خیزش گرد و خاک در ۱۴ استان/تشدید بارش در ۱۵ استان

سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد نسبتا شدید و خیزش گرد و خاک در ۱۴ استان همچنین تشدید بارش و آسیب‌ به محصولات کشاورزی ۱۵ استان هشدار داد. افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور نیز دور از انتظار نیست.

آژانس خبری ریحان :

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از وزش باد شدید و گردوخاک از بعد از ظهر دوشنبه تا سه‌شنبه( ۲۱ تا ۲۲ فروردین) خبر داد.

این شرایط جوی روز دوشنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، تهران و سه‌شنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان، همدان، مرکزی، قزوین، قم و تهران مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطره جوی خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا در مناطق مستعد، احتمال خسارت به تجهیزات و سازه‌های سبک شهری و برون شهری از جمله سقوط بنرها و تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و عدم سم‌پاشی یا محلول پاشی باغات و مزارع را توصیه می‌کند.

تشدید فعالیت سامانه بارشی در ۱۵ استان
سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی‌رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی، رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید، در نقاط مستعد وقوع تگرگ، در برخی نقاط همراه با گردوخاک از چهارشنبه تا پنجشنبه ( ۲۳ تا ۲۴ فروردین) خبر داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه درآذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، نیمه جنوبی اردبیل، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، شمال خوزستان، غرب زنجان و روز پنجشنبه در زنجان، قزوین، نیمه جنوبی اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، همدان، غرب مرکزی، چهارمحال و بختیاری، شمال استان‌های تهران و البرز پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر این مخاطره جوی آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت به‌ویژه چادرهای مسافرتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی دور از انتظارنیست.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌ها و مخاطرات احتمالی عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت به‌ویژه چادرهای مسافرتی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، استحکام سازه‌های گلخانه‌ها و دامداری‌ها را توصیه می‌کند.

آسیب به محصولات کشاورزی در اثر بارش‌های شدید و آبگرفتگی معابر
سازمان هواشناسی همچنین با صدور هشدار نارنجی‌رنگ دیگر بارش شدید باران و رعد و برق و آبگرفتگی مزارع و خسارت به محصولات کشاورزی از چهارشنبه تا پنجشنبه (۲۳ تا ۲۴ فروردین) خبر داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، نیمه جنوبی اردبیل، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، شمال خوزستان، غرب زنجان و پنجشنبه در زنجان، قزوین، نیمه جنوبی اردبیل، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان، همدان، غرب مرکزی، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، شمال استان‌های تهران و البرز پیش‌بینی می‌شود که می‌تواند آبگرفتگی مزارع و خسارت به محصولات کشاورزی را به همراه داشته باشد.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش‌ها، استفاده از کودهای سرک یا ازته قبل از شروع بارش‌ها در مزارع غلات پاییزه ، خودداری از انجام آبیاری، محلول‌پاشی و سمپاشی با توجه به وقوع بارش‌ها ، تسریع در انتقال نهاده‌های کشاورزی و محصولات آماده برداشت (کلزا در استان خوزستان) به مکان‌های مسقف ، تسریع در کشت حبوبات و گلرنگ در استان کردستان، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی و بسته نگهداشتن دریچه‌های گلخانه‌ها هنگام بارش را توصیه کرد.

همچنین به توصیه سازمان هواشناسی در چنین شرایط جوی باید عدم استفاده از آب باران برای دام‌ها ، جلوگیری از نفوذ روان‌آب به داخل سالن‌ها ، عدم کود دهی به استخرهای پرورش ماهی گرم‌آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال، تنظیم دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها با توجه به رخداد بارندگی، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏‌ها و مسیل‏‌ها با توجه به وقوع بارش‌ها‏، عایق‌بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش و عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام‌ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش در دستور کار قرار گیرد.

رگبار و رعد و برق در ۱۳ استان
این سازمان در ادامه نیز از فعالیت سامانه بارشی، رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ از دوشنبه تا پنجشنبه (۲۱ تا ۲۴ فروردین) خبر داد.

این شرایط جوی روز دوشنبه در نیمه شمالی استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، سه‌شنبه درآذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و غرب استان‌های کردستان و کرمانشاه، چهارشنبه در زنجان، قزوین، همدان، خوزستان و پنجشنبه درآذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، البرز، تهران مورد انتظار است.

در اثر این مخاطره جوی احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، صاعقه، تگرگ، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات در نواحی کوهستانی پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی اجتناب از اتراق در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، در صورت سفر با خودرو به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها را توصیه می‌کند.

افزایش ارتفاع موج تا دو متر و خطر غرق شدن شناورها در جنوب کشور
سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زردرنگ از وزش باد نسبتاً شدید و افزایش ارتفاع موج دریا و افزایش سرعت بادهای جنوب شرقی، افزایش ارتفاع موج بین۱ تا ۱.۵ متر در سواحل و بین ۱.۵ تا ۲ متر در نواحی شمالی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر از سه‌شنبه شب تا ظهر پنجشنبه ( ۲۲ تا ۲۴ فروردین) خبر داد.

بر اثر این مخاطره جوی احتمال غرق شدن شناورهای کوچک و متوسط صیادی و گردشگری، غرق شدن شناورهای نیمه‌سنگین و اختلال در تردد شناورهای سنگین و فوق سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به حوضچه بنادر و آسیب دیدن شناورهای سنگین پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی اجتناب از عملیات تفریحی به‌ویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی ، مسافربری و تفریحی، اتخذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در سواحل و دور از سواحل را توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زردرنگ نیز به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=13974

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: