ضرورت اجرای جدی سیاست های حمایتی افزایش جمعیت در رشت

رشت- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار رشت با اشاره به بالا بودن نرخ سالمندی گیلان، گفت: برای رفع خطر سالمندی در رشت نیازمند اجرای جدی سیاست های حمایتی، تشویقی و تبلیغی هستیم.

به گزارش آژانس خبری ریحان، حسن آدمیت صبح دوشنبه در جلسه ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت شهرستان، تحکیم بنیان خانواده و ترویج ازدواج آسان را از ضروریات پیشگیری بسیاری ناهنجاری‌های اجتماعی برشمرد و اظهار کرد: امیدوارم با جدیت دستگاه‌های متولی، گروه‌های مردم نهاد و بالا بردن حساسیت عمومی نسبت به خطر پیری جمعیت، نتایج مثبتی در جلوگیری از حرکت به سمت چالش جمعیتی حاصل گردد.

آدمیت با بیان اینکه پایش اطلاعات جمعیتی، خطر تغییرات آماری جمعیت جوان گیلان و شهرستان رشت نزدیک تر و ملموس‌تر از همیشه است، افزود: اتخاذ سیاست‌های حمایتی و تشویقی توسط دستگاه‌های متولی و پیش گرفتن رویکرد تبلیغی توسط اصحاب رسانه، می‌تواند در آگاه سازی عمومی جامعه نسبت به خطر در کمین سالمندی مؤثر باشد.

وی تصریح کرد: ضرورت دارد تا دستگاه‌ها با نگاه مسئله محور به موضوع جوانی جمعیت، در مورد ارائه گزارش با مستند عملکردی حوزه متبوع خود اقدام کنند.

معاون سیاسی فرماندار رشت اضافه کرد: یکی از خطرات ناشی از سالمندی تغییر چرخه مهاجرت به صورت تمایل جوانان به سکونت در شهرها و بازگشت سالمندان به روستاها بوده و بر همین اساس توجه بیشتر مسئولین به حفظ جمعیت جوان روستاها به عنوان منبع اصلی تحول و توسعه مناطق روستایی می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت نگاه کارشناسی به روند و تغییر شاخص‌های جمعیت و آمار ازدواج، طلاق، ولادت و فوت، گفت: این اطلاعات می‌تواند منبعی گرانبها برای تدوین سیاست‌های کاربردی و عمل به توصیه‌های مقام معظم رهبری در زمینه جوانی جمعیت و افزایش نرخ فرزند آوری باشد.

آدمیت تصریح کرد: کاهش متوسط نرخ تعداد فرزندان و از دست رفتن سن باروری، از جمله مواردی است که امکان جانشینی جمعیت جوان با جمعیت سالمند را با چالش مواجه کرده است.

منبع:مهر

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=15480

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: