مشکلات پسماند گیلان ناشی از عدم مدیریت گذشته

به گزارش آژانس خبری ریحان؛ جلسه مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با رئیس کل دادگستری گیلان در سالن اجتماعات دادگستری برگزار شد.

راه‌کارهای کاهش تنش آبی در گیلان بررسی شود

سیدکاظم دلخوش اباتری نماینده مردم صومعه سرا در مجلس در این جلسه با بیان اینکه گیلان در سال جاری با تنش آبی در حوزه کشاورزی مواجه است، گفت: امسال ذخیره آب ۵۰ درصد بوده و همین امر مشکلاتی را در استان در صورت‌عدم برنامه‌ریزی دقیق ایجاد خواهد کرد ولی با این حال نمی‌توان مانع کشت کشاورزان شد.

جلسه مجمع نمایندگان استان گیلان

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی  با تأکید بر لزوم برگزاری یک جلسه اضطراری در سازمان برنامه‌وبودجه افزود: باید یک جلسه اضطراری با حضور استاندار گیلان، وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان برنامه بودجه برگزار و در آن شیوه‌های مختلف به‌منظور کاهش خسارت و آسیب به اراضی کشاورزی را بررسی کرد.

وی با اشاره به راه‌کارهای کاهش تنش آبی در گیلان و در  فصل کشاورزی  بیان کرد: بارور کردن ابرها، ایجاد شیب منفی در رودخانه‌ها، ایجاد پمپ‌های قوی و برقی بسیار قوی، تعمیر پمپ پاژهای خراب و فرسوده، عدم شکستن کانال‌های آب‌رسانی، کنترل کانال‌ها ازجمله مهم‌ترین راه‌ها در کاهش تنش آبی است که باید به آن توجه شود.

به گفته عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه می‌تواند با اختصاصاً بودجه و اعتبار بسیاری از مشکلات گیلان را برطرف کند؛ لذا در جلسه اضطراری باید حتماً رئیس سازمان برنامه‌وبودجه حضور داشته باشد.

ورود دادگستری به حل مشکلات استان جای تقدیر دارد

رسول فرخی میکال نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس  نیز در این جلسه با تقدیر از ورود دادگستری به حل مشکلات استان گیلان گفت: ورود دادگستری به حل مشکلات استان جای تقدیر دارد زیرا این مردم را به آینده و رفع معضلات امیدوار می‌کند.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره مشکلات عدیده استان گیلان در حوزه پسماند و فاضلاب بیان کرد: معضل پسماند استان گیلان فقط مختص به مرکز نبوده و این مشکل در سرتاسر شهرستان‌های استان وجود دارد لذا باید فکر عاجل و راه‌حلی دقیق علمی و کارشناسی برای آن اندیشید.

وی معضلات استان در عرصه‌های مختلف را بسیار زیاد دانست و افزود: مشکلات در حوزه منابع طبیعی، برداشت چوب، تکمیل پروژه‌های عمرانی به بهانه‌عدم برداشت شن و ماسه و همچنین موضوع پسماند و زباله ازجمله مهم‌ترین مشکلات استان در طی چندین سال گذشته بوده و چاره‌ای برای حل آن اتخاذ نشده است.

این نماینده مجلس در دوره یازدهم با تأکید بر شناسایی بانیان وضع موجود و فعلی گیلان گفت: باید میان بانیان وضع موجود و فعلی تفکیک لازم انجام شود زیرا مردم دیگر تحمل ترک فعل مسؤولان را ندارند.

فرخی میکال با بیان اینکه‌عدم سرمایه‌گذاری در استان به یک معضل تبدیل‌شده است، تصریح کرد: متأسفانه به دلیل مشکلات عدیده در استان گیلان سرمایه‌گذاران هیچ رغبتی برای سرمایه‌گذاری در این استان ندارند.

وی کشاورزی را یکی از شغل‌های اساسی مردم گیلان دانست و افزود: دولت باید از الان برای تأمین آب کشاورزی در استان گیلان اقدامات لازم را اتخاذ کند در غیر این صورت با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم ایجاد وحدت و همدلی میان سه قوه در استان گیلان گفت: با این وضع موجود اگر مسؤولان اجرایی تعهد لازم را نداشته باشند در اجرا به مشکل خواهیم خورد لذا دادگستری در این خصوص باید ورود کند.

فرخی با بیان اینکه دولت باید پروژه‌های عمرانی خود در هر شهرستان را به دادگستری اعلام کند، تصریح کرد: دادگستری باید از اولین روز اجرای پروژه‌های عمرانی در تمامی شهرستان‌های استان حضورداشته و نظارت کافی را انجام دهد.

مدیران اجرایی با یکدیگر باید وضعیت پسماند را حل کنند

احمد دنیامالی نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه قوه قضائیه به وظایف ذاتی خود آگاه است، گفت: در خصوص وضعیت پسماند باید مدیران اجرایی با یکدیگر معضل را حل کنند لذا نباید سه قوه در کار یک دیگر خللی وارد کنند.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسات برگزارشده در خصوص مشکل کم‌آبی در گیلان گفت: در عید سال گذشته علیرغم تنش آبی بیش از یک‌میلیون مترمکعب آب وجود داشت به این منظور در مسئله آب چندین جلسه با استاندار برگزار و نکات لازم مطرح شد.

وی از افزایش ۱۵ درصدی بارش‌ها در گیلان خبر داد و افزود: علیرغم افزایش بارش‌ها ۳۲درصد سد سفیدرود مشکل کم‌آبی دارد لذا باید با هم‌افزایی و وحدت بر این بحران فائق آمد.

انتقاد از ناکارآمد بودن طرح هادی در استان گیلان

سیدعلی آقازاده دافساری نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به وجود مشکل چندین‌ساله در خصوص پسماند سراوان در گیلان گفت: بیش از ۳۰ سال مشکل پسماند در سراوان وجود دارد و ما چندین سال است که داریم فریاد این مشکل را می‌زنیم ولی در دولت‌های گذشته گوش شنوایی در این خصوص وجود نداشته است.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با ابراز تأسف از تخریب جنگل در استان گیلان بیان کرد: گیلان به لحاظ زیست‌محیطی و وجود جنگل‌های هیرکانی دارای ظرفیت خوبی در حوزه اطلاعات چوب است ولی تخریب جنگل و بریدن درخت توسط عده‌ای سودجو باعث نابودی جنگل در گیلان شده است.

وی با انتقاد از ناکارآمد بودن طرح هادی در استان گیلان بیان کرد: طرح هادی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی بسیار مشکل‌ساز و غیرعادلانه است لذا باید تلاش کرد تا کشاورزی برای روستاییان به‌صرفه شود.

اولویت اول مسؤولان باید مردم‌داری باشد

پرویز محمدنژادقاضی محله نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه اولویت اول مسؤولان باید مردم‌داری باشد، اظهار کرد: درگذشته اگر بر اساس دستورالعمل‌ها عمل می‌شد بسیاری از مشکلات گیلان وجود نداشته است که نمونه بارز آن طرح هادی بوده است.

آزادسازی سواحل مشمول همه افراد نبوده است

ابراهیم نجفی اسپیلی نماینده مردم  آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای طرح آزادسازی سواحل در گیلان گفت: آزادسازی سواحل مشمول همه افراد نبوده است زیرا در روستایی مثل دهنه‌سر، کل روستا را در بستر سواحل اعلام کردند که در آنجا بحرانی را ایجاد کرده است.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود هفت پهنه پسماند در گیلان افزود: در گیلان هفت پهنه پسماند وجود دارد و مدیر کل منابع طبیعی موظف است زمین لازم به این مورد اختصاص دهد.

آب شرب و پسماند دو مشکل بزرگ و بحران‌ساز در گیلان است

جبار کوچکی نژادارم ساداتی نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه آب شرب و پسماند را دو معضل بحران‌زا در گیلان دانست و گفت: آب شرب و پسماند دو مشکل بزرگ و بحران‌ساز در گیلان است لذا باید فقط در جلسات به این دو معضل رسیدگی کرد.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت مدیریت در خصوص معضل سراوان و آب شرب بیان کرد: تشکیل سازمان پسماند یک طرح خوب بود که توسط رئیس‌جمهور مطرح شد ولی تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

وی با تأکید بر لزوم توجه به استفاده حداکثری از منابع مالی اختصاص داده‌شده به گیلان بیان کرد: در سفر رئیس‌جمهور ۶۰۰ میلیارد  تومان و در سفر اعضا کمیسیون برنامه بودجه یک‌هزار میلیارد تومان به پسماند تعلق گرفته است.

تنها راه‌حل پسماند سراوان، اراده جدی مسؤولان است

محمدرضا احمدی نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه دولت و رئیس‌جمهور در حال تلاش شبانه‌روزی برای ایجاد رفاه در جامعه هستند، گفت: تلاش‌های دولت باید مثمر ثمر باشد لذا افراد به کار گیر شده در دولت و کشور باید دلسوز باشند نه بانیان وضع وجود که تاکنون در برخی موارد این مهم محقق نشده است.

جلسه مجمع نمایندگان استان گیلان

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات بهداشتی موجود در محل پسماند سراوان گفت: در معضل پسماند در گذشته فقط نامه‌نگاری صورت می‌گرفت.

وی تنها راه‌حل پسماند سراوان را اراده جدی مسؤولان دانست و بیان کرد: متأسفانه مردم سراوان با مشکلات زیست‌محیطی و بیماری‌های پوستی مواجه شدند ولی هنوز اقدام عملی برای حل مشکل صورت نگرفته است.

اعتبارات خوبی در بحث محیط‌زیست در بودجه در نظر گرفته‌ شده است

مهرداد گودرزوندچگینی نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه بابیان اینکه نمایندگان مجلس صف اول ارتباط با مردم هستند، گفت: در بحث محیط‌زیست در بودجه اعتبارات خوبی در نظر گرفته‌شده است.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به وجود راه‌حل‌های علمی در خصوص حل معضل پسماند در گیلان گفت: ۵۵ هکتار زمین در اختیار ستاد پسماند است که از استفاده نکردند که این امر نشان‌دهنده‌عدم وجود اراده کافی در گیلان در خصوص برطرف کردن این مشکل است.

مشکلات پسماند و زیست محیطی در گیلان باید در سریعترین زمان ممکن حل شود

همچنین رئیس کل دادگستری گیلان در این جلسه با بیان اینکه مشکلات پسماند و زیست محیطی در گیلان باید در سریعترین زمان ممکن حل شود، اظهار کرد: عمده‌ترین دغدغه‌های محیط زیستی و کشاورزی گیلان اعم از معضل دفع غیر بهداشتی پسماندها در طبیعت، کمبود منابع آبی استان بوده و باید تدابیر لازم و اقدامات سریع و عملی برای جلوگیری از خسارت‌های مرتبط با این چالش‌ها اتخاذ شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی با اشاره به‌عدم مدیریت صحیح در گیلان در خصوص حل مشکلات پسماند و زیست محیطی گفت: بسیاری از مشکلات فعلی مرتبط با محیط زیست و کشاورزی استان ناشی از غفلت‌های مشهود در مدیریت برای ساماندهی پسماند و احیای آب بندان‌ها و زیرساخت‌های ذخیره روان آب‌ها در مناطق مختلف جلگه‌ گیلان است.

وی با تاکید بر لزوم رسیدن به وحدت در خصوص حل معضل پسماند در گیلان افزود: برای برون رفت از مشکلات موجود ابتدا باید مجموع دست اندرکاران و تصمیم سازان به فهم مشترکی دست یافته و در بستر تعامل و همدلی بر محور قانون به رسیدگی و رفع مشکلات بپردازند.

رئیس کل دادگستری گیلان یکی از رسالت‌های مهم دستگاه قضا را دفاع از حقوق عامه و پیشگیری از بروز خسران به منافع مردم دانست و تصریح کرد:   دادگستری گیلان در همین راستا نظارت‌ها و پایشهای مستمری را در عرصه‌ی روند ارایه خدمات به جامعه در دستور کار قرار داده و این مهم را با جدیت تداوم خواهد داد.

خلیلی همچنین توزیع ناعادلانه‌ی امکانات را موجب بروز فقر و فلاکت در جامعه دانست و افزود: تمامی دست اندرکاران اجرایی، قضایی و تقنینی استان باید روند توزیع امکانات و اعتبارات را در بستر رعایت عدالت و توزیع متوازن ببینند تا توسعه در بستر عدالت عینیت یابد.

تأکید بر جذب اعتبارات و حمایت نمایندگان برای حل مشکل پسماند

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گیلان نیز در این نشست با تأکید بر جذب اعتبارات و حمایت نمایندگان برای حل مشکل پسماند اظهار کرد: انباشت زباله در استان ماحصل عدم آینده نگری مدیران گذشته و غفلت ورزی برخی مدیران فعلی بوده که اکنون به یک بحران تبدیل شده است.

به گفته احمد آقایی دستگاه قضایی برای متخلفان و کسانی که در این زمینه ترک فعل داشتند پرونده قضایی تشکیل داده و با مقصرین و کوتاهی کنندگان برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

وی کم‌آبی مزارع کشاورزی در سال جاری، تخریب جنگل ها توسط سودجویان و مدیریت سواحل آزاد شده را از دیگر عناوین نشست امروز عنوان کرد و گفت: در صورتی که سواحل آزادسازی شده مدیریت نشود شاهد افزایش آمار غرق شدگان خواهیم بود

منبع:خانه ملت

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=919

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: