به گزارش آژانس خبری ریحان؛ فلاح مجاور امروز در جلسه محیط زیست آستار از کشف یک محموله بزرگ قاچاق پرندگان خبر داد و گفت:  این محموله حاوی ۳۰۱ قطعه پرنده سهره طلایی بوده که توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست آستارا از قاچاقچیان غیر بومی پرندگان در این شهرستان کشف و ضبط شد.

وی افزود: این تعداد سهره طلایی که غیرقانونی و توسط متخلفان غیربومی صید شده و شبانه در حال انتقال به تهران بود، توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان مرزی بندر آستارا در یک عملیات غافل گیرانه کشف و ضبط شد.

فلاح مجاور با بیان اینکه از این متخلفان تعدادی قفس و صندوق نگهداری پرنده نیز کشف و ضبط شد، ادامه داد: شکارچیان غیرقانونی و فاقد مجوز برخلاف مقررات شکار و صید این تعداد پرنده زیبا را در زیستگاه های شهرستان زنده گیری کرده بودند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا خاطرنشان کرد: این تعداد پرنده کشف شده در پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا  که جزء مناطق چهارگانه و تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است، رهاسازی شده و متخلفان نیز با تشکیل پرونده به مقام قضایی تحویل شدند.

وی گفت: طبق قانون ضرر و زیان وارده به محیط زیست، ناشی از صید و قاچاق سهره به ازای هر قطعه دو میلیون ریال است که دادخواست مطالبه آن در این پرونده با توجه به تعداد سهره کشف شده به مبلغ بیش از ششصد میلیون ریال نیز به مرجع قضایی تقدیم شده است.

فلاح مجاور ادامه داد: هم اکنون در بازار هر قطعه سهره به طور تقریبی از دو میلیون و ۵۰۰ هزار ریال تا ده میلیون ریال خرید و فروش می شود که با این توضیح ارزش ریالی این محموله قاچاق در بازار حداقل بیش از ۷۵۰ میلیون ریال است.

وی ادامه داد: سهره ها یکی از پرندگان آوازخوان هستند که در ایران فقط نوع سهره طلایی وجود دارد و آن را سهره پیشانی قرمز نیز می گویند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا افزود: سهره طلایی یکی از محبوب ترین انواع سهره ها در اروپا به شمار می رود. این نوع سهره، صورتی به رنگ قرمز و گونه های سفید و پیشانی سیاهی دارد که دو خط سیاه از پیشانی به سوی گردن می رود.

وی تصریح کرد: رنگ پرهای پشت خاکستری و دو بال آن سیاه بوده و لکه های زرد بر روی آن دیده می شود که نر و ماده آن شبیه هم هستند اما پرنده نر خوش نقش و نگارتر است.

فلاح مجاور گفت: این پرندگان زیبا و خوش الحان به دلیل تغذیه از حشرات نقش اکولوژیکی بسیار مهمی در طبیعت ایفا می کنند و کنترل کننده بیولوژیکی آفات گیاهان و درختان و حافظ جنگل های هیرکانی هستند.

منبع:ایسنا

منتظرتان هستیم