فراهم شدن ثبت شعب شرکت ها در مناطق آزاد در جهت بهبود کسب و کار فعالین اقتصادی

مناطق آزاد - آژانس خبری ریحان

به گزارش آژانس خبری ریحان؛ این تفاهم نامه همکاری با هدف همکاری و هماهنگی در جهت جانمایی، ثبت و صدور اسناد مالکیت کاداستری و بروز رسانی اطلاعات مالکیتی و نقشه های مرتبط در محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، همکاری در جهت بازبینی، پالایش و تاسیس انواع شرکت ها با شناسه مجزای مناطق آزاد، بین «سعید محمد» مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و «حسن بابائی» معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به امضاء رسید.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در این مراسم با بیان اینکه با امضای این تفاهم‌نامه شاهد اتفاقات خوبی در ۱۵ منطقه آزاد کشور خواهیم بود، اظهار داشت: در حال حاضر ۸ منطقه آزاد در کشور فعال هستند و سال گذشته نیز ۷ منطقه آزاد دیگر تصویب شد. اراضی این مناطق به محض اینکه عنوان مناطق آزاد می‌گیرند، بسیار گران می‌شوند و این رشد یکباره قیمت زمین در این مناطق باعث طمع عده‌ای سودجو می‌شود و به همین دلیل شاهد افزایش زمین‌خواری در مناطق آزاد بوده‌ایم.

سعید محمد یکی از محورهای اصلی این تفاهم‌نامه را ثبت مالکیت و تهیه نقشه‌های حدنگاری در مناطق آزاد کشور برشمرد و افزود: در مناطق آزاد کشور با مدل‌های پیشرفته زمین‌خواری مواجه هستیم، ساماندهی اراضی در مناطق آزاد ضروری است، زیرا در منطقه آزاد چابهار شاهد معضل زمین خواری هستیم که باید با حدنگاری و کاداستر این موضوع ساماندهی شود.

وی ادامه داد: از آنجایی که مالکیت در مناطق آزاد متنوع است، ما به شدت به دنبال صدور سند تک برگی هستیم چرا که از نبود این مباحث، بسیاری از سودجویان سود برده‌اند به طوری که ما امروز در مناطق آزاد با استخدام دلالان مواجه هستیم که زمین‌های ساخته شده و واگذار شده را تصرف می‌کنند و به این اراضی دست‌اندازی کرده‌اند. در حال حاضر در بخشی از انزلی برخی سند سازی کرده اند تا زمین را تصاحب کنند که باید نهاد‌های دولتی و به ویژه سازمان ثبت اسناد در این راستا هوشیار برخورد کنند تا از اینگونه سودجویی‌ها جلوگیری شود. قطعا با ورود سازمان ثبت اسناد نابسامانی در زمین و املاک در مناطق آزاد برطرف خواهد شد.

سعید محمد اظهار داشت: برای جلوگیری از این تخلفات و سندسازی‌ها با سازمان ثبت اسناد کارگروهی تشکیل داده‌ایم و امروز یک توافق‌نامه عملیاتی منعقد می‌کنیم، ما به عنوان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد برای تهیه نقشه‌های حدنگار نهایت همکاری را خواهیم داشت. همچنین نقشه‌های کدکس(CODEX) باید ساماندهی و تهیه شوند تا بتوانیم جلوی این تخلفات در مناطق آزاد را بگیریم.

وی به ثبت شرکت در سامانه خدمات الکترونیک به منظور جلوگیری از ایجاد شرکت‌های سوری در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: برای جلوگیری از راه‌اندازی و ثبت شرکت‌های سوری هر متقاضی باید قبل از ثبت شرکت، پروانه و مجوزهای مورد نیازی را اتخاذ و نسبت به راه‌اندازی کارگاه‌ها اقدام کند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=1014

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: