آژانس خبری ریحان :

حمید رضایی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از یک واحد فرآوری بادام زمینی این منطقه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بادام زمینی به عنوان یکی از محصولات  مهم و استراتژیک، نقشی موثری در رونق اقتصادی این شهرستان دارد.

وی با بیان اینکه این شهرستان از وجود ۲ هزار و ۵۰۷ هکتار از زمین های زیر کشت بادام زمینی بهره مند است خاطر نشان کرد: سالانه بیش از ۱۵ هزار تن پیله تر بادام زمینی در این شهرستان تولید و به بازارهای مصرف عرضه می شود.

به گفته وی  بادام زمینی هم اکنون بیشتر به عنوان تنقلات ،  آجیل و مصارف شیرینی پزی مورد استفاده قرار می گیرد و این در حالی است که  می توان با ایجاد صنایع تبدیلی از این محصول در تولید محصولات آرایشی ، بهداشتی ، شیمیایی استفاده کرد .

کشت بادام زمینی همه ساله در اواسط اردیبهشت ماه توسط بادامکاران شهرستان آستانه اشرفیه انجام و از اواسط اردیبهشت ماه عملیات برداشت این محصول آغاز می شود.

محصول بادام زمینی این منطقه از نوع گلی است و کورکاء ، نقره ده ، تمچال ، پرکاپشت مهدیخانی ، خوشکاروندان و استخر بیجار از مهمترین مراکز کشت و تولید بادام زمینی این شهرستان  به شمار می روند.

شهرستان آستانه اشرفیه در شرق استان گیلان با داشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر دارای ۱۰۵ روستا و حدود ۱۰۸ هزار نفر جمعیت است.