بیش از ۵۰ هزار هکتار از شالیزارهای شمال کشور زیر کشت قراردادی رفت

کشت برنج- آژانس خبری ریحان

به گزارش آژانس خبری ریحان، سعید زربخش اظهار داشت: حدود ۱۵ هزار شالیکار در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان برای اجرای کشت قراردادی برنج اقدام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه سطح زیرکشت قراردادی برنج از میزان ابلاغی از سوی وزارت جهادکشاورزی بیشتر شده‌است، افزود: سطح زیرکشت قراردادی برنج برای استان مازندران ۲۵ هزار هکتار، گیلان ۱۵ هزار هکتار و گلستان ۱۰ هزار هکتار ابلاغ شده بود، که اکنون بیشتر از این میزان کشت شده‌است.

مجری طرح کشت های قراردادی سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور بیان داشت: یکی از اهداف این طرح، کشت برنج پرمحصول “برای افزایش تولید و جلوگیری از ورود برنج‌های وارداتی” بوده که در مازندران این نوع کشت انجام می‌شود به همین دلیل سطح ابلاغی برای این استان بیشتر در نظرگرفته شده‌است.

به گفته زربخش، با توجه به اینکه اغلب کشت برنج در گیلان بومی است، به همین دلیل سطح کشت کمتری برای این استان، به نسبت مازندران در نظر گرفته شده است.

وی درباره کشت قراردادی برنج در گیلان اظهار داشت: کشت قراردادی برنج در ۱۸ هزار هکتار از شالیزارهای این استان بیشتر از میزان ابلاغی، انجام گرفت که رشت، لاهیجان، صومعه سرا، آستانه اشرفیه، فومن، شفت و تالش بیشترین سطح زیرکشت “اول تا هفتم” را به خود اختصاص داده اند و بقیه شهرستان ها در رتبه های بعدی قرار دارند.

مجری طرح کشت های قراردادی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تشریح اهداف اجرای طرح کشت قراردادی برنج گفت: تامین به موقع نهاده‌های شالیکاری، رفع دغدغه برنجکاران برای تامین این نهاده‌ها و افزایش سطح تولید از جمله اهداف اجرای این طرح است.

وی درباره تحویل محصول از سوی شالیکاران در طرح کشت قراردادی برنج خاطر نشان کرد: در این ارتباط کمیته‌هایی با اعضای مشخص در سطح استان‌های اجرا کننده این طرح تشکیل خواهد شد که نسبت به استعلام قیمت و قیمت‌گذاری اقدام می‌کنند، البته قیمت‌گذاری ها ممکن است به روز یا هفتگی باشد که کمیته استانی در این مورد تشخیص خواهد داد.

وی در ادامه بیمه محصول برنج را از بخش‌های مهم اجرای این طرح عنوان کرد و اظهار داشت: در برنج به دلایلی استقبال شالیکاران از بیمه شالیزارها کم بوده در حالیکه ضروریست تا کشاورز برای انجام بیمه شالیزارها هوشیار باشد، ضمن اینکه وزارت جهاد کشاورزی با توجه به اهمیت بیمه شالیزارها و افزایش قیمت برنج در تلاش است تا با رایزنی، میزان پرداخت برای “خسارت در هکتار” را افزایش دهد.

زربخش با بیان اینکه کشت قراردادی سال گذشته برای محصول گندم و امسال برای محصول برنج به اجرا درآمد، اضافه کرد: اجرای طرح کشت قراردادی علاوه بر ۲ محصول گندم و برنج، در آینده برای سویا و سایر محصولات استراتژیک انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه کشاورزی قراردادی در آینده باید حتما از طریق بخش خصوصی اتفاق بیفتد، اظهار داشت: هدف وزارتخانه برای اجرای طرح کشت قراردادی این است که از سال‌های آینده بخش خصوصی برای اجرای آن اقدام کنند.

کشت قراردادی برنج برای نخستین بار در سال زراعی جاری با هدف ارتقای کیفیت محصول، ثبات در تولید و افزایش بهره‌وری به همراه جلوگیری از دست‌اندازی دلالان در استان‌های شمالی کشور به اجرا درآمد.

شرکت بازرگانی دولتی ایران و سازمان تعاون روستایی ایران به ترتیب مجری دولتی و مباشر طرح کشت قراردادی برنج بوده و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، صندوق بیمه کشاورزی، شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی و موسسه آموزش و ترویج کشاورزی به عنوان نهادهای پشتیبان این طرح معرفی شده‌اند.

در کشت قراردادی برنج بین کشاورز و مباشر قراردادی منعقد می‌شود که بر اساس آن مباشر موظف است بذر و نهاده های کشاورزی شامل، کود و سم را بدون پیش پرداخت از طریق پشتیبان طرح تامین کند و هزینه آن در زمان تحویل محصول از کشاورز کسر شود که البته این تنها یکی از مزایای این طرح به شمار می‌رود.

بهره‌مندی از بیمه محصولات کشاورزی با تخفیف ۱۰ درصدی و استفاده از سایر گزینه‌ها و دریافت حق بیمه زمان تحویل محصول، برخورداری کشاورز بهره‌مند از کشت قراردادی از برنامه‌های آموزشی ترویجی و پرداخت بهای محصول بر اساس عرف منطقه در زمان برداشت با کسر هزینه نهاده ها و خدمات از دیگر مزایای این طرح عنوان می‌شود.

منبع

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=5113

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: