Warning: include_once(/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase1.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/newryhan/public_html/wp-content/advanced-cache.php on line 22

Warning: include_once(): Failed opening '/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase1.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/newryhan/public_html/wp-content/advanced-cache.php on line 22

Warning: include(/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 136

Warning: include(/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 136

Warning: include(): Failed opening '/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 136

Warning: include_once(/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 173

Warning: include_once(): Failed opening '/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 173
گیلان تنها استان فاقد مگاهاسپیتال در کشور - آژانس خبری ریحان

گیلان تنها استان فاقد مگاهاسپیتال در کشور

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به کمبود تخت‌های درمانی در استان به‌ ویژه شهر رشت گفت: گیلان تنها استان فاقد مگاهاسپیتال در کشور است و احداث آن در استان از ضروریات است.
آشوبی علوم پزشکی- آژانس خبری ریحان

به گزارش آژانس خبری ریحان؛ محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان صبح امروز در نشست شورای سلامت گیلان در تالار الغدیر استانداری در تشریح تفضیلی وضعیت نظام سلامت گیلان اظهار کرد: حدود ۱۸ هزار نفر در دانشگاه علوم پزشکی گیلان مسئولیت رسیدن خدمات سلامت به مردم استان را بر عهده‌دارند.

وی از وجود سه هزار و ۶۷۷ تخت مصوب دانشگاهی در گیلان خبر داد و افزود: از این تخت‌ها ۲ هزار و ۸۶۶ تخت فعال هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تعداد تخت مصوب غیردانشگاهی را نیز یک هزار و ۲۶۰ تخت برشمرد و گفت: مجموعاً یک هزار و ۲۸۲ تخت نیز در بخش خصوصی فعال است و به مردم خدمت می‌کند.

آشوبی با اشاره به فعالیت ۵۱۲ عضو هیئت‌علمی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیان کرد: این اعضای هیئت‌علمی در هشت دانشکده و جهت رسیدن خدمات آموزشی به بیش از پنج هزار و ۷۶۰ دانشجو فعالیت‌های آموزشی خود را دنبال می‌کنند.

وی همچنین تعداد مراکز و پایگاه‌های اورژانس شهری را ۳۶، تعداد مراکز و پایگاه‌های اورژانس جاده‌ای را ۴۸، تعداد مراکز و پایگاه‌های اورژانس موتوری را هشت دستگاه و در بخش اورژانس هوایی از فعالیت یک بالگرد اورژانس در استان گیلان خبر داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از وجود هشت خوابگاه دانشجویی در استان خبر داد و افزود: این خوابگاه‌ها یک هزار و ۵۰۰ نفر ظرفیت اسمی پذیرش دانشجو دارند که تنها ۱۰ واحد از آن‌ها، خوابگاه متأهلین است.

آشوبی با اشاره به فعالیت ۱۹۷ مرکز خدمات جامع سلامت در استان گیلان بیان کرد: علاوه بر این مراکز، ۱۴۶ تعداد پایگاه سلامت، ۹۶۱ خانه بهداشت، ۱۷ مرکز بهداشت و ۱۱ مرکز آموزش بهورزی در استان گیلان فعال هستند.

وی از کمبود تخت‌های درمانی در گیلان خبر داد و گفت: سرانه تخت جهانی ۳.۱، سرانه تخت هدف در کشور ۲.۵، وضعیت موجود دانشگاهی و غیردانشگاهی در گیلان ۱.۶۶ و وضعیت موجود تخت‌های دانشگاهی در استان گیلان ۱.۱ است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در تشریح وضعیت تخت‌های بیمارستانی دانشگاهی استان نیز افزود: سرانه تخت فعال به جمعیت در کشور ۱.۸۴ و در استان گیلان ۱.۶۶ و درصد تخت ویژه به تخت کل در کشور ۱۰.۹۹ و در استان گیلان این شاخص ۷.۹ است.

آشوبی همچنین شاخص تعداد تخت ویژه در صد هزار نفر جمعیت استان گیلان را ۱۳.۱ و شاخص تعداد تخت‌های اورژانس اعم از تخت اورژانس بستری و سرپایی را ۱۷.۷ اعلام کرد.

وی یکی از مهم‌ترین درخواست‌های گیلانیان را داشتن مگاهاسپیتال برشمرد و تصریح کرد: داشتن یک بیمارستان جنرال ۸۰۰ تختخوابی حداقل نیاز مردم استان گیلان با توجه به جمعیت بالغ‌بر دو میلیون و ۵۰۰ هزارنفری ثابت و حداقل ۱۰ میلیون نفری در ایام پرازدحام سال است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در جهت راه‌اندازی یک بیمارستان جنرال در رشت گفت: گیلان تنها استان فاقد بیمارستان جنرال است اما با تلاش‌های صورت گرفته، مجوز این بیمارستان از مقام عالی وزارت اخذ، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ درج و توسط رئیس‌جمهوری به گیلان ابلاغ شده است.

آشوبی با اشاره به پیشرفت ۷۶ درصدی پروژه احداث بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی لاکان رشت تصریح کرد: به‌منظور تجمیع خدمات ارائه‌شده به بیماران در قالب بیمارستان جنرال، این پروژه در سال ۱۳۸۸ توسط سازمان مجری ساختمان‌های دولتی شروع‌ شده که ازجمله موانع اجرایی این پروژه صعب‌العبور بودن مسیر منتهی به کارگاه، هزینه بالای انتقال انشعابات، تخصیص ناکافی اعتبارات و کندی اخذ تسهیلات ماده ۴۶ است.

وی در خصوص آخرین وضعیت بیمارستان ۸۰۰ تختخوابی رشت نیز افزود: با عنایت به تراکم بالای جمعیتی در گیلان وعدم تناسب تعداد تخت‌های بیمارستانی موجود استان به‌ویژه شهرستان رشت با جمعیت ساکن و شناور در آن، ضرورت احداث بیمارستان ۸۰۰ تختخوابی رشت مورد تصویب دولت قرارگرفته است که ازجمله موانع اجرایی این طرح نیز تأمین زمین مناسب و اخذ ماده ۲۳ است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=22384

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: