کیفیت هوای تهران پاک شد

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (۲۵ فروردین) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «پاک» قرار دارد.

آژانس خبری ریحان :

بنا بر پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، وزش باد مؤثر تا نسبتاً شدید و کاهش ترافیک صبحگاهی در روز تعطیل سبب برقراری وضعیت قابل‌قبول و پاک در بیشتر مناطق خواهد شد. افزایش تندی باد در طول روز شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را فراهم خواهد کرد. باتوجه به تداوم شرایط ناپایدار جوی تا اواخر وقت جمعه کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

همچنین شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ نیز با کاهش نسبی تندی باد تا صبح فردا و افزایش تردد خودرو‌ها در نخستین روز هفته بر میزان غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد را به دنبال خواهد داشت.

افزایش نسبی تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد. کاهش تندی باد تا اواخر وقت شنبه هم‌زمان با ترافیک شامگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۴۳ و در شرایط پاک قرار دارد. همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۵۷ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت. 

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=14830

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: