نگاه اسلام به خانواده نگاه مقدسی است

یک استاد دانشگاه گفت: نگاه اسلام به خانواده نگاه مقدسی است و خانواده نخستین نهاد اجتماعی است که شخصیت فرزندان در آن شکل می‌گیرد.

به گزارش آژانس خبری ریحان به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، حجت الاسلام والمسلمین رفیعی استاد دانشگاه در مراسم ضیافت افطار که عصر امروز در صنایع هوایی وزارت دفاع برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: در اسلام نظام خانواده بسیار مهم است به حدی که در قرآن یکی از نشانه‌های وجود خداوند را آفرینش همسر برای آرامش انسان‌ها اعلام می‌کند. خانواده موجب آرامش است.

وی ادامه داد: نگاه اسلام به خانواده نگاه مقدسی است و خانواده نخستین نهاد اجتماعی است که شخصیت فرزندان در آن شکل می‌گیرد و به همین دلیل است که روایت داریم که در اسلام بنایی با ارزش تر از بنای ازدواج و خانواده نیست. تاکید اسلام بر خانواده در درجه نخست به دست آوردن آرامش است. اینکه خانواده باعث آرامش و سکینه بشود، و بین آنها دوستی و ملاطفت باشد.

حجت الاسلام رفیعی با بیان اینکه ۱۲ میلیون مجرد در جامعه داریم گفت: تشکیل خانواده یکی از مهمترین مشکلات جامعه ما ست، از سوی دیگر درصد طلاق نیز متأسفانه افزایش یافته است. در یک بخش از جامعه گاهی کانون‌های خانواده از هم می پاشد و منجر به طلاق می‌شود. مثلاً می‌گویند از هر ده ازدواج فلان قدر منجر به طلاق می‌شود و ما امیدواریم که به صفر برسد. و مشکل سوم جامعه ما فرزند آوری است که خطری جدی برای کشور است.

وی با اشاره به ویژگی‌های خانواده‌های قرآنی گفت: آیات زیادی درباره خانواده وجود دارد که خانواده‌های نا موفق مانند ابولهب و موفق را ذکر کرده است، خانواده‌های موفق ویژگی‌های متعددی دارند که یکی از آنها حس عذرخواهی است یعنی اگر مرد یا همسر اشتباهی کردم اشتباه و با رفتار و کردار خود عذرخواهی کنند.

رفیعی مسئله حیا را یکی دیگر از اولویت در زندگی زناشویی و خانوادگی دانست و گفت زن و مرد و فرزند و پدر باید حواسشان باشد که هیچگاه حیا میانشان از بین نرود زیرا اگر حیا از بین برود زن و شوهر و فرزند و پدر دیگر همدیگر را احترام نمی‌کند و شما می‌دانید که امروز دشمن روی حیا دست گذاشته است و با ساخت فیلم‌های مستهجن و فضای مجازی سعی می‌کند که این حیا را از خانواده‌های ما بگیرید.

وی با اشاره به ویژگی‌های خانواده‌های قرآنی گفت: آیات زیادی درباره خانواده وجود دارد که خانواده‌های نا موفق مانند ابولهب و خانواده موفق را ذکر کرده است، خانواده‌های موفق ویژگی‌های متعددی دارند که یکی از آنها حس عذرخواهی است یعنی اگر مرد یا همسر اشتباهی کرد با رفتار و کردار خود عذرخواهی کنند.

حجت الاسلام رفیعی با اشاره به ویژگی‌های خانواده حضرت ابراهیم (ع) گفت: ابراهیم و هاجر یکی دیگر از نمونه‌های خانواده‌های قرآنی است درسی که از زندگی آنها می‌گیریم درس معنویت است زیرا حضرت ابراهیم مجبور شد آنها را بیاورد و در سرزمین حجاز تنها رها کند. آن روز کسی نمی‌فهمید که اینکه حضرت ابراهیم زن و فرزندش را تنها در سرزمین مکه رها کند یعنی چه اما امروز می‌بینیم که آن سرزمینم، سرزمین نماز و سرزمین وحی است.

وی تربیت فرزندان را بسیار مهم دانست و ادامه داد: فرزندان آن چیزی که ما می‌خواهیم نمی‌شوند بلکه آن چیزی می‌شوند که ما هستیم اگر ما با رفتار و کردار خود نشان دهیم که حساب و کتابی است و باید در راستای فرامین الهی حرکت کنیم او نیز به این مسیر وارد می‌شود. درس دیگری که می‌توان از قرآن درباره خانواده قرار گرفت پیرامون زندگی حضرت یوسف و پدرش یعقوب است در این آیات بحث صبر را به ما می‌آموزند. مردم یعقوب را مسخره می‌کردند اما او همواره اعلام می‌کرد یوسف من روزی پیدا خواهد شد و خدا نتیجه صبر را اعطا کرد و یوسف دوباره پیدا شد.

حجت‌الاسلام رفیعی یکی دیگر از مسائل و مشکلات جامعه را تلاش دشمنان برای ایجاد یاس و ناامیدی در جامعه ما دانست و گفت: جامعه ما امیدها و توانمندی‌ها و پتانسیل‌های زیادی دارد و نباید در این جامعه ایجاد یاس و ناامیدی کرد. کشور ما رهبری فرزانه دارد از سوی دیگر ظرفیت و توانمندی‌های علمی و فناوری کشور ما بسیاری است.

حجت‌الاسلام رفیعی عبد بودن را یکی از ویژگی‌های اصلی بندگان خدا دانست و گفت: باید توجه داشته باشیم که ثروت و یا فرق قدرت یا ضعف مانعی نشود که ما عبد خوبی برای خداوند باشیم. در قرآن خداوند با بیان زندگی حضرت سلیمان و حضرت ایوب که یکی در اوج قدرت و ثروت و دیگری در فقر و بیماری بود اعلام می‌کند که ویژگی مشترک این دو پیامبر خدا این بود که هردو عبد خوبی برای او بودند.

وی یکی دیگر از ویژگی‌های خانواده‌های قرآنی را انجام کار خیر دانست و گفت: آقایان و خانم‌ها بدانید که باید به دنبال کارهای خیر باشید زیرا یکی از ویژگی‌های بندگان الهی این است که اهل کار خیر هستند.

رفیعی اخلاص را از دیگر ویژگی‌های خانواده‌های قرآنی دانست و گفت: این اتفاق نظر وجود دارد که هجده آیه یا مجموع سوره انسان در حق اهل بیت عصمت، علی و فاطمه و حسن و حسین (علیهم السلام) نازل شده و همگی در کتب تفسیر یا حدیث، روایت مربوط به این آیات را به عنوان یکی از افتخارات و فضائل اهل بیت می‌شمارند.

وی با اشاره به شأن نزول سوره هَل اَتی گفت: این سوره را که در شأن فداکاری حضرت (ع) و همسرش فاطمه زهرا (س) و فرزندانش حسن و حسین (علیهما السلام) نازل شد، هَل اَتی عَلَی الاِنسانِ حینٌ مِنَ الدَّهرِ…اِنَّما نُطعِمُکُم لِوَجهِ اللهِ لا نُریدُ مِنکُم جَزائاً وَلا شَکوراً… بنا به روایتی در آن روز برای اهل بیت فداکار پیامبر (ص) غذایی از آسمان فرود آمد و آن را تا هفت روز تناول کردند. بدین گونه، خداوند سبحان از ایثار و خود گذشتگی حضرت علی (ع) و خانواده بی نظیرش تقدیر کرد و قلب پیامبر (ص) را تسلی بخشید.

منبع:مهر

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=16188

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: