هشدار خطر سالمندی جمعیت در رشت

آژانس خبری ریحان:

معاون فرماندار رشت گفت: خطر سالمندی جمعیت در این شهرستان، نزدیک‌تر و ملموس‌تر از همیشه است. حسن آدمیت، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری رشت امروز (دوشنبه ۲۸ فروردین ماه) در جلسه ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت شهرستان، تحکیم بنیان خانواده و ترویج ازدواج آسان را از ضروریات پیشگیری بسیاری ناهنجاری‌های اجتماعی برشمرد.
او با اشاره به بالا بودن نرخ سالمندی گیلان در میان دیگر استان‌های کشور گفت: خطر سالمندی جمعیت در رشت، نزدیک‌تر از بسیاری از نقاط کشور بوده و رفع آن نیازمند اجرای جدی سیاست‌های حمایتی، تشویقی و تبلیغی است.
معاون فرماندار رشت اظهار امیدواری کرد: با جدیت دستگاه‌های متولی، گروه‌های مردم نهاد و بالا بردن حساسیت عمومی نسبت به خطر پیری جمعیت، نتایج مثبتی در جلوگیری از حرکت به سمت چالش جمعیتی حاصل شود.
آدمیت افزود: بر اساس پایش اطلاعات جمعیتی، خطر تغییرات آماری جمعیت جوان گیلان و شهرستان رشت نزدیک‌تر و ملموس‌تر از همیشه است.
او تصریح کرد: اتخاذ سیاست‌های حمایتی و تشویقی توسط دستگاه‌های متولی و پیش گرفتن رویکرد تبلیغی توسط اصحاب رسانه، می‌تواند در آگاه سازی عمومی جامعه نسبت به خطر در کمین سالمندی موثر باشد.
معاون فرماندار رشت همچنین گفت: ضرورت دارد تا دستگاه‌ها با نگاه مسئله محور به موضوع جوانی جمعیت، در مورد ارائه گزارش با مستند عملکردی حوزه متبوع خود اقدام کنند.
آدمیت یکی از خطرات ناشی از سالمندی را تغییر چرخه مهاجرت به صورت تمایل جوانان به سکونت در شهر‌ها و بازگشت سالمندان به روستا‌ها معرفی و خواستار توجه بیشتر مسئولین به حفظ جمعیت جوان روستا‌ها به عنوان منبع اصلی تحول و توسعه مناطق روستایی شد.
او با اشاره به اهمیت نگاه کارشناسی به روند و تغییر شاخص‌های جمعیت و آمار ازدواج، طلاق، ولادت و فوت؛ این اطلاعات را منبعی گرانبها برای تدوین سیاست‌های کاربردی و عمل به توصیه‌های مقام معظم رهبری در زمینه جوانی جمعیت و افزایش نرخ فرزندآوری دانست.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری رشت افزود: کاهش متوسط نرخ تعداد فرزندان و از دست رفتن سن باروری، از جمله مواردی است که امکان جانشینی جمعیت جوان با جمعیت سالمند را با چالش مواجه کرده است. باشگاه خبرنگاران جوان گیلان رشت

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=15543

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: