نگهداری بیش از ۳ میلیون برگ سند در مخزن گیلان

رشت- سرپرست مدیریت اسناد و کتابخانه ملی گیلان از نگهداری بیش از ۳ میلیون برگ سند در مخزن این استان خبر داد و گفت: فرهنگ اصیل گیلان تحت تأثیر برندسازی گردشگری و خوراک قرار گرفته است.

به گزارش آژانس خبری ریحان، حسین بهمنش پیش از ظهر شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران، اظهار کرد: دهه گرامیداشت اسناد و میراث مکتوب به صورت ملی در گیلان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به وظایف و اختیارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی، افزود: این سازمان یکی از قدیمی ترین سازمان‌ها به شمار می‌رود که حاصل ادغام دو دستگاه سازمان اسناد ملی و کتابخانه ملی پدید آمد.

سرپرست مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با بیان اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی مسئولیت حفظ، بررسی، پردازش و اشاعه اوراق دولتی را دارد، گفت: هر سند دولتی که ۴۰ سال از عمرشان بگذرد باید در اختیار سازمان اسناد قرار گیرد.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی فقط ۱۲ شعبه در کشور دارد

بهمنش ادامه داد: شناسایی و فراهم سازی، پردازش، سند پژوهشی و اطلاع رسانی رسانی و دسترسی پذیری از فرایندهای مهم سازمان اسناد و کتابخانه ملی است.

وی با بیان اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی فقط ۱۲ شعبه در کشور دارد، افزود: شعبه استانی مدیریت اسناد و کتابخانه ملی در گیلان از سال ۹۱ شروع به کار کرده است.

سرپرست مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان از نگه داری بیش از ۳ میلیون برگ سند در مخزن این استان خبر داد و اضافه کرد: این برگ سندها بعد از فرایندهای ارزش گذاری، پردازش و پژوهش و ارائه نگهداری می‌شود.

بهمنش با اشاره به شرایط آب و هوایی و اقلیمی گیلان، بیان کرد: به دلیل شرایط رطوبتی اقلیم گیلان بسیاری از اسناد در معرض تخریب قرار دارد.

وی با بیان اینکه شمال کشور تراکم شعبات اسناد و کتابخانه ملی است، افزود: استان‌های همجوار گیلان از جمله مازندران، اردبیل و قزوین دارای شعبه اسناد و کتابخانه ملی است.

سرپرست مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با بیان اینکه نگهداری اسناد در این استان بسیار سخت و دشوار است، گفت: رطوبت گیلان اسناد و میراث ملموس استان را تحت تأثیر قرار داده است.

گیلان یکی از پرسند ترین استان‌های کشور است

بهمنش با بیان اینکه گیلان یکی از پرسندترین استان‌های کشور است، اضافه کرد: وجود مبادی ارتباطی و تجاری و همچنین جایگاه سیاسی گیلان سبب شده تا این استان دارای اسناد زیادی باشد.

وی ادامه داد: تحولات سیاسی، جنگ‌ها، سو تدبیرها و عدم مسئولیت پذیری در ادوار مختلف سلب شده تا بسیاری از اسناد از بین برود.

سرپرست مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با بیان اینکه بخش زیادی از اسناد تاریخی استان دستخوش تغییر شده است، تصریح کرد: برای نگهداری اسناد و میراث ملموس گیلان باقیمانده باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

بهمنش با تصریح بر اینکه سندهای تاریخی برای تصمیم گیری و آینده گیلان بسیار اهمیت دارد، گفت: مردم اسناد تاریخی خود را برای نگهداری به سازمان اسناد و کتابخانه ملی تحویل دهند که به نام خود افراد و خانواده ثبت می‌شود.

برگزاری مهرواره استانی اسناد و کتابخانه ملی در گیلان

وی از برگزاری مهرواره استانی اسناد و کتابخانه ملی در گیلان خبر داد و افزود: در این مهرواره مردم در حوزه‌های مختلف اسناد تاریخی و با ارزش خود را در یک ساز و کار مناسب در اختیار سازمان ملی و کتابخانه ملی قرار دهند.

سرپرست مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان ادامه داد: مهرواره استانی در ۱۹ اردیبهشت همزمان با روز اسناد و کتابخانه ملی در گیلان رونمایی می‌شود.

بهمنش با اشاره به مشکلات اعتباری و امکانی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی در گیلان، اضافه کرد: سازمان‌ها و مجموعه‌های فرهنگی در کنار عدم درآمد سازی، از میزان اعتبار دولای هم کمترین سهم را دارند و از این حیث به فرهنگ ضربه وارد می‌شود.

وی با انتقاد از برندسازی نادرست در خصوص هویت واقعی فرهنگ و تاریخ گیلان، افزود: فرهنگ اصیل و تاریخ متمدن گیلان تحت تأثیر برندسازی گردشگری و خوراک قرار گرفته است.

سرپرست مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با اشاره به فرهنگ غنی این استان در بخش‌های مختلف، اضافه کرد: متعالی بودن فرهنگ و تاریخ گیلان تحت تأثیر برند خوراک و گردشگری قرار گرفته است.

بهمنش از برگزاری ۱۲ رویداد از «سرگذشت تا سرنوشت» در گیلان خبر داد و بیان کرد: این رویدادها با تمرکز بررسی فرهنگ و تاریخ گیلان با حضور اساتید مجرب در سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان برگزار می‌شود.

وی از برپایی نمایشگاه کتاب ویژه گرامیداشت روز اسناد و کتابخانه ملی در گیلان خبر داد و افزود: این نمایشگاه با ارائه ۳۰۰ عنوان کتاب برای علاقمندان با تخفیف ویژه از ۱۱ الی ۱۹ اردیبهشت ماه در نگارخانه سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان دایر است.

منبع:مهر

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=17558

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: