لزوم ایجاد تحول در تدوین گزارش تفریغ بودجه

رئیس کل دیوان محاسبات کشور گفت: تنظیم گزارش تفریغ بودجه و نوع ارائه آن نیازمند تحول است و یافته‌های دیوان محاسبات از احکام بودجه باید اثربخش و کارآمد باشد.

به گزارش آژانس خبری ریحان به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات، سید احمدرضا دستغیب در جلسه هیأت عمومی دیوان محاسبات کشور که با حضور حجت الاسلام صادق رحیمی معاون قوه قضائیه و حاکم شرع، دادستان، مستشاران و حسابرسان دیوان محاسبات برگزار شد، اظهار داشت: تنظیم گزارش تفریغ بودجه و نوع ارائه آن نیازمند تحول است و یافته‌های دیوان محاسبات از احکام بودجه باید اثربخش و کارآمد باشد که این مهم آغاز شده و امیدواریم در گزارش تفریغ بودجه امسال بخشی از این تحول محقق شود.

وی با بیان اینکه نمی‌توان با چهارچوب‌های قدیمی به اهداف مورد نظر در گزارش تفریغ بودجه دست یافت، بیان کرد: باید ضمن تدوین گزارش تفریغ بودجه که مبتنی بر ارائه یافته‌ها است، هشدارهای لازم نیز در موضوعات گوناگون داده شود و در نهایت همه گزارش‌های دیوان باید منجر به تصمیم‌گیری صحیح اقتصادی برای مدیران اجرایی کشور شود.

دستغیب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تهیه گزارش‌های متعدد توسط دفاتر دیوان محاسبات سراسر کشور و ارجاع آن به مرکز، بیان کرد: بخش زیادی از زمان همکاران پرتلاش دیوان محاسبات صرف تولید گزارش می‌شود و باید تلاش کنیم که این گزارش‌ها هدفمندتر و اثربخش‌تر شود و در این زمینه نیز برنامه‌ریزی لازم انجام شود، البته بدنه کارشناسی دیوان باید قدری از موضوع گزارش‌ها آزاد شود تا وقت بیشتری برای نظارت و رسیدگی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه باید به سمت حکمرانی مطلوب حرکت کنیم، خاطرنشان کرد: وظیفه اصلی دیوان محاسبات ورود به حوزه حل مسائل اساسی کشور است و این نهاد عالی نظارتی باید با تحول آفرینی در چارچوب‌ها و ساختارهای سنتی، از بار تفریغ بودجه سنواتی بکاهد تا از این طریق بتواند افزون بر انجام وظایف قانونی، اثرگذاری خود را در حوزه «مهم رسی» به بالاترین حد ممکن برساند.

دستغیب ضمن اشاره به دو رویکرد اصلی «شفافیت» و «انضباط مالی» در دیوان محاسبات خاطرنشان کرد: رویه‌های این نهاد نظارتی باید به سمت روش‌های نوین کنترلی تغییر کند و حسابرسی هوشمند صورت‌های مالی را باید مطابق استانداردهای حسابداری بخش عمومی در دستور کار قرار دهیم.

حجت‌الاسلام صادق رحیمی: دیوان محاسبات نقشی بی‌بدیل در «شناسایی گلوگاه‌های فساد» و «استقرار انضباط مالی» دار د

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام صادق رحیمی حاکم شرع دیوان محاسبات طی سخنانی اظهار داشت: هیأت عمومی دیوان محاسبات دو وظیفه مهم بر عهده دارد که یکی از آنها رسیدگی به تفریغ بودجه سنواتی است و دیگری که از مورد نخست مهم‌تر است، حل و فصل و جمع بندی نظرات مختلف و بعضاً متفاوت کارشناسان این نهاد نظارتی است که نهایتاً پس از اخذ رأی اکثریت، برای همگان لازم الاتباع خواهد بود.

معاون قضائی دستگاه قضا در ادامه افزود: باید تلاش کرد تا در دیوان محاسبات، همزمان با احراز تخلف، شناسایی فرد متخلف و مرتکب خلاف هم انجام گیرد تا رسیدگی‌ها با سرعت بیشتری به فرجام برسد.

ایجاد «بانک جامع اطلاعاتی»، پیشنهادی بود که حاکم شرع دیوان محاسبات در جلسه هیأت عمومی این نهاد نظارتی مطرح کرد و گفت: اگر تمهیدات لازم برای ایجاد چنین بانک اطلاعاتی صورت بگیرد، می‌توان با جمع‌آوری نظراتی که بر روی آنها اجماع حداکثری شکل می‌گیرد، هیأت‌های مستشاری را در مواجهه با پرونده‌های مشابه یاری کرد و سرعت رسیدگی را به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش داد.

وی در پایان با اشاره به اینکه دیوان محاسبات نقشی بی‌بدیل در «شناسایی گلوگاه‌های فساد» و «استقرار انضباط مالی» دارد، اظهار داشت: نامگذاری سال جاری تحت عنوان «کاهش تورم و افزایش تولید» از سوی مقام معظم رهبری، فرصتی استثنایی برای دیوان محاسبات است تا با شناسایی به موقع تخلفات و پیشگیری از بروز فساد، فرامین معظم له را در این زمینه محقق کند.

دادستان دیوان محاسبات: نباید اجازه داد برخی مسئولان خود را در برابر پاسخگویی و ترک فعل‌ها تبرئه کنند

علی کامیار دادستان دیوان محاسبات کشور نیز در این نشست در سخنانی به موضوع ترک فعل توسط برخی مسئولان اشاره و تصریح کرد: در تفریغ بودجه باید مسئول مستقیم امور مشخص باشد تا در تخلف و ترک فعل‌ها بتوان به بهترین شکل ممکن تصمیم لازم گرفته شود.

وی تأکید کرد: نباید اجازه داد برخی مسئولان خود را در برابر پاسخگویی و ترک فعل‌ها تبرئه کرده و مسئولیت را به دوش دیگری بیندازند.

منبع:مهر

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=18686

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: