آژانس خبری ریحان :

 

* معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ۷۰ درصد مرگ و میر ناشی از سرطان، در کشورهای با درآمد پایین و متوسط اتفاق می افتد.

دکتر انوش دهنادی مقدم امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به چهارم فوریه ( ۱۶ بهمن ماه ) روز جهانی مبارزه با سرطان، افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در خصوص قابل پیشگیری بودن سرطان و شیوه های آن، اصلاح باورهای نادرست مردم ( درمان ناپذیر بودن سرطان )، جلب مشارکت سیاستگزاران و مجریان سلامت درون بخشی و برون بخشی در کنترل عوامل خطر سرطان را با تأکید بر مشکلات منطقه ای، از جمله اهداف آن بیان کرد.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد مرگ و میرها به علت ابتلا به کانسر در کشورهای با درآمد کم و متوسط اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: با توجه به اینکه ۱/۳ سرطان‌های شایع قابل پیشگیری است اما، هر ساله ۱۰ میلیون نفر در جهان به علت ابتلاء به سرطان جان خود را از دست می دهند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: اما می‌توان جان۳/۷ افراد مبتلاء به سرطان را در طی سال، با بکارگیری استراتژی‌های مناسب و با درمان زود هنگام نجات داد. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اینکه ریسک فاکتورهای کانسر را می توان به دو گروه AوB تقسیم کرد، گروه A (غیرقابل تغییرها ) را شامل کارسینوژن ها، ژنتیک، وراثت، سیستم ایمنی ضعیف عنوان کرد. فعالیت فیزیکی ،دخانیات ،اشعه یونیزان، خطرات محیط کار، مصرف الکل، اضافه وزن ( چاقی)، تغذیه با گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده ، عفونت‌های HIv و هپاتیت را جزو گروه B ( قابل تغییر ها)، برشمرد.

دهنادی تغییراتی از قبیل توده یا تورم غیر طبیعی بدن، سرفه، تنگی نفس، اختلال بلع، تغییر در عملکرد روده، خونریزی غیرمنتظره از نقاط مختلف بدن، کاهش وزن با علت نامعلوم، احساس ضعف مفرط، دردهای مبهم، مشکلات ادراری بی اشتهایی، سوزش سر دل و سوء هاضمه و تعریق فراوان شبانه را از جمله علایم کانسر دانست.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با اشاره به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان یاداور شد: در این راستا با تلاش‌ معاونت درمان و واحد بیماری ها ی غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اقداماتی جهت افزایش سطح آگاهی، دانش و سلامت عمومی در کلینیک های NCD (بیماری های غیرواگیر) بیمارستان ها و مراکز آموزشی درمانی واحدهای تابعه دانشگاه از جمله؛ فعالیت های آموزشی، تشخیصی و درمانی متناسب با امکانات موجود، به مراجعان ارایه شد.

وی تهیه و توزیع پمفلت، تراکت و بروشور، پخش فیلم های آموزشی در سالن انتظار بیماران، نصب بنر، آموزش چهره به چهره، ویزیت توسط پزشکان متخصص و انجام اقدامات تشخیصی مرتبط را از جمله این اقدامات ذکر کرد.

دهنادی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط فعلی (شیوع ویروس کرونا)، بیماران مبتلا به سرطان خصوصاً در مرحله درمان بیماری، به علت ضعف سیستم ایمنی جزء گروه های پرخطر محسوب شده و بخش عمده ای از آموزش ها نیز در این زمینه ارایه می شود.
انتهای پیام