ناگفته‌های بهترین لیبرو جهان از ریو تا توکیو/ صالحی: با این شرایط آینده والیبال نشسته در خطر است

لیبروی تیم ملی والیبال نشسته کشورمان در گفت و گویی از اتفاقات المپیک ریو و توکیو پرده برداشت.

به گزارش خبرنگار ورزش آژانس خبری ریحان، تیم ملی والیبال نشسته جمهوری اسلامی ایران درحال حاضر پرافتخارترین و قدرتمندترین تیم جهان در تمام رقابت‌های بین‌المللی است. این تیم در ۱۱ دوره پارالمپیک ۹ دوره حضور داشته که به جز پارالمپیک ۲۰۰۴ آتن و ۲۰۱۲ لندن، همیشه مدال طلا کسب کرده و قهرمان شده‌ است. بعد از ایران هلند با ۳ قهرمانی و بوسنی و هرزگوین با ۲ قهرمانی پارالمپیک در رده‌های بعدی هستند. همچنین والیبالیست‌های نشسته کشورمان تاکنون ۱۱ دوره در رقابت‌های قهرمانی جهان حضور داشته‌اند که ۸ قهرمانی، یک نایب قهرمانی و ۲ عنوان سومی را به نام خود ثبت کرده اند. آخرین قهرمانی شاگردان رضایی به قهرمانی جهان در بوسنی برمی‌گردد که اواخر سال ۲۰۲۲ میلادی رقم خورد.

در این میان بازیکنانی هم بودند که با عملکردهای درخشان خود باعث شدند، هم تیم ملی نتیجه خوبی را کسب کند و هم خودشان در جمع بهترین بازیکنان جهان قرار گرفتند. یکی از بازیکنان مؤثر تیم ملی والیبال نشسته کشورمان رمضان صالحی است که در پست لیبرو بازی می کند. او پرافتخارترین ورزشکار والیبال نشسته محسوب می شود. صالحی در هر ۴ دوره المپیک به عنوان بهترین لیبروی دنیا شناخته شد. همچنین صالحی ۳ دوره در رقابت قهرمانی جهان هم به عنوان بهترین لیبرو انتخاب شد. به بهانه عملکرد تیم ملی والیبال نشسته در چند سال گذشته و حضور او در تیم ملی با وی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می خوانید:

* سال ۱۴۰۱ از لحاظ کسب نتیجه برای والیبال نشسته خوب بود.

* والیبال نشسته نشان داده، می‌تواند بدون امکانات هم کاری را که می‌خواهد انجام دهد.

* می دانستیم در غیاب روسیه بوسنی یک پای فینال خواهد بود.

* مقابل بوسنی غافگیر نشدیم اما انتظار بازی سنگینی را هم نداشتیم.

* اگر بوسنی ۲ ست اول بازی را پیروز می‌شد بدون شک قهرمان بود.

* بیست و اندی سال است در تیم ملی هستم ولی هنوز نفهمیدم چرا پاداش رشته های تیمی نصف رشته های انفرادی است.

* همیشه این شعار را می‌گویند که معلولیت محدودیت نیست ولی من می گویم محدودیت است.

* والیبال نشسته وظیفه‌اش شده است که به بازی‌های آسیایی، جهانی و پارالمپیک برود و قهرمان شود.

* ما یک سال فقط جواب پس می دادیم که چرا یک ست در فینال توکیو به حریف واگذار کردیم.

* مسئولان می‌گویند تیم ملی والیبال نشسته کشورمان به این مسابقات اعزام نشود چرا که همیشه قهرمان است.

* اگر شرایط به همین منوال پیش برود آینده والیبال نشسته در خطر خواهد بود.

* سرمربی و کادر فنی برنامه ریزی خوبی برای حضور در پارالمپیک پاریس طراحی کردند.

* کامل‌ترین و بی نقص‌ترین تیمی که داشتیم مربوط به المپیک توکیو بود.

* در المپیک ریو یک مشکلی وجود داشت که ممکن بود برای بازی فینال به میدان نرویم.

* اتفاقات زیاد است اما قرار نیست که همه از اتفاقات یک خانواده با خبر شوند.

* امیدوارم همه ورزشکاران به هدف‌های خودشان برسند و نتایجی به دست نیاید که ناامید شوند.

* فارس: عملکرد والیبال نشسته در سال ۱۴۰۱ را چطور می‌بینی؟ شما در این سال  دست به کار بزرگی زدید تا خیالتان برای حضور در پارالمپیک پاریس راحت شود.

در خصوص والیبال نشسته اگر بخواهم صحبت کنم باید بگویم شاید از لحاظ نتیجه گیری سال ۱۴۰۱ سال بسیار خوبی برای والیبال نشسته بود اما اینکه چطور تیم ملی به موفقیت های خود دست پیدا کرد باید بگویم سال بسیار سختی را داشتیم. در واقع آن طور که باید از تیم ملی حمایت می‌کردند و آن طور که باید امکانات در اختیار تیم ملی قرار می دادند، نبود. والیبال نشسته از نظر حمایت چه در بحث امکانات و چه در بحث روحی و روانی فرزند ناخواسته فدراسیون جانبازان و معلولین است، چراکه همیشه فشار بر روی تیم ملی والیبال نشسته زیاد بوده است. در ادامه همین روند ادامه خواهد داشت چون انتظارات از والیبال نشسته زیاد است اما در مجموع اگر بخواهیم حساب کنیم این مشکلات از قدیم برای والیبال نشسته وجود داشته است. من حدود ۲۴ سالگی که در تیم ملی حضور داشتم مشکلات وجود داشت اما به این شدت نبود.

* فارس: در واقع وجود مشکلات هم مانع تیم ملی والیبال نشسته نشده، جریان این موضوع چیست؟

والیبال نشسته همیشه نشان داده است که می‌تواند بدون امکانات هم کاری را که می‌خواهد انجام دهد. شاید این درست نباشد که همیشه بدون امکانات به آن چیزی که می‌خواهد برسد اما یک قانونی در والیبال نشسته وجود دارد که بازیکنان تیم ملی نمی‌توانند خود را با مقام دومی و یا حتی شکست راضی کنند. مسلما اگر تیم ملی والیبال نشسته خوب نبود، قطعاً در بهترین‌های سال هم ۳ آیتم را در اختیار نمی‌گرفت و وجود والیبال نشسته در همین سه آیتم نشان می دهد که جایگاه این رشته ورزشی در کشور کجاست.

* فارس: قهرمانی در رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۲۲ با توجه به میزبانی بوسنی حریف سنتی ایران در والیبال نشسته خیلی شیرین بود اما جو سالن در فینال خیلی سنگین بود فکر می کردید فینال اینقدر سخت باشد؟

شما نگاه کنید عنوان قهرمانی جهان به سادگی به دست نیامد. همه بازیکنان می‌دانستند که به کدام کشور سفر می‌کنند و با کدام تیم قرار است بازی کنند. در مسابقات قهرمانی جهان پیش بینی این را می‌کردیم که بوسنی در غیاب روسیه یک پای فینال باشد و در ادامه هم این را می‌دانستیم که تماشاگران بوسنی در خصوص والیبال نشسته افراطی هستند و تعصب خاصی روی این رشته ورزشی دارند. اگر بگویم که والیبال نشسته ورزش اول بوسنی است دروغ نگفته‌ام. در بازی فینال تیم بوسنی در ۲ ست اول بازی از ما پیش بود و می توانست ست‌ها را از ما بگیرد. بعد از مسابقات هم خیلی از کارشناسان عنوان کرده بودند که داوری کاملاً به نفع تیم بوسنی بود اما در ادامه بازی همه دیدند که اگر خطایی می‌شد داور اعلام می‌کرد. حتی در ۲ صحنه داور خطایی را به سود ما گرفت که شاهکار آن مسابقات بود.

۲ ستی که از بوسنی پس گرفتیم و پیروز شدیم همه بازیکنان زحمت کشیدند و تلاش کردند اما هنر فردی بازیکنان تیم ملی باعث شد ست‌ها را از دست بازیکنان بوسنی بیرون بکشیم. همیشه لطف خداوند شامل حال تیم ملی والیبال نشسته بوده تیمی که در این چند سال قهرمان جهان بوده و حدود ۳۰ سال است که در رنک یک دنیا قرار دارد اتفاقی نتیجه نگرفته و هیچ کس نمی‌تواند بگوید که این تیم بدون برنامه بوده است. مطمئن باشید اگر ۲ ست اول بازی را بوسنی پیروز می‌شد بدون شک قهرمان جهان بود اما به لطف خدا و تلاش بازیکنان توانستیم این بازی را به سود خود به پایان ببریم. ما در چند سال اخیر چنین بازی از تیم ملی و بوسنی ندیده بودیم. آنها تغییر تاکتیک داده و به خوبی تیم ملی کشورمان را آنالیز کرده بودند. آنها با توجه به برنامه ریزی که داشتند وارد مسابقات شده بودند. نمی‌خواهم بگویم که ما مقابل بوسنی غافلگیر شدیم اما واقعاً انتظار چنین بازی سنگین مقابل بوسنی را نداشتیم. خدارا شکر با تمام برنامه‌ریزی‌ها و تلاش کادر فنی و همه بازیکنان توانستیم قهرمان جهان شویم و مستقیماً سهمیه پارالمپیک پاریس را هم کسب کنیم.

* فارس: حضور پر شور تماشاگران در سالن بازی فینال به حدی بود که بازیکنان تیم ملی در گوشی با هم صحبت می کردند تا حرف های رضایی را منتقل کنند آیا بازیکنان جوان بودند می توانستند این فضا را کنترل کنند؟

واقعاً شب سنگینی در ورزشگاه میزبان مسابقات بود طوری که داخل زمین صدای بازیکنان به یکدیگر نمی‌رسید و مجبور بودیم در گوشی حرف بزنیم. اگر بازیکنان تجربه چنین بازی را نداشتند و بازیکنان جوانی در تیم ملی حضور داشتند قطعاً این بازی را واگذار می‌کردند. ما کادر قوی داریم و تیم خوب و یکدست و رفیق هستیم اینها همه نشان می دهد وقتی تیم ملی نتیجه می‌گیرد یعنی چه.

* فارس: بی تعارف ترین حرف بهترین لیبروی جهان در خصوص والیبال نشسته چیست؟

من بیست سال است که از مسئولان درخواست می‌کنم اما به جایی نمی‌رسد. یک موضوعی هست که باید آن را دوباره بیان کنم آن هم این است که هنوز متوجه نشده‌ام. چرا باید پاداش رشته‌های تیمی نصف ورزش‌های انفرادی باشد. من ورزشم رو به پایان است و سالهای پایانی را می‌گذرانم. بعد از من خیلی از بازیکنان جوان هستند که باید بیایند و راه ما را ادامه دهند اما این موضوع بعد از بیست و اندی سال هنوز برایم مشخص نشده است. اگر پاداش‌ها نصف است چرا انتظارات از تیم ملی والیبال نشسته دو برابر است؟ مگر ما پرچم کشورمان را بالا نمی‌بریم و سرود جمهوری اسلامی ایران را نمی‌خوانیم؟ ما نیازی به ترحم نداریم و فقط می‌گوییم کاری که برای رشته‌های دیگر می‌کنید برای والیبال نشسته هم انجام دهید.

 شما نگاه کنید کدام یک از بازیکنان تیم ملی والیبال نشسته در خصوص کمبودها و اتفاقاتی که افتاده گلایه یا زیاده خواهی و یا حرف غیر منطقی زده است؟ همه اعضای تیم ملی والیبال نشسته از مربی گرفته تا بازیکن کم توقع هستند. چه پاداش صندوق و چه پاداش سکه‌ای که به تیم ملی والیبال نشسته می‌دهند، هنوز من را مجاب نکرده که قبول کنم این اتفاق یک موضوع طبیعی است. همیشه این شعار را می‌گویند که معلولیت محدودیت نیست اما من به عنوان کسی که بیست و چند سال در تیم ملی حضور داشته می‌گویم معلولیت محدودیت است. مسئولان با رفتارهای خود این را به ما نشان می دهند که معلولیت یک محدودیت است. هیچ وقت تلاش‌ها و مقام‏هایی که والیبال نشسته به دست آورده است دیده نشده است. انگار والیبال نشسته وظیفه‌اش است که به بازی‌های آسیایی، جهانی و پارالمپیک برود و قهرمان شود. انگار اصلاً مهم نیست که چه چیزی به آنها می دهند یا نمی دهند فقط آنها باید قهرمان شوند.

* فارس: چرا انتظارات اینقدر از والیبال نشسته بالا است؟

هیچ وقت یادم نمی‌رود از پارالمپیک توکیو که برگشتیم به ما گفتند چرا یک ست در فینال به حریف واگذار کردید؟ مگر فرق می‌کند که ما بازی سه بر یک ببریم یا سه هیچ ، مهم پیروزی و قهرمانی تیم ملی والیبال نشسته در پارالمپیک توکیو بود. ما یک سال فقط جواب پس می دادیم که چرا یک ست در فینال توکیو به حریف واگذار کردیم.

 آنقدر دلم پر است که این را هم می‌خواهم بگویم برای مسابقات قهرمانی آسیا صحبت این است که تیم ملی والیبال نشسته کشورمان به این مسابقات اعزام نشود چرا که همیشه قهرمان است. پس این یعنی مسئولان دنبال قهرمانی تیم ملی والیبال نشسته نیستند. من در این خصوص به رضایی سرمربی تیم ملی هم گفتم که آنها ما را اعزام کنند قول می‌دهیم که در قهرمانی آسیا قهرمان نشویم. یا سواد من کم است که متوجه چنین صحبت‌ها نمی‌شوم یا هم مسئولان به هیچ وجه دنبال قهرمانی والیبال نشسته کشورمان نیستند.

* فارس: آینده والیبال نشسته را چطور میبینی؟

والیبال همیشه مظلوم واقع شده است. از قدیم بوده و امروز هم ادامه دارد ما هیچ وقت هیچ ادعایی نداشتیم و تنها به خاطر کشور ، به خاطر خودمان به خانواده واعتبار خودمان که در والیبال نشسته داریم بازی کردیم و قهرمان شدیم. واقعاً نمی‌دانم دیگر چه بگویم. دیگر چیز زیادی از والیبال من باقی نمانده است و تنها آینده این رشته ورزشی است که در خطر است. این را مطمئن هستم که اگر شرایط به همین منوال پیش برود آینده والیبال نشسته در خطر خواهد بود.

* فارس: سال آینده سال بسیار سختی است هم برای ورزش کشور هم برای والیبال نشسته سال آینده را چطور ارزیابی می کنی؟

سال آینده سال شلوغی برای والیبال نشسته است و از پانزدهم فروردین ماه اردوهای سال جدید تیم ملی آغاز خواهد شد تا خودمان را برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا آماده کنیم. بعد از مسابقات قهرمانی آسیا بازی‌های پاراآسیایی را در پیش خواهیم داشت و بعد از آن هم اگر برگزار شود مسابقات جام باشگاه‌های جهان خواهد بود که باید در این رقابت‌ها هم حضور داشته باشیم. سال آینده هم پارالمپیک پاریس را در پیش خواهیم داشت. در واقع اگر بخواهم بگویم تنها سالی است که تورنمنت‌های زیادی را پیش از پارالمپیک پاریس داریم. هادی رضایی سرمربی تیم ملی به همراه کادر فنی برنامه‌ریزی خوبی را برای تیم ملی در نظر گرفته و تعداد زیادی از بازیکنان را به اردوی تیم ملی دعوت کرده است تا بتواند به صورت چرخشی از آنها در تیم ملی استفاده کند. این موضوع باعث می‌شود هم جوانانی آینده والیبال نشسته هستند محک بخورند و هم باری از روی دوش بازیکنان قدیمی تیم برداشته شود و استراحت کنند تا بتوانیم پرقدرت در پارالمپیک پاریس حضور پیدا کنیم چراکه پارالمپیک از همه اتفاق‌ها و داستان‌های با رقابت های دیگر فرق می‌کند.

* فارس: حدود ۲۴ سال است در تیم ملی والیبال نشسته حضور داری در این مدت سیر تحول والیبال نشسته کشور را چطور دیدی؟

من از زمانی که تیم ملی آمدم حدود ۴ نسل در تیم ملی دیدم و المپیک لندن بهترین تیم بود که والیبال نشسته در آن زمان به خود می‌دید. روزها و سالها گذشت تا رسیدیم به پارالمپیک توکیو به نظر من والیبال نشسته روز به روز پیشرفت کرد و کامل تر شد. من از نظر تیمی تمام این موارد را می گویم نه از نظر امکانات. در این میان تنها بازیکنان بودند که روز به روز حرفه‌ای‌تر و به روز تر بازی کردند. شما اگر از گذشته تا به امروز والیبال نشسته را ببینید تمام کارهای تاکتیکی و تکنیکی تیم ملی والیبال نشسته تغییر کرده است. به نظرم کامل‌ترین و بی نقص‌ترین تیمی که داشتیم مربوط به المپیک توکیو بود. هرچند فینال این دوره از رقابت‌ها را سه بر یک پیروز شدیم اما بهترین تیم دوران حضورم در تیم ملی المپیک پارالمپیک توکیو می‌دانم.

* فارس: در این سال‌هایی که در تیم ملی حضور داشتی موضوعی بوده است که با بازیکنان تیم ملی حل و فصل کنید تا کسی چیزی متوجه نشود؟

ما یک خانواده هستیم، در تیم ملی خیلی وقت‌ها اتفاقاتی افتاده است که هادی خان بزرگی کرده است و گاهی هم اتفاقاتی افتاده است که بزرگترهای تیم ملی دور هم نشستیم و در خصوص موضوع پیش آمده تصمیم گیری کرده‌ایم. به عنوان مثال در المپیک ریو یک مشکلی وجود داشت که خیلی خیلی بزرگ بود تا این حد که حتی ممکن بود برای بازی فینال به میدان نرویم. در آن زمان چند نفر از پیشکسوتان و بزرگان تیم ملی به همراه علی کشفیا بزرگ همه بازیکنان تیم ملی و هادی خان رضایی سرمربی تیم ملی نشستیم و صحبت کردیم و مشکلی که وجود داشت را حل کردیم و هیچ کس هم از این موضوع باخبر نشد. ما این مشکل را حل کردیم و به راحتی در بازی فینال هم حریف خودمان را سه بر یک شکست دادیم و قهرمان شدیم.

 اتفاقات زیاد است اما ما یک خانواده هستیم قرار نیست که همه از اتفاقات یک خانواده با خبر شوند. به نظر من بزرگترهای تیم به همین دلیل ساخته می‌شوند تا بتوانند در آینده مشکلات تیم را برطرف کنند. تاثیر همه این اتفاقات هم نتایجی است که ما می‌گیریم و دل مردم کشورمان شاد می‌کنیم. مطمئن باشید درون هر خانواده‌ای مشکلاتی هست چه کوچک و چه بزرگ، این مشکلات در اصل اختلاف نظر هایی است که وجود دارد. خداراشکر همه اینها قابل حل بوده و تا به امروز همه بازیکنان تیم ملی کنار هم یک دل بازی کردند و نتیجه دلخواه خود را به دست آوردند.

* فارس: تا به حال از کشورهای خارجی پیشنهاد داشتید که برای بازی به خارج از کشور بروید؟

پیشنهاد به بازیکنان والیبال نشسته به حدود ۲۰ سال قبل برمی‌گردد زمانی که نسل قبلی خداحافظی کرد و نسل جدید وارده تیم ملی شد. صحبت هایی مبنی بر حضور والیبالیست های نشسته کشورمان در کشور بوسنی شد اما تنها در حد یک حرف بود. اگر حقیقت را بخواهم بگویم لیگ والیبال نشسته کشورمان انقدر قوی است که بازیکنان کشورمان به کشورهای دیگر نروند اما بازیکنانی که از تیم ملی خداحافظی کردند، در کشورهای اطراف مانند ترکیه حضور پیدا می کنند و بازی می کنند.

* فارس: و حرف پایانی…..

من تا آنجا که یادم می‌آید دو سال عید نوروز را کنار خانواده‌ام نبودم اما خداراشکر که امسال عید نوروز در کنار خانوادهایم بودم. ما در تیم ملی  حسین گلستانی را داشتیم که به دلیل حضور در مسابقات جهانی تولد فرزند اول و دوم خود را هم ندید. (با خنده) امیدوارم در سال جدید اتفاقات خوبی برای همه ورزشکاران رخ بدهد، چرا که هر ورزشکاری آرزویی دارد. امیدوارم همه ورزشکاران به هدف‌های خودشان برسند و نتایجی به دست نیاید که ناامید بشوند و امیدشان به آینده ورزشی خودشان بیشتر شود. همه این امیدها و به هدف رسیدن ها باعث افتخار آفرینی برای کشور عزیزمان می شود. درست است ورزشکار برای زندگی خود خودش هم می جنگند اما برای این آب و خاک هم باید تلاش کنیم تا برای این کشور افتخار آفرینی کنیم.

منبع:فارس

 

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=11650

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: