میلیاردرهای فراری در تور مالیات | شناسایی ۱۰ هزار میلیارد فرار مالیاتی در ۴ استان

سازمان امور مالیاتی در دوره تحول آفرین و هوشمندسازی نظام مالیاتی با سیاست مقابله با فرارهای مالیاتی بر روی دانه درشت هایی تمرکز کرده است تا با جدیت به این فرارها پایان دهد.

به گزارش آژانس خبری ریحان، میلیاردرهایی که با درآمدهای بالا حاضر نیستند ریالی مالیات پرداخت کنند و با ترفندهای مختلف از پرداخت مالیات شانه خالی می کنند.

سازمان مالیات در دولت سیزدهم از تمرکز بر روی مودیان بزرگ تر و فرارهای مالیاتی که اقدام به تقلب مالیاتی و سندسازی های جعلی و فاکتورسازی خبر داد و راهکارهای هوشمندسازی را در شناسایی فرارهای مالیاتی را مد نظر قرار داد.

نظام مالیاتی درصدد است تا درآمدهای مالیاتی از محل شناسایی فرارهای مالیاتی و شناسایی مؤدیان جدید تأمین شود و فشار بر مؤدیان منضبط که به تکالیف خود عمل کرده و حساب و کتاب شفاف دارند، به حداقل برسد در همین راستا اقداماتی صورت گرفته است.

اکنون یکی از مخاطرات جدی در حوزه مالیات، معاملات جعلی و صوری است که سازمان مالیاتی در این زمینه ورود جدی کرده است.

بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی کشور از چند شرکت صوری حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی کشف شد.

شناسایی شرکت‌های صوری با کمک نیروی انتظامی و نهادهای نظارتی و تشکیل پرونده برای این شرکت‌ها با کمک دستگاه قضایی، یکی از اقدامات مهم سازمان امور مالیاتی در راستای کاهش فرارهای مالیاتی از طریق شرکت‌های صوری محسوب می‌شود.

امسال ۲۹۰ فقره جرم مالیاتی ثبت کرده که ۶۳ مورد از آنها به صدور حکم منجر شده است، همچنین در چند فقره اول پرونده‌های فرار مالیاتی شرکت‌های صوری، حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی به تشخیص سازمان امور مالیاتی وجود داشته است.

شناسایی ۱۰ هزار میلیارد فرار مالیاتی در ۴ استان

طبق اعلام رییس سازمان امور مالیاتی کشور، سال ۱۴۰۱ مواردی ازقبیل کشف پروژه مالیاتی متعددی و همچنین دستگیری های زیادی نسبت به کلاهبرداران مالیاتی صورت گرفته است، بالغ بر ۲۵۰ پرونده مهمی است که در چارچوب سیاست های پروژه مالیاتی شناسایی شده است، همچنین بالغ بر ۳۰۰ نفر دستگیر شده اند.

بر اساس گفته داوود منظور، در حال حاضر یکی از ریسک‌های مخاطرات جدی در حوزه مالیات داریم همین معاملات جعلی و سوری است که راهکار هایی برای مقابله با آنها شناسایی کردیم که اخیراً در سه الی چهار مورد در چهار استان توانستیم بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی شناسایی کنیم.

شناسایی ابربد‎هکار مالیاتی با ۱۵ سال فرار مالیاتی

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین از شناسایی اموال ابر بدهکار مالیاتی که با شگردهای خاص، ۱۵ سال اقدام به فرار مالیاتی کرده بود، خبر داد که در همین راستا اقدامات وصول مالیات یکی از ابر بدهکاران مالیاتی که با شگردهای خاص در طول ۵ هزار و ۵۲۰ روز اقدام به فرار مالیاتی کرده بود، انجام و از طریق شناسایی املاک و جریان فروش کالا با استفاده از حساب دیگران در مرحله وصول قرار گرفت.

این بدهکار مالیاتی بیش از ۲۴ شرکت در هشت استان کشور دارد و در این مدت بیش از ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بدهی مالیاتی داشته است.

بخش عمده‌ای از بدهی‌های مالیاتی و بانکی مربوط به شرکت‌های اقماری نامبرده که جزء شرکت‌های بورسی نیز است، با اخذ وکالت‌نامه‌های بلاعزل توسط ایشان به نفع شرکت‌های سهامی خاص تأمین دلیل شده یا پس از تملک آنها توسط بانک‌ها بابت بدهی معوقه مجدداً برای شرکت‌های سهامی خاص خود خریداری شده است.

گردش مالی ۴ هزار همتی بدون پرداخت مالیات

«هادی خانی» رییس مرکز اطلاعات مالی نیز اعلام کرده است که اطلاعات ۶ هزار و ۵۰۰ شخص فاقد پرونده مالیاتی با گردش مالی بالغ بر چهار هزار همت به سازمان امور مالیاتی ارسال شده است.

وی گفته است که با تکمیل زیرساخت‌های اطلاعاتی و سامانه‌های رصد جریانات مالی در مرکز اطلاعات مالی، به سمتی حرکت خواهیم کرد که مرکز اطلاعات مالی نقش پررنگ‌تری در شناسایی فرارهای مالیاتی بر عهده بگیرد، چرا که اعتقاد داریم پولشویی و فرار مالیاتی دو روی یک سکه هستند و به هر میزان که در مبارزه با این دو پدیده شوم موفق باشیم در مبارزه ریشه‌ای با سایر مشتقات فساد اقتصادی نیز توفیق خواهیم داشت.

طبق گفته این مقام مسئول، هماهنگی حداکثری بین سازمان امور مالیاتی کشور و مرکز اطلاعات مالی در پیاده‌سازی زیرساخت‌های سیستمی و اطلاعاتی و بهبود فرآیندهای عملیاتی بیش از پیش ملموس و محسوس بوده و همان‌طور که اشاره کردم ۲ زیرساخت سامانه‌ای با عناوین سامانه مودیان موضوع قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه رصد جریانات مالی موضوع قانون مبارزه با پولشویی در تحقق اهداف نظام در مبارزه با پولشویی و فساد اقتصادی از اهمیت روزافزونی برخوردار است و انتظار می‌رود بخش‌های مختلف حاکمیت با نگاه متفاوت‌تر از قبل به این مهم ورود و مشارکت و مطالبه‌گری کنند.

دولت سیزدهم در لایحه بودجه ۱۴۰۲ تلاش کرده است تا سهم مالیات را بدون اینکه نرخ مالیات ها اضافه شود، افزایش دهد. از این رو تاکید بر روی شناسایی فرارهای مالیاتی و پایه های جدید مالیاتی است.

منبع: ایرنا

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=11198

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: