قانون جوانی جمعیت به خوبی اجرا شود/ نظارت مجلس جدی‌تر باشد

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: نیاز است نظارت جدی‌تری از طرف مجلس بر اجرای دقیق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت انجام شود.

سید جلیل میرمحمدی در گفتگو با آژانس خبری ریحان، با تاکید بر ضرورت اجرای دقیق سیاست‌های کلی جمعیت، اظهار داشت: در سال‌های نه چندان دور شاهد اجرای سیاست‌هایی در حوزه جمعیت بودیم که به کاهش جمعیت دامن می‌زد و متأسفانه شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر را در ارکان خانواده ایرانی نفوذ داده بودند.

وی بیان کرد: در آن سال‌ها شاهد بودیم با انواع و اقسام روش‌ها، با هزینه دولت و به صورت رایگان اقداماتی برای کاهش جمعیت انجام می‌شد و قبح فرزندآوری آنقدر زیاد بود که برخی از پرسنل مراکز بهداشتی و درمانی به فردی که صاحب فرزند شده بود، تذکر می‌دادند و حتی با عصبانیت و پرخاشگری با وی برخورد می‌کردند.

نماینده مردم میبد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نتیجه آن سیاست و رویکرد غلط منجر به کاهش شدید جمعیت شده است و ما الان دچار چالش در حوزه جمعیت شدیم و اگر این مسیر به همین صورت پیش برود، دچار مشکلات و معضلات بزرگی خواهیم شد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طی چند سال اخیر و با تاکیداتی که به صورت مکرر مقام معظم رهبری در حوزه جمعیت داشتند، سیاست‌های کاهش جمعیت لغو شد. البته هنوز هم در گوشه و کنار و به صورت جسته و گریخته فعالیت‌هایی برای کاهش جمعیت دیده می‌شود، اما مانند آن سال‌هایی نیست که سیاست کاهش جمعیت دنبال می‌شد.

میرمحمدی متذکر شد: پیرو تأکیدات مستمر و مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر غلط بودن سیاست کاهش جمعیت و ضرورت افزایش جمعیت، مجلس یازدهم قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را به تصویب رساند که این قانون در بسیاری از موضوعات از جمله اعطای تسهیلاتی در حوزه خودرو، زمین، مسکن و اشتغال ورود پیدا کرده است.

وی درباره میزان اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، گفت: اجرای این قانون به نسبت موفقیت‌آمیز بوده، البته برخی از بخش‌های این قانون هم جای تأمل دارد و چون غیرعملی است، باید اصلاح شود. قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در صورتی می‌تواند مؤثر باشد که به خوبی اجرا شود و بر اجرای آن هم به خوبی نظارت شود.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید منابعی که در این قانون پیش‌بینی شده است محقق شود، افزود: برای مثال، از محل مالیات بر ارزش افزوده یا بودجه هر دستگاهی می‌توان اعتباراتی را برای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در نظر گرفت.

نماینده مردم میبد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به صورت کلی باید گفت که در برخی از موارد قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به خوبی اجرا شده اما در یکسری از موارد کُمیت ما در اجرای این قانون لنگ می‌زند و نیاز است که نظارت جدی‌تری از طرف مجلس برای اجرای دقیق این قانون انجام شود و دستگاه‌های دولتی هم باید با اهتمام بیشتر و بهتری نسبت به اجرایی کردن این قانون اقدام کنند.

منبع:مهر

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=21011

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: