هواشناسی ۱۴۰۲/۰۲/۱۱؛ بارش‌های ۴ روزه باران و کاهش دما در برخی مناطق

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از وزش باد نسبتا شدید تا شدید و خیزش گرد و خاک در برخی نقاط کشور و رگبار پراکنده در ۳ استان خبر داد.

آژانس خبری ریحان :

صادق ضیاییان در گفتگو با ایسنا درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی طی چهار روز آینده در شمال استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، اردبیل، سواحل دریای خزر، شمال خراسان رضوی، خراسان شمالی و دامنه‌های جنوبی البرز افزایش ابر، رگبارو رعد و برق، وزش باد شدید و کاهش دما رخ می‌دهد. 

وی افزود: جمعه (۱۵ اردیبهشت) سامانه بارشی در شمال شرق کشور فعال خواهد بود و به‌تدریج از کشور خارج می‌شود. طی دو روز آینده در شمال غرب و غرب دامنه‌های جنوبی البرز و چهارشنبه تا جمعه (۱۳ تا ۱۵ اردیبهشت) در شرق و شمال شرق کشور وزش باد نسبتا شدید تا شدید رخ می‌دهد که در مناطق مستعد باعث خیزش گردوخاک نیز می‌شود. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: در ساعات بعد از ظهر امروز (۱۱ اردیبهشت) احتمال شکل گیری ابر‌های همرفتی و رگبار باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در ارتفاعات جنوب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات جنوبی کرمان و شرق هرمزگان وجود دارد. 

ضیاییان گفت: سه‌شنبه (۱۲ اردیبهشت) خلیج فارس و تنگه هرمز و چهارشنبه (۱۳ اردیبهشت) خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج و دریای خزر سه‌شنبه تا آخر هفته مواج خواهند بود. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۱۲ اردیبهشت) صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد و به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۱۷ و حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتیگراد و روز چهارشنبه (۱۳ اردیبهشت) صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد، در بعد از ظهر افزایش باد و گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای ۲۷ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. 

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۱۱ و ۱۲ اردیبهشت) اهواز با دمای ۳۸ و ۳۵ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۱ درجه سانتیگراد خنک‌ترین مراکز استان کشور هستند.

 بارش‌های ۴ روزه باران و کاهش دما در برخی مناطق/ هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۱۱ استان

سازمان هواشناسی نیز از بارش ۴ روزه باران و کاهش دما در برخی مناطق کشور خبر داد و نسبت به فعالیت سامانه بارشی در ۱۱ استان از جمله تهران هشدار صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد طی ۴ روز آینده در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، سواحل دریای خزر، شمال خراسان رضوی، خراسان شمالی و دامنه‌های جنوبی البرز افزایش ابر، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید همراه با کاهش دما روی می‌دهد.

روز جمعه سامانه بارشی در شمال شرق کشور فعال بوده و به‌تدریج از کشور خارج می‌شود. طی ۲ روز آینده در شمال غرب و غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و چهارشنبه تا روز جمعه در شرق و شمال شرق کشور وزش باد نسبتاً شدید تا شدید روی می‌دهد که در مناطق مستعد باعث خیزش گردوخاک خواهد شد.

در ساعات بعدازظهر امروز احتمال شکل‌گیری ابر‌های همرفتی و رگبار باران همراه با رعدوبرق وزش باد شدید موقتی در ارتفاعات جنوب سیستان و بلوچستان و ارتفاعات جنوبی کرمان و شرق هرمزگان وجود دارد.

سه‌شنبه خلیج‌فارس و تنگه هرمز و چهارشنبه خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج است. دریای عمان از روز سه‌شنبه تا آخر هفته مواج خواهد بود.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۳

نوع مخاطره: رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقت گاهی گردوخاک و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۱: سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، شمال زنجان، شمال قزوین، گلستان، مازندران، گیلان، سمنان و ارتفاعات و دامنه البرز و تهران.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۲: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی و سمنان و ارتفاعات در استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۳: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات و دامنه در استان‌های زنجان و قزوین.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، صاعقه، تگرگ، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: اجتناب از اسکان در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفر‌های برون‌شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید و در نواحی مستعد گردوخاک همراه با کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۱: مرکزی، همدان، آذربایجان شرقی، اصفهان، سمنان، بوشهر، هرمزگان، قزوین و سمنان.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۲: سمنان، مرکزی، بوشهر و شرق خراسان جنوبی.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۳: ایلام، خوزستان، بوشهر، مرکزی و قم.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۴: تهران، قم، قزوین، مرکزی، سمنان، همدان، خراسان رضوی، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، خوزستان، ایلام، فارس و بوشهر.

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵: سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، بوشهر و هرمزگان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلو‌های تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد شدید با جهت شمال‌غربی ـ جنوب‌غربی و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: بعدازظهر دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۱

زمان پایان: اواخر وقت جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج بین ۱.۵ تا ۲.۵ متر در ساحل و دور از ساحل.

منطقه اثر: خلیج فارس و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر و هرمزگان.

اثر مخاطره: غرق‌شدن شناگران و آسیب به شناور‌های سبک، تفریحی، اختلال در ورود و خروج شناور‌ها به بندرگاه، پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌ها و آسیب به تأسیسات دریایی.

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، به‌ویژه غواصی و شنا، محدودیت در سفر‌های دریایی با شناور سبک، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های دریایی از جمله ورود و خروج کشتی به بنادر و احتیاط در صیادی به‌ویژه در فراساحل.

توصیف سامانه: سرعت وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: صبح دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۱

زمان پایان: صبح چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۳

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج در ساحل بین ۱ تا ۱.۵ متر و دور از ساحل ۲ متر.

منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران و آسیب به شناور‌های سبک، تفریحی، احتمال اختلال در ورود و خروج شناور‌ها به بندرگاه، احتمال پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی.

توصیه: احتیاط در عملیات تفریحی، به‌ویژه غواصی و شنا، احتیاط در سفر‌های دریایی با شناور سبک، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های دریایی از جمله ورود و خروج کشتی به بنادر و احتیاط در صیادی بویژه در فراساحل.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=17951

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: