به گزارش آژانس خبری ریحان؛ مهندس کوچکی‌نژاد در مورد اظهارنظر رئیس امور آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی‌بر اینکه در آموزش و پرورش املاکی وجود دارد که استفاده نمی‌شود، لذا نامولد بودن دارایی‌ها موردی است که باید به آن توجه شود، گفت: هم‌اکنون تعداد زیادی املاکی در آموزش و پرورش وجود دارد که هم در روستاها و هم حاشیه شهرها هستند و به دلیل کاهش جمعیت دانش‌آموزی و واحدهای آموزشی، ساختمان‌ها و زمین‌هایی بدون استفاده باقی مانده است.

زمین‌های متروکه آموزش و پرورش مورد تعرض قرار می‌گیرد

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: روز به روز از قدرت آموزش و پرورش برای نگهداری از این زمین‌ها کاسته می‌شود، به همین دلیل مورد تعرض قرار می‌گیرند و این در حالی است که آنها در بخش‌های روستایی و شهری سرمایه‌ای هستند که آموزش و پرورش می‌تواند آنها را به فروش رسانده و به پول تبدیل کند و در این مورد قانون هم وجود دارد.

وی تصریح کرد: اینکه آموزش و پرورش به این امر مبادرت نورزیده است، به دلیل شرایط پیچیده‌ای است که در سیستم آموزشی کشور و املاک وجود دارد که نمی‌توانند آن را حل کنند، ضمن‌اینکه تعدادی از املاک آموزش و پرورش سند ندارد، بنابراین نمی‌توانند آنها را به فروش برسانند و گرفتن سند برای این زمین‌ها نیز هزینه سنگینی را به همراه دارد.

کوچکی نژاد عنوان کرد: البته ما به تازگی قانونی را تصویب کرده‌ایم تا دستگاه‌های دولتی که می‌خواهند برای زمین‌هایشان سند بگیرند از پرداخت تعرفه‌ها معاف باشند تا روند دریافت سند برای آنها تسهیل شود.

تبدیل املاک به پول می‌تواند بخشی از اقتصاد آموزش و پرورش را تامین کند

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: آنچه مسلم است تبدیل املاک به پول می‌تواند بخشی از اقتصاد آموزش و پرورش را تامین کند، منوط بر اینکه این وزارتخانه بتواند به سرعت این اقدام را انجام دهد.

نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: یکی از مشکلاتی که تاکنون در مسیر آموزش و پرورش برای تبدیل املاکش به پول وجود داشته است، این بود که پولی برای دریافت سند نداشت، تا اینکه قانون را اصلاح کردیم مبنی بر اینکه اداره ثبت اسناد و سایر دستگاه‌هایی که در این بخش از آنها استعلام املاک گرفته می‌شود، حق دریافت هزینه ثبت ندارند و تمام دستگاه‌های دولتی از پرداخت هزینه‌های این بخش معاف شده‌اند.

منبع:خانه ملت

منتظرتان هستیم