مردمی‌سازی حکمرانی می‌تواند موجب رشد مداوم و پایدار در کشور شود

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: با مردمی‌سازی می‌توانیم به یک رشد مداوم و پایدار در کشور برسیم.

به گزارش آژانس خبری ریحان به نقل از خانه ملت، بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در افتتاحیه مراسم پارلمان دانشجویی با اشاره به اینکه موضوع این دوره پارلمان دانشجویی برنامه هفتم توسعه است، عنوان کرد: یکی از دغدغه‌هایی که همواره رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید داشتند مسئله تحول بوده که در رهنمودهای امسال نیز به آن اشاره کردند. طی سال‌های گذشته نیز ایشان به اشکال مختلف تحت عنوان الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت به این مسئله اشاره کردند و امسال نیز موضوع مردمی سازی در اداره کشور به دست مردم را مدنظر قرار دادند.

وی مردمی سازی را یکی از ارکان تحول برشمرد و ادامه داد: در ارتباط با پیشرفت و توسعه کشور باید به الگوی پیشرفت و توسعه نیز توجه ویژه ای کرد، در حال حاضر که در مسیر تدوین برنامه هفتم توسعه هستیم این سوال مطرح است که الگویی که برای تدوین برنامه هفتم در نظر گرفته شده، چه الگویی است؟

حرکت در مسیر الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت به معنای نفی مطلق الگوی توسعه غربی نیست

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به اینکه الگوهای توسعه‌ای امروز دنیا فقط به حیات دنیوی تاکید دارد و توجهی به حیات اخروی ندارد، اظهار داشت: در الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت با توجه به مبانی دینی و ارزشی نمی‌توانیم بی توجه به حیات الآخره باشیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس یازدهم با یادآوری اینکه ما نباید تصویر هیولای خبیث از الگوی توسعه غربی را داشته باشیم، اضافه کرد: قطعاً اصول مشترک می‌تواند به پیشرفت کشور کمک کند و باید این مسئله را در نظر بگیریم که برای تحقق الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت نیاز به ابزار داریم و صرفاً با ذکر مبانی و الگوهای نظری بدون طراحی ابزارهای حکمرانی در مدیریت و استقرار این الگو به جایی نخواهیم رسید.

نگاهداری افزود: نکته دوم که در تحول مدنظر مقام معظم رهبری وجود دارد، این است که ما به اصلاحات در نهاد و فرآیندهای دولت نیاز داریم و مهمترین بحث در این حوزه تنظیم رابطه بین دولت و ملت است. تعبیری که رهبر معظم انقلاب در حکمرانی مردمی دارند به اصلاح نهادی و فرآیندی دولت باز می‌گردد.

وی ادامه داد: دولت نباید مبتنی بر منابع حرکت کند، همه مکاتب پیشرفت و توسعه به این نتیجه رسیده‌اند که موتور توسعه و پیشرفت، سرمایه انسانی و ارتقای بهره وری است، چرا وقتی نخبگان ما مهاجرت می‌کنند، بی تفاوتیم، ولی یک پالایشگاه که آتش می‌گیرد، تمام امکانات را برای مهار آن به کار می‌گیریم.

اقتصاد مردمی ما بسیار بزرگ‌تر از بودجه دولت است

نگاهداری با بیان اینکه بهره وری در جایی میسر می‌شود که فناوری‌های دانش بنیان و نیروهای متخصص ارتقا پیدا کنند، تصریح کرد: با وجود تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر ارتقای بهره وری، اما به این موضوع توجه چندانی نمی‌شود.

وی افزود: ایجاد شرایط برای حضور مردم در اقتصاد باعث حضور فناوری‌های نوین و شرکت‌های دانش بنیان در جامعه می‌شود و اگر امکان رقابت بین مردم وجود داشته باشد، فناوری‌های نوین با یک رویکرد نوآورانه و خلاق، فضای جدیدی ایجاد خواهند کرد. اقتصاد مردمی ما بسیار بزرگ‌تر از بودجه دولت است و با رویکردهای درست این ظرفیت‌ها می‌تواند به میدان بیاید.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس یازدهم با بیان اینکه تحولات آینده دنیا متکی به فناوری‌های نوین است، گفت: به همین دلیل باید سیاستگذاری‌های درستی در برنامه‌های توسعه‌ای داشته باشیم. حضور مردم در اقتصاد باعث مقیدسازی و جلوگیری از فساد می‌شود و فرصت‌های برابر ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اصول ابتدایی قانون اساسی مبنی بر مردمی سازی اقتصاد گفت: قطعاً حضور مردم در اقتصاد نویدبخش رشد جهش زا در اقتصاد خواهد بود و قدرت یک حاکمیت پول و بودجه نیست، بلکه سیاستگذاری و تاثیر درست است. نگاهداری تاکید کرد: در واقع وظیفه دولت این است که با یک تدبیر درست، نظم را برقرار و از فساد و دزدی جلوگیری کند و در یک فضای سالم رقابتی و قانونمدار، کار را به مردم بسپارد، اما ابزارهای مردمی سازی، شکل گیری تشکل‌های مردمی و آموزش به مردم است.

توسعه حلقه‌های میانی بین حاکمیت و مردم منجر به افزایش مشارکت مردم در تصمیم گیری ها می‌شود

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، شکل‌گیری پارلمان دانشجویی را نمونه‌ای از حضور نخبگان و دانش آموزان در میان مردم برشمرد که حلقه واسط بین مردم و حاکمیت می‌شوند و تصریح کرد: چنانچه این حلقه‌ها توسعه یابند، می‌توانند نقش آفرینی بیشتری در سیاستگذاری و حکمرانی کشور داشته و تنها مسیری که می‌تواند منافع مادی مردم را تامین کند، این است که در این حرکات جمعی که با حضور تشکل‌های مردمی ایجاد شده، اقدام کنند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید کرد: این موانع با شکل گیری حرکت‌های جمعی و تشکیل حلقه‌های میانی بین مردم و حاکمیت، منجر به پیشرفت و توسعه خواهد شد و ایران آینده، ایرانی مبتنی بر عقلانیت، حکمرانی مردم، دانش و علم خواهد بود.

منبع:مهر

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=17217

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: