هواشناسی ۱ اردیبهشت ۱۴۰۲/ ورود سامانه بارشی به ایران/ هشدار هواشناسی برای ۱۵ استان

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، وضعیت جوی استان‌های کشور طی روز‌های آینده را تشریح کرد.

آژانس خبری ریحان :

صادق ضیائیان در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه امروز (۱ اردیبهشت‌ماه) در مناطقی از آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، کردستان و کرمانشاه رگبار باران، گاهی با رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود، اظهار کرد: شنبه (۲ اردیبهشت‌ماه) در بیشتر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است.

وی افزود: یکشنبه (۳ اردیبهشت‌ماه) در مناطقی از اصفهان، یزد، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، چهارمحال و بختیاری و ارتفاعات البرز شرقی و دوشنبه (۴ اردیبهشت‌ماه) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه ایلام و ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی رگبار باران، گاهی با رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. این وضعیت سه‌شنبه در شمال غرب، غرب استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز، مرکز و شرق کشور رخ می‌دهد.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، با توجه به جریانات گرم و مرطوب جنوبی طی پنج روز آینده، به ویژه در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب، در مناطقی از کرمان، به ویژه در ارتفاعات استان، شنبه تا سه‌شنبه در مناطقی از یزد، دوشنبه و سه‌شنبه در سیستان و بلوچستان و شمال فارس رگبار و رعد و برق و وزش باد رخ می‌دهد.

ضیائیان یادآور شد: سرعت وزش باد جمعه و شنبه در شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و مرکز و یکشنبه و دوشنبه در شمال شرق و شرق کشور افزایش خواهد یافت که در مناطق مستعد با گردوخاک نیز همراه خواهد بود. همچنین جمعه در استان‌های ساحلی دریای خزر شاهد افزایش دما و وزش باد جنوبی (به ویژه در دامنه‌ها و ارتفاعات گاهی وزش باد شدید) خواهیم بود و از شنبه با نفوذ جریانات خنک شمالی دمای هوای این مناطق کاهش خواهد یافت.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا شنبه (۲ اردیبهشت‌ماه) نیمه ابری تا ابری گاهی وزش باد شدید با احتمال بارش پراکنده به تدریج کاهش باد با حداقل دمای ۱۸ و حداکثر دمای ۲۷ درجه سانتی‌گراد و در روز یکشنبه (۳ اردیبهشت‌ماه) قسمتی ابری همراه با وزش باد در شب افزایش باد با حداقل دمای ۱۶ و حداکثر دمای ۲۸ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی می‌شود. 

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا جمعه و شنبه (۱ و ۲ اردیبهشت‌ماه) اهواز با دمای ۳۷ و ۳۸ درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین و شهر کرد با دمای ۱ و ۳ درجه سانتی‌گراد خنک‌ترین مراکز استان کشور هستند.

هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۲/۰۱؛ ورود سامانه بارشی به کشور/ هشدار هواشناسی برای ۱۵ استان

سازمان هواشناسی نیز با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور برای ۱۵ استان هشدار وقوع سیلاب، آب‌گرفتگی معابر، طغیان رودخانه‌ها و احتمال سقوط سنگ صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در مناطقی از آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، کردستان و کرمانشاه رگبار باران همراه بار رعدوبرق پیش‌بینی شده است. فردا در اکثر مناطق کشور جو پایداری حاکم است.

روز یکشنبه در اصفهان، یزد، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، چهارمحال و بختیاری و ارتفاعات البرز شرقی و روز دوشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام و ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می‌شود. این وضعیت روز سه‌شنبه برای شمال غرب، غرب، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز، مرکز و شرق کشور پیش بینی شده است.

با توجه به جریانات گرم و مرطوب جنوبی طی ۵ روز آینده به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در مناطقی از کرمان شنبه تا سه‌شنبه در مناطقی از یزد و روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه در سیستان و بلوچستان و شمال فارس رگبار، رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی سرعت وزش باد امروز و فردا در شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و مرکز و یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در شمال شرق و شرق کشور افزایش می‌یابد. امروز همچنین استان‌های ساحلی دریای خزر دما افزایش یافته و وزش باد جنوبی شدت می‌گیرد. از فردا با نفوذ جریانات خنک شمالی دمای هوا در این مناطق کاهش می‌یابد.

توصیف سامانه اول: گذر امواج تراز میانی و ناپایداری‌های محلی

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، شمال همدان، ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز و تهران، ارتفاعات و دامنه در استان‌های یزد، شمال هرمزگان، کرمان، جنوب فارس و جنوب شرق سیستان و بلوچستان.

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۲: ارتفاعات و دامنه استان‌های کرمان، سمنان، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی.

یک‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۳: ارتفاعات و دامنه در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کرمان و سمنان.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، شمال ایلام، ارتفاعات و دامنه در استان‌های همدان، کرمان و سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، صاعقه، احتمال تگرگ، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ

توصیه: اجتناب اکید از اسکان چادر‌های مسافرتی در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفر‌های برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها

توصیف سامانه دوم: تداوم و یا افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴

نوع مخاطره: افزایش میزان سرعت باد در مقیاس نسبتاً شدید

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، جنوب و مرکز اردبیل و شمال کردستان.

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۲: قم، مرکزی، تهران، سمنان، خراسان شمالی و شمال اصفهان.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۳: خراسان رضوی و شرق خراسان جنوبی.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴: خراسان رضوی، نوار شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلو‌های تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=16192

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: