معاون رئیس جمهور: مردمی‌سازی یارانه‌ها فقر را ریشه‌کن می‌کند

صولت مرتضوی - معاون اجرایی رئیس جمهور-آژانس خبری ریحان

به گزارش آژانس خبری ریحان؛ صولت مرتضوی عصر دوشنبه در حاشیه نشست بررسی مصوبات سفر دولت به استان سمنان در سالن یادگار امام(ره) استانداری تاکید کرد: توزیع عادلانه یارانه ها به نفع مردم و کشور است.

وی بیان کرد: اجرای ین طرح چند مقدمه دارد اول اینکه در قانون بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ دولت تکلیف قانونی در زمینه اصلاح یارانه داشت.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم در ابتدای کار با دو مساله مواجه بود که اولی پرداخت حقوق کارمندان بود، یعنی دولت در پرداخت مسایل جاری مشکل داشت که با هدایت الهی و تدبیر ویژه دولت از کسری نقدینگی گذشت.

معاون اجرایی رئیس جمهور بیان کرد: دیگر اینکه در بودجه ۱۴۰۰ برای دولت تکلیف شده بود که هشت میلیارد دلار برای یارانه کالاهای اساسی در ابتدای چرخه پرداخت کند که منبعی برای آن وجود نداشت.

مرتضوی تاکید کرد که در بودجه ۱۴۰۱ نیز تکلیف قانون است یارانه ها مستقیم پرداخت شود یعنی از ابتدای چرخه به انتهای چرخه باید می رفت.

اجماع اقتصاددانان بر اصلاح نظام یارانه

وی با بیان اینکه این تصمیم یعنی عادلانه سازی یارانه ها بخشی و سلیقه ای نبود، افزود: اجرای عادلانه این طرح الزامی قانونی و درباره آن اجماع بین اقتصاددانان با هر مکتب و نگاه اقتصادی وجود دارد، زیرا شیوه گذشته بستر هدررفت سرمایه عمومی را فراهم می کرد و نتیجه ای جز فساد و رانت نداشت، شکاف طبقاتی و آلوده شدن برخی مجریان قانون را به همراه داشت و چیزی عاید مردم به آن شکل نمی شد و گاهی کالاهایی وارد می شد که مطلوب مردم نبود.

وی یادآور شد: طرح اصلاح نظام یارانه ها چند خروجی دارد اول اینکه از فقر مطلق جلوگیری می کند ، در گذشته یارانه پرداخت می شد ولی منبعی برای حمایت از فقیران در خرید وجود نداشت.

وی ادامه داد: اکنون پرداخت یارانه به شیوه ای است که یک خانواده چهارنفره در دهکهای اول تا سوم یک میلیون و ۶۰۰ هزارتومان درآمد دارد و برای دهک های دیگر به ترتیب پلکانی است و به حسابشان واریز می شود

مرتضوی با اشاره به اینکه اساسا با این شیوه فقر مطلق ریشه کن می شود، اضافه کرد: ضریب جینی اقتصاد کشور هم در این شیوه ترمیم می شود.

مرتضوی با یادآوری آسیبهای اختصاص یارانه در شیوه های گذشته، گفت: برخی گزارشها حاکی از این است که سرانه مصرف پروتئین بین دهک‌های دهم تا اول و سوم ٢۶ برابر بود یعنی برخی تا ٢٧ برابر عده ای دیگر استفاده می برند، این توزیع یارانه عادلانه نبود.

معاون اجرایی رئیس جمهور افزود: طرح مردمی سازی یارانه ها تصمیمی عاقلانه و عادلانه است و مانع ویژه خواری و شکاف طبقاتی و فقر است و از سوی دیگر به اقتصاد جان می دهد و رقابت اقتصادی ایجاد می کند و صاحبان سرمایه برای تامین کالای مطلوب وارد رقابت می شود.

وی گفت که سوداگری که جمع شود صارات افزایش می یابد و منابع به کشور بازمی گردد، در واردات نیز کالاهای مطلوب وارد می شد در حالیکه سرمایه ها قبلا در جاهای دیگر به مسایلی مانند خرید مِلک در دیگر کشورها تبدیل می شد.

اصلاح نظام یارانه ها و امنیت اقتصادی

معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به اینکه در بازه ای از زمان از انتهای دولت نهم به خودکفایی در تولید گندم رسیدیم ولی اکنون واردکننده شده ایم، بیان کرد: اجرای طرح اصلاح نظام یارانه ها امنیت اقتصادی دارد به نوعی پدافند غیرعامل و امنیت اقتصادی برای مردم و رونق تولید است و محصولات راهبردی و موثر در کشور تولید و مصرف شود.

مرتضوی با بیان اینکه با اجرای این طرح کشور در مواجهه با تکانه های اقتصادی به راحتی از بحرانها عبور می کند، گفت: اگر کشوری بخواهد به ما گندم یا هر کالایی نفروشد، کشور آسیب نمی بیند همانطور که در دوره هایی واحدهای تولید قند و شکر تعطیل شد که دلایل آن همین وابستگی بود.

وی ابراز داشت که باید از ملت ایران تقدیر کرد که با تمام سختی ها این طرح را پذیرفته اند، مردمی که در جنگ جان می دهند، اینجا همراهی با سیاست اقتصادی را وظیفه می دانند و از مسایل عبور می کنیم.

وی ادامه داد: تغییرات در این چند کالا ممکن است در دیگر کالاها موثر باشد ولی کشور همانطور که در کرونا از بحران گذشت، در طرح یارانه ها به همت مردم از مسایل عبور خواهد کرد.

ملاک مصوبات سفرهای استانی دولت سیزدهم رونق اقتصادی است

معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به اینکه ملاک مصوبات سفرهای دولت سسزدهم احیای فعالیت واحدهای تولیدی بود و با کار کارشناسی تلاش شد تا نیازهای استانها شناسایی شود، بیان کرد: نتیجه سفر دولت به سمنان ١۵٠ مصوبه بود که بخش اول طرحهای عمرانی نیمه تمام بود که برای آنها تامین منابع شد و ١٣۵ درصد تعهدات دولت از محل منابع عمومی در استان سمنان تخصیص داده شد که این مساله در این استان سابقه نداشت که حدود ٩٠٠ میلیارد تومان طی چندماه اختصاص داده شود.

وی با ابراز اینکه بخشی از تخصیصهای مصوبات سفر دولت سیزدهم از محل تعهدها بود مانند طرح حرم تا حرم، افزود: اکنون مساله نظارت میدانی بر طرح ها مطرح است و باید گزارش جامعی درباره طرحها به رییس جمهور ارایه شود.

مرتضوی یادآور شد: بخش دیگری از منابع حدود ٩هزار میلیارد تومان تسهیلات برای طرحهای اجرایی در استان سمنان بود.

وی یادآور شد: کار خوب در استان سمنان ستاد احیای صنایع راکد بود که با قدرت خوبی عمل کرد و در بازدیدها نتیجه فعالیت آن مشخص بود که بازفعال شدن ٣٨ واحد تولیدی در استان سمنان دستاورد مهم آن است.

معاون اجرایی رئیس جمهور ادامه داد: این واحدها باعث اشتغالزایی و ارزآوری و فعاایت چرخه اقتصادی است و از سویی باید توجه داشت که معدن از ظرفیتهای استان سمنان و در جای جای استان قابل توجه است.

منبع:ایرنا

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=1497

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: