به گزارش آژانس خبری ریحان؛ آیت الله رسول فلاحتی امروز(یکشنبه) در دیدار اعضای انجمن اهدای عضو ایرانیان شعبه گیلان که در دفتر نماینده ولی فقیه در گیلان برگزار شد، با اشاره به اهمیت سلامت انسان در احکام دینی اظهار کرد: در فقه اسلامی، سلامت انسان هم تراز با مسائل دیگر بیان شده است.

وی به توجه دین به ظرافت های بدن انسان اشاره و تصریح کرد: اسلام، آنچه که موجب سلامت انسان شود و تهدید را از بین ببرد، تقویت کرده است.

امام جمعه رشت با بیان اینکه در مرگ مغزی بخش های دیگر بدن انسان سالم است، گفت: اگر اسلام اجازه پیوند عضو را داده، به منظور ارتقای سلامت جامعه است.

آیت الله فلاحتی، خواستار فرهنگ سازی ترویج اهدای عضو بیماران مرگ مغزی در جامعه شد و افزود: هنوز در جامعه سنتی برای اهدای عضو مقاومت هایی می شود و این مهم سخت است.

وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم سلامت خوبی در نوع انسان داشته باشیم باید فرهنگ اهدای عضو در جامعه تقویت شود، گفت: اهدای عضو افراد مرگ مغزی باید با ظرافت فرهنگ سازی شود تا جامعه بتواند پذیرای آن باشد.

پسماند سراوان رشت پدیده بسیار زشتی برای استان است

نماینده ولی فقیه در گیلان، توجه به مسائل دینی و اخلاقی مردم را مهم دانست و یادآور شد: توجه به سلامت و محیط زیست جامعه باید در اولویت برنامه ها باشد.

آیت الله فلاحتی با بیان اینکه به زیرساخت های زیست محیطی گیلان به ویژه رشت از گذشته بی توجهی شده است، خاطرنشان کرد: پسماند سراوان رشت پدیده بسیار زشتی برای استان محسوب می شود و انتظار داریم دانشگاه ها در این زمینه ورود علمی داشته باشند.

وی، قدمت بعضی از بیمارستان های رشت را مربوط به صد سال گذشته عنوان و خاطرنشان کرد: بیمارستان با قدمت صد ساله پاسخگوی نیاز امروز جامعه نیست و مسئولان باید به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه پیوند کبد در اتاق اجاره ای در شان مردم گیلان نیست، افزود: گیلان در پیوند اعضا عقب ماندگی زیادی ندارد، بنابراین فعالیت های انجام شده کافی نیست و نیاز به تلاش بیشتر دارد.

نماینده ولی فقیه در گیلان، خواستار ارتقای آگاهی جامعه نسبت به بهداشت و سلامت شد و گفت: پیشگیری بسیار مهم تر از درمان است و فعالیت ها در این زمینه باید مضاعف باشد.

آیت الله فلاحتی با اشاره به وجود ضعف در امر پیشگیری، گفت: فرهنگ سازی و پیشگیری باید از مهد کودک ها و پیش دبستانی آغاز شود.

بهبود وضعیت بیمارستان های گیلان نیازمند همت همگانی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در دیدار مذکور به نبود زیرساخت های لازم در زمینه بیمارستانی در استان اشاره و بیان کرد: تمام عقب ماندگی ها را به دلیل بی توجهی مسئولان نمی دانم بلکه نبود پیگیری از طرف برخی مدیران است.

ارسلان سالاری به بدهی حدود ۷۰۰ میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: پرستاران و پزشکان کارانه دو سال گذشته خود را دریافت نکردند و وضعیت علوم پزشکی گیلان بحرانی است.

وی با بیان اینکه وضعیت بیمارستان های گیلان در شان مردم این استان نیست، تصریح کرد: بهبود وضعیت کنونی نیازمند همت همگانی است.

ساختمان جامع پیوند عضو در بیمارستان رازی راه اندازی می شود

رئیس بیمارستان رازی رشت نیز در دیدار مذکور با اشاره به تشکیل انجمن اهدای عضو ایرانیان شعبه گیلان در سال گذشته اظهار کرد: انجمن مذکور در راستای فرهنگ سازی اهدای عضو و آموزش تشکیل شده است.

سیامک ریماز، اهدای عضو را نیازمند فرهنگ سازی دانست و بیان کرد: بدون فرهنگ سازی اهدای عضو در جامعه کم رنگ می شود.

عضو انجمن اهدای عضو ایرانیان شعبه گیلان از راه اندازی ساختمان جامع پیوند عضو در بیمارستان رازی رشت خبر داد و گفت: امیدواریم مانند استان های دیگر که در زمینه اهدای عضو پیشرو هستند، حرکت کنیم.

منتظرتان هستیم