبیعت گردی بسیار جذاب است. جنگل دالخانی ظرفیت‌های گسترده‌ای برای کوهنوردی و ییلاق گردی نیز دارد. از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی در این منطقه و اطراف آن می‌توان به دریاچه سد میجران، ییلاق گرسماسر، آبشار سیاسرت و پیچ هفت شهدا اشاره کرد.

برای بازدید از جنگل دالخانی باید به جاده رامسر به تنکابن بروید و در سه راهی این جاده در کیلومتر هفت، به‌سمت راست بروید. این جنگل از بکرترین نواحی در مرز بین استان‌های گیلان و مازندران به شمار می‌رود و برای اتراق در آن باید همه وسایل لازم را با خود ببرید؛ اما به خاطر داشته باشید بدون راهنمایی آشنا به مسیر از مسیر اصلی دور نشوید. اعماق جنگل دالخانی نیز برای کمپ در طبیعت مناسب نیستند. بازدید از این منطقه در تمام فصل‌های سال جذابیت‌های خاص خود را دارد؛ اما در پاییز رنگارنگ و تماشایی و در بهار بسیار خوش‌آب‌وهوا است.

دالخانی

جنگل دوهزار و سه هزار

جنگل دوهزار و سه هزار مازندران در واقع دو عرصه جنگلی در امتداد یکدیگر هستند که بر ارتفاعات اطراف تنکابن و رامسر قرار گرفته‌اند. این جنگل‌ها از زیباترین جاذبه‌های طبیعی مازندران و نمونه‌ای از جنگل‌های هیرکانی شمال ایران به شمار می‌روند. جنگل سه هزار در ارتفاع بیشتری نسبت به جنگل دوهزار قرار دارد و محیط آن بسیار بکرتر است.

رودخانه دوهزار و سه هزار در این نواحی سبب خرمی و سرسبزی بسیار می‌شود و گونه‌های متنوعی از انواع درختان و درختچه‌های وحشی در این جنگل‌ها به چشم می‌خورند. از مهم‌ترین این‌گونه‌ها می‌توان راش، ون و چنار نام برد. از جاذدبه‌های طبیعی اطراف این جنگل‌ها می‌توان به روستای هرسنگ، ییلاق آغوزحال، روستای نوشا، ییلاق عسل محله و قله سیالان اشاره کرد. جاده دوهزار برای علاقه‌مندان به کوهنوردی و ماهیگیری نیز ظرفیت‌های گردشگری بالایی دارد.

جنگل‌های دوهزار و سه هزار امکانات اقامتی و تفریحی خاصی ندارند؛ اما در نخستین بخش‌های مسیر در جنگل دوهزار و در جاده جنگلی چند فروشگاه مواد غذایی به چشم می‌خورند. برای بازدید از این جنگل‌ها باید از سه راه سلیمان آباد در منطقه خرم آباد تنکابن به مسیر جاده‌ای دوهزار وارد شوید. اگر به کمپ در جنگل‌های دوهزار و سه هزار علاقه دارید؛ همه لوازم مورد نیاز را با خود ببرید. این جنگل‌ها در فصل‌های بهار و پاییز بسیار تماشایی می‌شوند؛ اما امکان بارش‌های پراکنده در این زمان‌های سال در این منطقه بالا است.

۶ جنگل بکر در شمال کشور که باید دید

جنگل های گیلان

جنگل گیسوم

جنگل گیسوم از معروف‌ترین عرصه‌های جنگلی در کرانه دریای مازندران در استان گیلان است که در طول سال گردشگران زیادی برای بازدید از زیبایی‌های آن و اتراق در طبیعت سرسبز این جنگل به آن سفر می‌کنند. این جنگل در مسیر جاده رشت به آستارا و در فاصله حدودی ۱۰ کیلومتری از جنوب شرقی اسالم قرار دارد. جنگل گیسوم از توابع «پره سر» شهرستان تالش گیلان به شمار می‌رود.

از مهم‌ترین ویژگی‌های جنگل گیسوم، دسترسی مناسب به خط ساحلی در این جنگل است. قرار گرفتن جنگل‌های انبوه در کرانه دریای مازندران چشم‌اندازی تماشایی از این نواحی در مقابل چشم تماشاگران به نمایش می‌گذارند. در جنگل گیسوم بیش از ۷۵ گونه از گیاهان مختلف به چشم می‌خورند و جانورانی مانند بز کوهی، خرس قهوه‌ای، خرگوش، قرقاول، گرگ و پلنگ در این جنگل زندگی می‌کنند.

در جنگل گیسوم امکانات متنوعی برای گردشگران تعبیه کرده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به آلاچیق‌های اقامتی، سرویس‌های بهداشتی و پارکینگ اشاره کرد. تفریحاتی مانند اسب‌سواری، دوچرخه‌سواری، قایق‌سواری، پاراگلایدر، جت اسکی و زمین بازی کودکان نیز در بخش ساحلی و جنگلی این پارک وجود دارند. پارک جنگلی گیسوم در فاصله کوتاهی از جاده تماشایی اسالم به خلخال قرار گرفته است. بازدید از جنگل گیسوم در هر فصلی از سال حال و هوای خاص خود را دارد؛ اما بهترین زمان برای گشت و گذار و اتراق در این جنگل فصل‌های بهار و تابستان هستند.

۶ جنگل بکر در شمال کشور که باید دید

جنگل نقله بر

جنگل نقله بر گیلان در نزدیکی منجیل و رودبار قرار دارد و از زیباترین جنگل‌های شمال ایران است. این جنگل نیز مانند جنگل گیسوم در مسیر جاده رشت به آستارا و در فاصله تقریبی ۴۵ کیلومتری از رشت قرار دارد. برای بازدید از این جنگل باید به حوالی روستای رستم آباد بروید.

جنگل نقله بر پوشش گیاهی متنوع و سرسبزی دارد که آن را به جریان خروشان سپیدرود مدیون است. در این جنگل گونه‌های متنوعی از گیاهان مانند درختان انجیلی و ممرز و بوته‌های سرفیلی، پاپیتال و ازملک به چشم می‌خورند. پرندگان مختلفی مانند توکای سیاه، قمری، کمر کولی جنگلی و گنجشک نیز در این جنگل زندگی می‌کنند. از زیباترین جاذبه‌های اطراف این جنگل می‌توان به درخت سرو هرزویل در روستایی به همین نام در نزدیکی جنگل نقله بر اشاره کرد.

برای بازدید از جنگل نقله بر باید به رودبار و سپس روستای رستم آباد بروید. این جنگل در حدود ۲۵ کیلومتر با رودبار فاصله دارد. در جنگل نقله بر امکانات خاصی وجود ندارد و طبیعت‌گردان برای جنگل‌نوردی و اتراق در طبیعت به این جنگل سفر می‌کنند. بهترین زمان برای بازدید از جنگل نقله بر فصل‌های پاییز، بهار و تابستان هستند؛ اما اگر قصد کمپ در طبیعت را دارید، از اواخر بهار تا واپسین روزهای تابستان می‌توانید در این جنگل زیبا اتراق کنید.

۶ جنگل بکر در شمال کشور که باید دید

جنگل‌های گلستان

پارک جنگلی النگدره

پارک جنگلی النگدره با مساحت تقریبی ۱۸۵ هکتار یکی از هفت منطقه نمونه گردشگری در کشور ما به شمار می‌رود. این جنگل زیبا در نزدیکی گرگان قرار دارد و در مسیر دسترسی به جنگل ناهار خوران واقع شده است. سه رودخانه خروشان در جنگل النگدره و محیط اطراف آن سبب سرسبزی فراوان این جنگل و رشد گونه‌های متنوع گیاهی مانند درختان انجیلی، توسکا، لرگ، بلوط و افرا در این منطقه شده‌اند.

پارک جنگلی النگدره امکانات رفاهی و تفریحی متعددی دارد که از میان آن‌ها می‌توان به آلاچیق‌ها، سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، مسیر سلامتی، ایستگاه دوچرخه سواری، زمین بازی کودکان و زمین‌های ورزشی اشاره کرد. بهترین زمان برای بازدید از پارک جنگلی النگدره فصل‌های پاییز و بهار هستند. در این زمان‌ها طبیعت این منطقه به اوج زیبایی خود می‌رسد؛ اما در فصل تابستان نیز آب و هوا برای گشت و گذار و اتراق در این پارک مناسب است.

۶ جنگل بکر در شمال کشور که باید دید

پارک جنگلی ناهارخوران

پارک جنگلی ناهارخوران از عرصه‌های جنگلی کشور ما در استان گلستان است که سراسر آن را درختان سر به فلک کشیده پوشانده‌اند. پوشش گیاهی متنوع، آبشار مصنوعی و چشم‌اندازهای طبیعی بکر از مهم‌ترین ویژگی‌های این پارک جنگلی هستند.

پارک جنگلی ناهار خوران امکانات مناسبی برای اتراق و گذراندن پیک نیک یک روزه دارد و گردشگران زیادی برای رفع خستگی و کمپ در طبیعت در طول سال به این منطقه سفر می‌کنند. از امکانات این پارک جنگلی پارکینگ، رستوران، زمین‌های بازی، شهربازی و سایر امکانات رفاهی هستند. پارک جنگلی ناهارخوران در فصل پاییز بسیار تماشایی، اما کمی سرد است. بهترین فصل بازدید از جنگل ناهارخوران از نظر آب و هوایی، فصل‌های بهار و تابستان هستند.

۶ جنگل بکر در شمال کشور که باید دید

 

منبع

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=8620

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: