Warning: include_once(/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase1.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/newryhan/public_html/wp-content/advanced-cache.php on line 22

Warning: include_once(): Failed opening '/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase1.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/newryhan/public_html/wp-content/advanced-cache.php on line 22

Warning: include(/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 136

Warning: include(/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 136

Warning: include(): Failed opening '/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 136

Warning: include_once(/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 173

Warning: include_once(): Failed opening '/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 173
قطع برق در انتظار مشترکان پُرمصرف - آژانس خبری ریحان

قطع برق در انتظار مشترکان پُرمصرف

قطعی برق-آژانس خبری ریحان

به گزارش آژانس خبری ریحان  از روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، «مصطفی رجبی مشهدی» افزود: یک‌چهارم مشترکان خانگی بیش از الگو، برق مصرف می‌کنند که همین میزان بیش از ۵۰ درصد مصرف برق خانگی را به خود اختصاص می‌دهد اگر همین تعداد مشترک بتوانند مانند سایر مشترکان مصرف کنند یا حتی ۲۰ درصد کاهش مصرف داشته باشند، ناترازی تولید و مصرف کاهش می‌یابد.

برنامه‌ای برای جیره‌بندی برق نخواهیم داشت

وی در باره برنامه‌های تامین برق تابستان امسال ادامه داد: برای تابستان امسال به هیچ وجه برنامه جیره‌بندی برق نخواهیم داشت، اما انتظار داریم که طرح‌های تشویقی مورد اقبال مردم قرار گیرد و از سویی در نظر داریم برای پرمصرف‌ها کنتورهای هوشمند نصب کنیم تا بتوانند میزان مصرف خود را مشاهده و آن را کاهش دهند.

سخنگوی صنعت برق در باره برنامه‌های تشویقی امسال گفت: طرح‌های تشویقی برای مشترکان خانگی افزایش ۱۰ برابری داشته و برنامه‌های خوبی در نظر داریم به طور مثال اگر مشترکی در مناطق عادی با الگوی ۳۰۰ کیلووات‌ساعت در تابستان بتواند مصرف  خود را نسبت به سال گذشته به ۲۵۰ کیلووات‌ساعت برساند، قبض برق رایگان خواهد داشت و اگر بتواند مصرف خود را به ۲۰۰ کیلووات‌ساعت برساند، در کنار رایگان شدن قبض، حدود ۳۰ هزار تومان نیز از صنعت برق بستانکار می‌شود.

رجبی مشهدی افزود: در مناطق گرمسیر یک با سقف مصرف ۳ هزار کیلووات‌ساعت در تابستان نیز، امکان صرفه‌جویی بیشتر وجود دارد. این دسته از مشترکان می‌توانند با خاموش‌کردن یک کولر، تا ۵۰۰ هزار تومان ماهانه از طرح تشویقی برخوردار شوند که به‌عنوان پاداش صرفه‌جویی در قبض آنها درج خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: مشترکانی که مصرفشان از الگوهای تعیین شده بیشتر است نیز هرچقدر که مصرف خود را کاهش دهند، به‌صورت پلکانی از صورتحساب آنها کاسته خواهد شد مثلاً اگر مصرف برق مشترکی خیلی از الگو بالاتر باشد و بتواند مصرف خود را حدود ۳۰درصد کاهش دهد، تا ۶۰ درصد از مبلغ قبض او کاسته خواهد شد. از سوی دیگر تعرفه پرمصرف‌ها نیز به‌صورت پلکانی افزایش می‌یابد و در صورت کاهش مصرف، پلکانی کاهش خواهد یافت.

۱۹ هزار مگاوات ناترازی تولید و مصرف داریم

وی ادامه داد: سال گذشته ۱۵ هزار مگاوات ناترازی تولید و مصرف داشته‌ایم که با احتساب رشد متعارف سالانه، این عدد امسال باید به حدود ۱۹ هزار مگاوات می‌رسید. اما با انجام اقدام‌های کاهشی مانند ساخت نیروگاه‌های جدید، تامین تجهیزات نیروگاهی و فعال‌شدن گروه‌های کاری بسیار در نیروگاه‌ها، این اتفاق نخواهد افتاد.

رجبی مشهدی از رکوردهای کاری خوب امسال و رکوردهای جدیدتری که در پیش است، خبر داد و گفت: به‌عنوان مثال، در سمنان امسال تفاهم‌نامه‌ای با صنعت برای احداث نیروگاه ظرف مدت ۲۴ ماه بسته شد که این مدت با تلاش مضاعف همه تلاشگران به ۹ ماه کاهش یافت تا این نیروگاه در تیرماه وارد مدار شود.

سخنگوی صنعت برق افزود: بعد از روی کار آمدن دولت جدید بنا بر این گذاشته شد که ۶ هزار مگاوات احداث داشته باشیم که از این میزان هزار مگاوات مربوط به نیروگاه‌های موجود می‌شود؛ یعنی نیروگاه‌های موجود با دانش فنی شرکت‌های دانش‌بنیان، تنظیم دستگاه‌های کنترل، سامانه‌های خنک‌کن و … برای تولید بیشتر آماده می‌شوند. تعدادی نیروگاه داشتیم با آسیب‌دیدگی جدی که بازسازی آنها در دستور کار قرار گرفت و تعمیرات نیروگاهی نیز امسال زودتر از زمان تعیین شده انجام شد.

تفاهم وزارتخانه‌های صمت و نیرو برای ایجاد ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه

وی ادامه داد: در سال گذشته به علت افزایش زودهنگام دما و طولانی شدن فصل گرما و استفاده هم‌زمان همه کشور از وسایل سرمایشی در کنار خشکسالی و استفاده زودهنگام کشاورزان از چاه‌ها، با افزایش ۷ تا ۸ هزار مگاواتی مصرف برق مواجه شدیم که پدیده استخراج غیرمجاز رمز ارزها نیز به آن اضافه شد. تا کنون حدود ۶۵۰ مگاوات ماینر غیرمجاز شناسایی و ضبط شده که برای این میزان یک نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی لازم است. هر یک ماینر به‌اندازه یک کولرگازی مصرف برق دارد و عمده ماینرها در بخش‌های صنعتی و کشاورزی هستند.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق گفت: تفاهم بسیار خوبی وزارتخانه‌های صمت و نیرو انجام داده‌اند تا ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه از سمت بخش صنعت ساخته شود که همین نیروگاه سمنان نیز با تولید ماهانه ۱۸۳ مگاوات بخشی از آن است. قرار است این ۱۰ هزار مگاوات ظرف سه سال ساخته شود که در حال حاضر ۵۰ درصد از عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

رجبی مشهدی افزود: با توجه به قانون بودجه سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ مبنی بر افزایش تدریجی تعرفه برق بخش صنعتی، صنایع به ساخت نیروگاه برای خود ترغیب شده‌اند تا بتوانند برق مصرفی خود را تامین کنند حتی اگر برق تولیدی مازاد داشته باشند این برق را ما خریداری می‌کنیم. در واقع وزارت نیرو در نظر دارد که خود را از مسیر تامین برق جدا کرده و صرفاً پایداری شبکه برق کشور را در دست داشته باشد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=1745

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: