هنوز هم ۷ میلیون ایرانی خارج از کشور یارانه می گیرند

کوچکی نژاد- آژانس خبری ریحان

به گزارش آژانس خبری ریحان؛ عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با تاکید بر این که هنوز هم ۶ تا ۷ میلیون ایرانی خارج از کشور یارانه می‌گیرند، گفت: وزارت امور خارجه وظیفه دارد که اطلاعات ایرانیان مقیم خارج از کشور را که به‌صورت قانونی یا غیرقانونی از ایران خارج شده‌اند، به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تحویل دهد و این دو وزارتخانه با کمک یکدیگر باید ایرانیانی را که همچنان یارانه دریافت می‌کنند، از فهرست یارانه‌بگیران حذف کنند.

ماجرای پرداخت یارانه نقدی به ایرانیان خارج از کشور

در روزهای اخیر دولت سیزدهم قدم در راه اقدامات اقتصادی جدیدی گذاشته است که برخی کارشناسان انجام آن را ضرورتی برای اصلاحات اقتصادی می‌دانند و برخی دیگر معتقدند که انجام این اقدامات می‌تواند منجر به تشدید تورم و کاهش بیشتر قدرت خرید اقشار متوسط و ضعیف جامعه شود. یکی از مهم‌ترین این اقدامات نیز حذف ارز ترجیحی از آرد صنف و صنعت و افزایش شدید قیمت اقلامی نظیر ماکارونی، نان صنعتی، بیسکویت و … بوده و البته دولت برای جبران این گرانی‌ها، شیوه پرداخت یارانه را تغییر داده است.

مطابق برنامه جدید دولت، در شرایطی که بر اساس گزارش دیوان محاسبات تا پیش‌ازاین یارانه نقدی ۴۵ هزارتومانی به ۷۲ میلیون نفر پرداخت می‌شد، حالا مطابق آنچه سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده است، دستگاه اجرایی برنامه دارد به همین ۷۲ میلیون نفر به شکل جدیدی یارانه بدهد؛ به‌نحوی‌که قرار است سه دهک درآمدی پایین جامعه ماهیانه نفری ۴۰۰ هزار تومان و دهک‌های چهارم تا نهم جامعه نیز ماهانه نفری ۳۰۰ هزار تومان یارانه بگیرند.

اما این یارانه جدید در حالی قرار است به ایرانیان پرداخت شود که جبار کوچکی نژاد، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس که زمانی مسئولیت هیئت تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها را برعهده داشت، معتقد است که از دولت قبل تا کنون هنوز هم حدود ۶ تا ۷ میلیون ایرانی ساکن خارج از کشور که خانواده‌هایشان در ایران هستند، یارانه می‌گیرند.

کوچکی نژاد این ادعا را برای بار نخست، دی‌ماه سال ۹۷ یعنی در زمان فعالیت مجلس دهم به‌عنوان رئیس هیئت تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها در گفت‌وگویی با خبرگزاری تسنیم اعلام کرد. او در این مصاحبه تاکید کرد که دولت ماهانه به ۶ تا ۷ میلیون ایرانی خارج از کشور یارانه نقدی پرداخت می‌کند، آن هم در شرایطی که طبق قانون یارانه این افراد باید قطع شود، اما دستگاه اجرایی قانون را در این زمینه اجرا نکرده است.

البته سازمان هدفمندی یارانه‌ها، در همان زمان این صحبت‌های جبار کوچکی نژاد را تکذیب کرد، اما چون هیچ‌گاه گزارش هیئت تحقیق و تفحص از این سازمان توسط هیئت‌رئیسه مجلس قبل به قوه قضاییه تحویل داده نشد، سرنوشت بررسی صحت‌وسقم ادعای کوچکی نژاد، مبهم ماند. بااین‌حال، این نماینده مجلس همین حالا هم در گفت‌وگو با رکن این ادعا را مجدداً مطرح می‌کند و تاکید دارد همچنان سرپرستان خانوار ۶ تا ۷ میلیون ایرانی خارج از کشور یارانه می‌گیرند.

دولت سیزدهم هم مثل دولت قبل به ایرانیان خارج از کشور یارانه می‌دهد

کوچکی نژاد در آخرین اظهارنظر خود درباره واریز یارانه به‌حساب سرپرستان خانوار ایرانیان خارج از کشور به خبرنگار رکنا گفت: بعدازاین که ما در مجلس قبل مطرح کردیم که حدود ۶ تا ۷ میلیون ایرانی خارج از کشور یارانه می‌گیرند و گزارش هیئت تحقیق و تفحص را به هیئت‌رئیسه ارائه دادیم، متأسفانه هیئت‌رئیسه مجلس دهم این گزارش را به قوه قضاییه ارائه نداد.

وی افزود: باتوجه‌به این که هنوز هم دستگاه قضایی به این موضوع ورود نکرده، بعید است که دولت رویه خود را درباره پرداخت یارانه به برخی ایرانیانی که خودشان خارج از کشور هستند، اما سرپرستان خانوار آنها در ایران به سر می‌برند، عوض کرده باشد؛ بنابراین به نظر می‌رسد که در دولت سیزدهم نیز مثل دولت قبل همچنان بین ۶ تا ۷ میلیون ایرانی خارج از کشور یارانه می‌گیرند.

نماینده مردم رشت در مجلس ادامه داد: متأسفانه دولت قبل راحت‌ترین راه را برای پرداخت یارانه‌ها انتخاب کرد و این زحمت را به خودش نداد که فهرست یارانه‌بگیران را به شکل دقیق بررسی کند تا با به‌روزرسانی این فهرست، اقدامات لازم برای حذف ایرانیان خارج از کشور از فهرست یارانه‌بگیران را انجام دهد.

تلاش هیئت تحقیق و تفحص مجلس دهم برای اثبات پرداخت یارانه نقدی به ایرانیان خارج از کشور

جبار کوچکی نژاد در بخش دیگری از اظهاراتش توضیح داد: مطابق تحقیق و تفحصی که ما در مجلس دهم در سال ۹۷ انجام دادیم، در آن زمان تعداد افراد یارانه بگیر بیش از جمعیت وقت کشور بودند و این در حالی بود که در سال‌های قبل از آن سازمان هدفمندی یارانه‌ها به وزارت کار اعلام کرده بود که ما بخشی از اقشار ثروتمند جامعه را از فهرست یارانه‌بگیران حذف کرده‌ایم و برخی افراد نیز خودشان داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی انصراف داده‌اند.

وی افزود: هیئت تحقیق و تفحص مجلس دهم از سازمان هدفمندی یارانه‌ها به این نتیجه رسید که آمارهای مربوط به تعداد افراد حذف شده از فهرست یارانه‌بگیران با تعداد افرادی که مطابق بررسی‌های هیئت تحقیق و تفحص هنوز یارانه می‌گیرند، هم‌خوانی ندارد. به همین دلیل ما به این نتیجه رسیدیم که قطعاً چند میلیون نفر از ایرانیان خارج از کشور و تعدادی از افراد فوت شده، یارانه می‌گیرند.

نماینده رشت در مجلس با اشاره به گزارش اخیر دیوان محاسبات کشور درباره تعداد یاران بگیران گفت: مطابق گزارشی که دیوان محاسبات در سال ۱۴۰۰ از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه کرده است، هم اکنون بیش از ۷۲ میلیون نفر یارانه می‌گیرند، اما گروه‌های یارانه بگیر در کشورمان مشخص نشده‌اند و بنابراین احتمال دارد بخشی از یارانه‌بگیران، از ایرانیان خارج از کشور باشند.

وی در ادامه تاکید کرد: درحالی‌که دیوان محاسبات اعلام کرده است که اکنون حدود ۷۲ میلیون ایرانی یارانه می‌گیرند، در گزارش سال ۹۷، برآوردهای هیئت تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها از این حکایت داشت که حدود ۸۰ میلیون ایرانی یارانه می‌گیرند. بررسی‌های آن زمان ما نیز نشان داد که بین ۶ تا ۷ میلیون ایرانی که در خارج از کشور سکونت دارند، جزو این افراد هستند، زیرا اگر قرار بود این افراد در فهرست یارانه‌بگیران قرار نداشته باشند، قطعاً تعداد دریافت‌کنندگان یارانه نقدی نباید به حدود ۸۰ میلیون نفر می‌رسید.

استنکاف هیئت‌رئیسه مجلس دهم از تحویل گزارش تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها به قوه قضاییه

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، این است که در شرایطی که سازمان هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۷ اظهارات کوچکی نژاد را مبنی بر این که بین ۶ تا ۷ میلیون ایرانی یارانه می‌گیرند، تکذیب کرد، اما این نماینده مجلس همچنان به‌صورت قاطعانه روی مواضع قبلی خود ایستاده و در چنین شرایطی سوال مهم این است که صرف‌نظر از گمانه‌زنی‌ها، آیا در حقیقت اکنون بعد از گذشت سه سال از ارائه گزارش هیئت تحقیق و تفحص سازمان هدفمندی یارانه‌ها به هیئت‌رئیسه مجلس، هنوز هم چند میلیون ایرانی خارج از کشور یارانه می‌گیرند یا یارانه این افراد حذف شده است؟

کوچکی نژاد در پاسخ به این سوال گفت: متأسفانه ما در هیئت تحقیق و تفحص مجلس دهم نتوانستیم گزارش‌های تکمیلی درباره نحوه پرداخت یارانه نقدی به اقشار گوناگون را تهیه کنیم، زیرا هیئت‌رئیسه مجلس قبل باید گزارش هیئت تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها را به قوه قضاییه ارائه می‌داد، اما اعضای هیئت‌رئیسه مجلس دهم نه‌تنها این کار را انجام ندادند، بلکه در روزهای پایانی دوره قبلی، این گزارش را از دستور کار خارج کردند.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس تاکید کرد: در گزارش ما کاملاً مشخص شده بود که چه افرادی در زمینه پرداخت یارانه‌های نقدی در دولت قبلی تخلف کرده‌اند و حتی معلوم بود چه افرادی از بودجه مربوط به یارانه‌ها استفاده شخصی انجام داده‌اند. ولی متأسفانه هیئت‌رئیسه مجلس قبل این گزارش را به قوه قضاییه تحویل نداد و به همین دلیل، اقدامات تکمیلی توسط دستگاه قضایی روی این گزارش انجام نشد.

نماینده مردم رشت در مجلس با بیان این که هم اکنون هیئت‌رئیسه مجلس فعلی می‌تواند گزارش هیئت تحقیق و تفحص مجلس قبل را به قوه قضاییه ارجاع دهد، اظهار داشت: ما در هیئت تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها در مجلس دهم کار سنگینی انجام دادیم و در آخرین روزهای مجلس قبل هم به هیئت‌رئیسه فشار آوردیم که گزارش این هیئت را بخوانیم، اما متأسفانه هیئت‌رئیسه مجلس قبل این گزارش را به قوه قضاییه ارجاع نداد.

وی در ادامه تاکید کرد: بهتر است هیئت‌رئیسه مجلس فعلی اقدامی را که هیئت‌رئیسه مجلس قبل انجام نداد، به سرانجام برساند تا دولت جدید در شرایطی که قرار است یارانه جدید به مردم پرداخت شود، شرایطی را فراهم کند که دیگر هیچ‌کس از جمله ایرانیان خارج از کشور به‌ناحق یارانه نگیرند.

فرصت مناسب دولت برای حذف ایرانیان خارج از کشور از فهرست یارانه‌بگیران

نکته پایانی که باید به آن توجه داشت، این است که مطابق اظهارات کوچکی نژاد، اکنون که دولت برنامه دارد شیوه پرداخت یارانه به ایرانیان را تغییر دهد، دستگاه اجرایی فرصت مناسبی دارد که فهرست یارانه‌بگیران را یک‌بار دیگر به شکل دقیق بررسی کند تا به‌این‌ترتیب، ایرانیانی را که عملاً در خارج از کشور حضور دارند، ولی سرپرستان خانوار آنها در ایران هستند، شناسایی و از فهرست یارانه‌بگیران حذف کند.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در توضیح بیشتر گفت: سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور آمار افرادی را که در هر کشور زندگی می‌کنند، در اختیار دارند و این سفارتخانه‌ها حتی تا حد زیادی می‌توانند اطلاعات ایرانیانی را که به شکل غیرقانونی از کشورمان خارج شده و مقیم کشورهای دیگر شده‌اند، به دست بیاورند.

وی در پایان تصریح کرد: وزارت امور خارجه وظیفه دارد که اطلاعات ایرانیان مقیم خارج از کشور را که به‌صورت قانونی یا غیرقانونی از ایران خارج شده‌اند، به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تحویل دهد و این دو وزارتخانه باید با کمک یکدیگر ایرانیانی را که همچنان یارانه دریافت می‌کنند، از فهرست یارانه‌بگیران حذف کنند.

منبع:رکنا

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=1393

۰ نظر

  • مگه هرکی رفت خارج پولداره یا برای خوشی رفته?? خیلیا برای درمان یا کار یا درس رفتن و برمیگردن و ایرانی هستن و حق دارن یارانه بگیرین سهم شما رو که نخوردن که میگی به ناحق واقعاکه اینطوری میخواین قانونی عدالت محور ایجاد بشود؟ درضمن چندبرابر یارانه عوارض خروج کشور هست… من بابت حرفای ایشون از هموطنانم عذر میخوام

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: