پرونده ای که پس از مدت ها به سر انجام رسید

سرانجام مطالبات ویلموتس پرداخت شد.

به گزارش آژانس خبری ریحان، مارک روبر ویلموتس، بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل بلژیک که پس از دو سال دوری از حرفه مربیگری، در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۸ رسماً هدایت تیم ملی فوتبال ایران را برعهده گرفت و جانشین کارلوس کیروش پرتغالی شد. وی در دوره ی هدایت تیم ملی ایران وحید هاشمیان را به عنوان دستیار خود انتخاب کرد.

مدت قرارداد مارک ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران، سه سال و نیم بود و قرار بود او برای این مدت، هفت میلیون و ۸۷۵ هزار یورو دریافت کند. این مربی بلژیکی برای سه سال اول، سالانه دو میلیون و ۲۵۰ هزار یوررو و برای نیم سال باقی‌مانده یک میلیون و ۱۲۵ هزار یورو دریافت می‌کرد.

ویلموتس در اولین بازی خود روی نیمکت تیم ملی ایران به عنوان سرمربی، در وزشگاه آزادی در دیداری دوستانه به مصاف تیم ملی سوریه رفت که این بازی با نتیجه ۵ بر صفر به سود ایران به پایان رسید  تا او شروع خوبی روی نیمکت ایران داشته باشد.

همچنین تیم ملی ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با مربیگری او در بازی با هنگ کنگ ۲ بر صفر و مقابل کامبوج با نتیجه پرگل ۱۴ بر صفر پیروز شد ولی در بازی با بحرین ۱ بر صفر و در بازی بعد، درمقابل عراق ۲ بر۱ شکست خورد و همین باعث انتقادهای شدید به سوی او شد. گفتنی است که او قبل از کسب دو باخت مقابل بحرین و عراق مبلغ ۲ میلیون یورو از فدراسیون فوتبال دریافت کرد.

در مجموع ویلموتس تنها حدود پنج ماه سرمربی تیم ملی فوتبال مردان ایران بود و درچهار بازی هدایت تیم ملی را برعهده داشت ؛ در همین مدت هم با توجه به نتایج ضعیفی که به دست آورد ایران تا آستانه حذف در مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال قطر پیش رفت و همین امر موجب شد تا در ۴ دسامبر ۲۰۱۹ فدراسیون فوتبال ایران قرارداد با او را فسخ کند. اما این پایان ماجرا نبود چرا که تازه پرونده ی جدیدی را به روی فوتبال ایران باز کرد.

پس از فسخ قرارداد، ویلموتس با استناد به عدم پرداخت دستمزد ماهانه خود توانست به فیفا شکایت کند و از بالاترین نهاد تصمیم‌ گیر در امور فوتبالی جهان، حکم محکومیت فدراسیون فوتبال ایران را بگیرد؛ حکمی که طی آن فیفا فدراسیون فوتبال ایران را به پرداخت شش میلیون و ۱۳۷ هزار یورو جریمه به مارک ویلموتس، محکوم کرده بود اما ایران پرونده را به دادگاه حکمیت ورزش برد و بعد از حدود دو سال این دادگاه، رای فیفا را شکست. دادگاه حکمیت ورزش اعلام کرد: ایران باید ۳ میلیون و ۳۲۵ هزار یورو به علاوه ۵ درصد سود سالیانه به مارک ویلموتس

بابت قراردادی که با فدراسیون فوتبال این کشور داشته پرداخت کند؛ که این مبلغ با توجه به جریمه دیرکرد، اکنون به سه میلیون و ۷۰۰ هزار یورو رسیده است.

اما نکته جالب توجه، قرارداد پر ابهام و عجیب فدراسیون فوتبال با این سرمربی بلژیکی است که برای نخستین بار بندهای این قرارداد عجیب در برنامه ورزشگاه شبکه پنج به نمایش گذاشته شد؛ قراردادی که نشان می‌داد به مراتب از قرارداد با کی‌ روش بدتر بوده است. قرارداد مالی کارلوس کی‌ روش با فدراسیون فوتبال ایران به این شکل بود که او در دوره دوم قراردادش، در هر یک سال باید یک میلیون و ۴۰۰ هزار یورو دریافت می‌کرد ولی در حالی که مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال تاکید داشت قرارداد ویلموتس به مراتب بهتر از مرد پرتغالی است، اما اکنون مشخص شده قراردادی بالا تر از او با سرمربی بلژیکی امضاء شده است. در موضوع مالی قرارداد ویلموتس و فدراسیون فوتبال آمده است: «او باید در سه ماهه اول ۵۶۲ هزار یورو دریافت کند و پس از آن به مدت یک سال و در هر سه ماه یک بار، این مبلغ را بگیرد که در واقع مبلغی حدود ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو به صورت خالص خواهد شد! که عجیب ‌تر اینکه امضای تمام اعضای هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال ازجمله مهدی تاج به‌ عنوان رئیس به همراه مارک ویلموتس به‌عنوان سرمربی در آن درج شده است.»

بطور کلی این پرونده برای فوتبال ایران بسیار گران تمام شد به طوری که فدراسیون فوتبال ایران حتی ساختمان محل فعالیت خود را در جریان این ماجرا از دست داد، چرا که آن را برای تامین بخشی از دستمزد آقای ویلموتس در گرو شرکت شستا  (شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی) قرار داده بود.

مهدی تاج، مرد نخست این قرارداد، بیش از ۲ سال پیش به بهانه نارسایی قلبی از کار کنار رفت و این امر موجب شد تا پرونده پرداخت بدهی ویلموتس بدون نتیجه باقی بماند؛ اما در زمان انتخابات فدراسیون فوتبال بار دیگرمهدی تاج، با وجود چندین پرونده ی قضایی از جمله بدهی ویلموتس و ضرر میلیاردی آن به کشور وارد کارزار انتخاباتی شد تا به گفته ی خود او گره از این مشکل باز کند. در کمال تعجب و با وجود فهرستی از تخلفات، مهدی تاج بار دیگر به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد. او در روزهای پایانی سال ۱۴۰۱ و در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد مبلغ ۳.۵ میلیون دلار که بدهی فدراسیون فوتبال به مارک ویلموتس بوده، از محل پاداش‌ها و پول‌های بلوکه شده ایران نزد فیفا پرداخت شده است. این اتفاق در حالی صورت گرفت که فیفا پیش‌ تر خطاب به فدراسیون‌های ملی اخطار داده بود، برای پرداخت مطالبات و بازیکنان خارجی روی درآمدهای خود نزد فیفا حساب باز نکنند و فیفا این درآمدها را به حساب بازیکنان و مربیان نخواهد ریخت اما در خصوص پرونده مارک ویلموتس قانون را شکست و طلب این مربی را از محل درآمدهای فدراسیون فوتبال ایران پرداخت کرد و از آنجایی که فیفا به دلیل تحریم خزانه‌ داری آمریکا قادر به انتقال پول به حساب فدراسیون فوتبال ایران نیست، حاضر شد با نامه فدراسیون فوتبال ایران بخشی از این پول را به حساب مارک ویلموتس واریز کند.

این موضوع بعد از حدود سه ماه شب گذشته توسط هدایت ممبینی، دبیرکل فدراسیون فوتبال به تائید رسید. گفتنی است، اعضای هیئت‌ رئیسه مدعی بودند فدراسیون فوتبال درآمد ارزی نداشته و به‌ همین علت پرداخت طلب ویلموتس از محل پاداش ایران بوده است، اما رئیس کمیته بین‌الملل فدراسیون فوتبال از تایید فیفا پای پرداخت این بدهی سخن گفت. همچنین علی تارقلی‌ زاده، مدیر بین‌الملل فدراسیون فوتبال با ارائه توضیحاتی درباره تسویه حساب با مارک ویلموتس بر پایان وظایف مربوط به این فدراسیون در این‌ باره تاکید کرد.

تارقلی‌ زاده تاکید کرد: تعهدات مربوط به پرداخت به مارک ویلموتس انجام شده است و بر این اساس، هم فیفا و هم فدراسیون فوتبال ایران این فرآیند را پذیرفته‌ اند. ضمن اینکه هیچ‌ گونه سودی به پرداختی انجام‌ شده تعلق نخواهد گرفت.

به این ترتیب این پرونده جنجالی که از آن به عنوان فاجعه بار ترین قرارداد ایران نام برده می شود برای همیشه مختومه شد؛ اما نکته ای که وجود دارد این است که کسانی که این قرارداد ننگین را امضا کرده بودند همچنان در فدراسیون فوتبال حضور دارند!

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=19896

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: