گردشگری بی هدف نتایج منفی به همراه دارد

رشت – عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد گیلان با بیان اینکه گردشگری بی هدف نتایج منفی به همراه دارد، گفت: گردشگری و سفر نباید فضای غیر ارزشی و غیر فرهنگی را در جامعه گسترش دهد.

به گزارش آژانس خبری ریحان، هاجر تحریری نیک صفت ظهر چهارشنبه در همایش تبیین الگوی شناختی گردشگری اسلامی – ایرانی در سالن شهید انصاری خاتم الانبیا رشت، اظهار کرد: ایران از لحاظ ابنیه تاریخی جزو ۹ کشور و از لحاظ آثار طبیعی جزو ۱۰ کشور دنیا است اما از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است.

وی با تاکید بر بهره مندی از ظرفیت‌های گردشگری گیلان، افزود: خروج از اقتصاد تک محصولی با توجه به صنعت گردشگری محقق می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد گیلان با بیان اینکه صنعت گردشگری شفابخش اقتصاد و معیشت است، گفت: اگر سازوکارهای ایرانی و اسلامی در صنعت گردشگری لحاظ شود می‌توانیم اقتصادی پویا در این بخش رقم بزنیم.

تحریری نیک صفت با اشاره به نگاه قرآن و اسلام به سفر و سیاحت، اضافه کرد: در قرآن ۷ بار به سفر و سیاحت اشاره کرده و در دین اسلام توصیه‌های فراوانی به سفر و مقوله گردشگری شده است.

وی با اشاره به مزایای سفر در زندگی فردی و اجتماعی افراد، افزود: سفر و سیاحت افراد را از ابتلاء به بسیاری از بیماری‌های جسمی، روحی و فکری مصون نگه می‌دارد.

توسعه گردشگری اسلامی منجر به رونق اقتصادی می‌شود

این استاد دانشگاه با بیان اینکه توسعه گردشگری اسلامی منجر به رونق اقتصادی می‌شود، گفت: تسهیل بخشی زمینه سفر برای مردم در راستای تحقق سالم سازی جامعه بسیار مهم است.

تحریری نیک صفت با اشاره به دستاوردهای معنوی سفر در جامعه، اضافه کرد: خودشناسی، خداشناسی، عبرت گیری، شناخت پیرامون اطراف و همچنین تربیت اخلاقی و اجتماعی از مهم‌ترین دستاوردها و مزایای سفر است.

وی، هدفمندی در سفرها را لازمه صنعت گردشگری دانست و افزود: بدون پشتوانه و هدف گذاری خاصی، راه صنعت گردشگری به بن بست منتهی می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد گیلان با بیان اینکه گردشگری بی هدف نتایج منفی به همراه دارد، گفت: گردشگری و سفر نباید فضای غیر ارزشی و غیر فرهنگی را در جامعه گسترش دهد.

نیک صفت با تاکید بر جهت دهی اهداف سفر و گردشگری به سمت ایرانی – اسلامی، اضافه کرد: عده‌ای در پشت صحنه گردشگری در فکر نهادینه کردن بی ارزشی و فساد در جامعه هستند که باید جلوی این ضدارزش ها و بی فرهنگی‌ها در صنعت گردشگری گرفته شود.

وی با تاکید بر لزوم تعریف پیوست فرهنگی در صنعت گردشگری، افزود: راه برون رفت بسیاری از آسیب‌های فرهنگی و ضد ارزشی، تعریف پیوست فرهنگی در صنعت گردشگری است.

منبع:مهر

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=19732

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: