هواشناسی ۱۴۰۲/۰۱/۰۶؛ هشدار نارنجی تشدید برف و باران

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از رگبار باران و وزش باد شدید طی امروز برای کل نوار غربی کشور و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز خبر داد.

آژانس خبری ریحان :

صادق ضیاییان در گفتگو با ایسنا، درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: یکشنبه با ورود سامانه بارشی به غرب کشور به تدریج در کل نوار غربی کشور، دامنه‌های جنوبی البرز واقع در قزوین، البرز و تهران، مناطقی از استان‌های بوشهر، فارس، اصفهان و یزد رگبار باران گاهی رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی می‌شود.

به گفته وی، در خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، ایلام، لرستان، کرمانشاه و شمال غرب فارس بارش شدت خواهد داشت.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با بیان اینکه در این مناطق رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید و در مناطق مستعد ریزش تگرگ انتظار می‌رود، ادامه داد: در ارتفاعات البرز مرکزی و ارتفاعات چهار محال و بختیاری و شرق لرستان بارش به صورت برف است. امروز در جنوب غرب، غرب کشور کاهش نسبی دما حدود ۵ تا ۷ درجه رخ می‌دهد.

ضیاییان همچنین این را هم ذکر کرد که دوشنبه این سامانه به جر استان سیستان و بلوچستان و شرق خراسان رضوی در سایر مناطق کشور فعال است و بارش در شمال خوزستان، ایلام، کرمانشاه و غرب کردستان شدت خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سه‌شنبه نیز در کل کشور ابرناکی و بارش انتظار می‌رود، اما به تدریج بعد از ظهر در نیمه غربی کشور مقدار بارندگی کاهش یافته و دما در این مناطق افزایش خواهد داشت، درباره شرایط جوی کشور در روز چهارشنبه توضیح داد: چهارشنبه فقط در نیمه شرقی استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان رگبار باران و وزش باد پیش بینی می‌شود. در مرکز و نوار شرقی کشور جوی آرام و پایدار همراه با روند افزایش نسبی دما حاکم می‌شود و این سامانه به تدریج از کشور خارج می‌شود. در دامنه‌های جنوبی البرز، سواحل دریای خزر و اردبیل افزایش موقتی دما همراه با وزش باد انتظار می‌رود. همچنین با عبور موج دیگری از شمال غرب کشور در مناطقی از استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی افزایش ابر، رگبار پراکنده و وزش باد شدید رخ می‌دهد.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، پنجشنبه علاوه بر استان‌های واقع در شمال غرب با نفوذ جریانات شمالی به سواحل دریای خزر بارش در اردبیل، گیلان و مازندران نیز آغاز می‌شود و جمعه در گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و در ارتفاعات البرز بارش پیش بینی می‌شود.

وی افزود: بعد از ظهر یکشنبه و روز دوشنبه شمال و مرکز خلیج فارس و سه‌شنبه نیمه شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز مواج و متلاطم است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا دوشنبه (۷ فروردین) ابری و افزایش باد و رگبار باران و گاهی رعد و برق در شب نیمه ابری با حداقل دمای ۳ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و روز سه‌شنبه (۸ فروردین) قسمتی ابری در بعضی ساعت‌ها نیمه ابری و افزایش باد و رگبار باران با حداقل دمای ۱۱ و حداکثر دمای ۱۸ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز یکشنبه (۶ فروردین) و فردا دوشنبه (۷ فروردین) بندرعباس با دمای ۲۹ و ۲۸ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای۱- و صفر درجه سانتیگراد سردترین مرکز استان کشور است.

هشدار نارنجی تشدید فعالیت سامانه بارشی/ احتمال وقوع سیلاب در تهران

سازمان هواشناسی کشور از تشدید فعالیت سامانه بارشی در ۱۱ استان از جمله تهران خبر داد و برای این مناطق هشدار سطح نارنجی (آمادگی) صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز با ورود سامانه بارشی به غرب کشور به‌تدریج برای کل نوار غربی کشور، دامنه‌های جنوبی البرز واقع در استان‌های قزوین، البرز، تهران، مناطقی از استان‌های بوشهر، فارس، اصفهان و یزد رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

شدت بارش‌های امروز برای خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، لرستان، کرمانشاه و شمال غرب فارس است. امروز در جنوب غرب و غرب کشور کاهش ۵ تا ۷ درجه‌ای دما روی می‌دهد و سامانه بارشی فردا دوشنبه به‌جز سیستان و بلوچستان در سایر مناطق کشور فعال است.

شدت بارش‌های فردا برای استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه و غرب کردستان است و سه‌شنبه نیز در اکثر مناطق کشور ابرناکی و بارش پیش‌بینی شده است.

در روز چهارشنبه فقط برای نیمه شرقی استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان رگبار باران و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. روز پنجشنبه علاوه بر استان‌های واقع در شمال غرب با نفوذ جریانات شمالی به سواحل دریای خزر بارش در اردبیل، گیلان و مازندران آغاز می‌شود. جمعه در گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و ارتفاعات البرز بارش پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، کاهش نسبی دما، در نقاط مستعد تگرگ، در ارتفاعات و نواحی با اقلیم سرد بارش برف

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی، همدان، نیمه غربی اصفهان، بوشهر، فارس و اردبیل.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۷: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، یزد، اصفهان، قم، مرکزی، همدان، کردستان، فارس، بوشهر، کرمان، شمال سیستان و بلوچستان.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸: خوزستان، ایلام، فارس، بوشهر، سمنان، مازندران، گلستان، گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قم، تهران، البرز، قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، همدان، اصفهان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹: سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، نیمه شرقی سمنان، هرمزگان و کرمان، ارتفاعات آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: کاهش دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی به‌ویژه گردنه‌ها کولاک برف و احتمال آسیب به صنعت کشاورزی، به‌ویژه در مورد کاهش دما.

توصیه: اجتناب مطلق از اتراق در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفر‌های برون‌شهری، در صورت سفر با خودرو به‌همراه داشتن تجهیزات لازم از جمله لباس زمستانی و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، در نواحی سردسیر آمادگی برای برف‌روبی توسط دستگاه‌های مربوطه و پرهیز از انجام هر گونه عملیات کشاورزی، عدم تردد دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه‌ها و انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶: خوزستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، جنوب و غرب اصفهان و لرستان.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۷: خوزستان، ایلام، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب و جنوب اصفهان، شمال غرب فارس، لرستان، قزوین، البرز و تهران.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸: خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، یزد، جنوب فارس.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت به‌ویژه چادر‌های مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی

توصیه: هنگام سفر با خودرو همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت به‌ویژه چادر‌های مسافرتی، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف‌روبی توسط دستگاه‌های مربوطه و پرهیز از انجام هر گونه عملیات کشاورزی، عدم تردد دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه‌ها و انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

نوع مخاطره: وزش باد شدید، رخداد تندباد‌های لحظه‌ای و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶: خوزستان، ایلام، کرمانشاه و شمال فارس.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۷: اصفهان، کرمان، یزد، نیمه شمالی فارس، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸: سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، هرمزگان، فارس و بوشهر.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، اردبیل و قزوین.

اثر مخاطره: در صورت خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت به‌ویژه چادر‌های مسافرتی و احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال آسیب به صنعت کشاورزی.

توصیه: اطمینان از استحکام سازه‌های موقت به‌ویژه چادر‌های مسافرتی، تعطیل و حداقل محدود کردن فعالیت‌های عمرانی و عدم عبور و مرور و پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال.

توصیف سامانه: وزش باد نسبتاً شدید و گاهی شدید، همراه با بارش باران و رعدو برق و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: یک‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۷

نوع مخاطره: افزایش وزش باد نسبتاً شدید و افزایش ارتفاع موج و تلاطم دریا در سواحل استان خوزستان تا ۱.۵ متر و در سواحل استان بوشهر تا ۲ متر، در فراسواحل استان‌های بوشهر و خوزستان بیش از ۲ متر.

منطقه اثر: نواحی ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و خوزستان، در شمال خلیج فارس.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌های صیادی، خسارت به شناور‌های سبک، صیادی، تفریحی، نیمه‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناور‌ها به بندرگاه‌ها و آسیب به تأسیسات دریایی در سواحل و فراسواحل.

توصیه: ممنوعیت در فعالیت‌های تفریحی (به‌ویژه غواصی و شنا)، ممنوعیت در تردد با شناور‌های سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت، جمع‌آوری تور‌های صیادی و به‌ویژه اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های تأسیسات دریایی و صنایع فراساحلی در فراسواحل.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=11568

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: