صدِ سرخ

دو تیم قرمز و آبی برای ماندن در کورس قهرمانی، برد می‌خواستند، اما تیمی که در صدمین شهرآورد پایتخت برای بردن بازی کرد، پرسپولیس بود.

شاگردان یحیی گل‌محمدی، به‌جز ۲۰ دقیقه پایانی که برای دفاع از تک گل خود عقب نشستند، نمایشی هجومی‌تر و چشم‌نواز‌تری را در مقایسه با تیم ساپینتو ارائه کردند و مزد این برتری را هم در دقیقه۵۰ با گل تماشایی عیسی آل‌کثیر گرفتند.

پرسپولیسی‌ها با پیروزی در صدمین دربی، حالا همه خوشبختی‌های عالم را برای خود می‌دانند. مهم‌تر از همه این‌که حالا تیم یحیی تا آخرین ثانیه‌ها از آخرین هفته لیگ، می‌تواند در کورس قهرمانی باقی بماند؛ یک کورس تماشایی با سپاهان برای فتح جام قهرمانی.

در مقابل استقلال ساپینتو با وجود عملکرد خیره‌کننده‌اش در ۱۰بازی اخیر(۹ برد و یک تساوی) در حساس‌ترین مقطع فصل، یکی از ضعیف‌ترین بازی‌های خود را به نمایش گذاشت تا امید آبی‌ها برای نخستین دبل قهرمانی تاریخ این باشگاه به یاس تبدیل شود. آبی‌ها امید بسیاری داشتند تا طلسم شش سال نبردن پرسپولیس در دربی‌ها همین یکشنبه بشکنند، اما نشد که نشد.

در مقابل پرسپولیس با پیروزی در دربی، یک اتفاق تاریخی را رقم زد. آنها برای اولین بار از سال ۱۳۴۷(نخستین بازی دربی) در تعداد برد با استقلال مساوی شدند تا چیزی که سال‌ها برای هواداران یک کری بزرگ بود، درست در صدمین مصاف دو تیم از بین برود. اینها همان خوشبختی‌های پرسپولیس در پایان شهرآورد دیروز بود که احتمالا شیرینی‌اش تا مدت‌ها زیرزبان هواداران این تیم است و بیرون نخواهد رفت.

درست مانند ناراحتی و غم هواداران استقلال که با شکست در این بازی خیلی موفقیت‌ها را زمین گذاشتند و رفتند. یکشنبه برای هواداران استقلال و البته ریکاردو ساپینتو «یکشنبه غم‌انگیز» بود. مرد پرتغالی، برای تبدیل شدن به اسطوره آبی‌ها نباید دربی را می‌باخت، اما باخت تا درست در روزهایی که محبوب‌ترین فرد بود، مورد انتقاد قرار گیرد. دیروز خیلی‌ها او را مسبب باخت استقلال دانستند و به عملکرد ضعیف این مربی در تقابل با دو رقیب مستقیم انتقاد کردند. ساپینتو در چهار بازی خود مقابل سپاهان و پرسپولیس فقط یک امتیاز گرفت و سه بازی را واگذار کرد و این، همان پاشنه آشیل استقلال برای دور شدن از کسب عنوان قهرمانی در این فصل است.

یحیی: ریسک ما جواب داد

یحیی گل‌محمدی که از پیروزی مهم تیمش در دربی بسیار خوشحال بود، در کنفرانس خبری پس از بازی به این نکته اشاره کرد که تیمش در سه هفته باقیمانده، فقط به پیروزی فکر می‌کند و اتفاقات فوتبالی می‌تواند قهرمانی پرسپولیس را رقم بزند.

بازیکنان با ذهنیت خیلی خوبی در نیمه دوم وارد زمین شدند. خوشبختانه به گل هم رسیدیم. در ادامه هم تیم حریف فشار بیشتری به‌ویژه روی توپ‌های بلند آورد اما بازیکنان ما از لحاظ ذهنی، خودشان را برای بیرون آمدن از زمین با کسب ۳امتیاز آماده کرده بودند.

به تنها چیزی که در لیگ فکر می‌کنیم، این است که سه بازی آینده را ببریم. این وظیفه اصلی ما است و تمرکز ما روی همین دیدارهاست. فقط باید کار خودمان را انجام دهیم و امیدوار باشیم سپاهان هم امتیاز از دست بدهد.

آل‌کثیر حقش است این گل‌ها را بزند و چنین شادی‌هایی کند. آل‌کثیر برای رسیدن به اینجا خیلی زحمت کشیده،‌ او دوران خیلی سختی را پشت‌سر گذاشته تا بار دیگر به سطح اول فوتبال بازگردد. امیدوارم همین روند را خوب ادامه دهد.

ترکیب تهاجمی پرسپولیس مقداری ریسکی بود. باتوجه به این‌که رفتار و نوع بازی سروش رفیعی حمله‌ای است، از او خواسته بودم به دفاع هم کمک کند. واقعا این کار را هم تا جایی که توانست، خوب انجام داد. هم در کار دفاع و هم حمله تاثیرگذار بود اما این ترکیب و کار ریسکی ما جواب داد.

کلید موفقیت پرسپولیس

بهزاد داداش‌زاده بازیکن اسبق هر دو تیم پرسپولیس و استقلال بین دو نیمه و در پایان دربی، در گفت‌وگو با جام‌جم تحلیل خود از مسابقه را چنین ارائه داد که در زیر می‌خوانید.

نیمه اول
بازی آن‌قدر که باید دلچسب نشد. هر دو تیم دوندگی زیادی داشتند اما در عین حال بازی چندان سرد و بی‌روح هم نبود. مشخص بود که دو تیم برای حمله از سمت چپ برنامه‌ریزی کرده‌اند. ترابی از چپ پرسپولیس و قائدی از چپ استقلال. دو تیم کم اشتباه بودند. قبل از بازی هم گفتم هر تیمی کم اشتباه کند، موفق می‌شود. انصافا دو تیم هم در نیمه اول کم اشتباه بودند و درگیری‌ها بیشتر در میانه زمین بود. کم‌کارترین بازیکنان دو تیم هم در این نیمه گلرها بودند. دو تیم موقعیت چندانی نداشتند و فقط ضربه در چارچوب را صادقی زد که به دلیل اشتباه استقلال در چپ زمین بود. به نظرم دو مربی در نیمه اول تلاش کردند محتاط باشند تا کار را به نیمه مربیان بکشند. پراشتباه‌ترین بازیکن نیمه اول دانیال اسماعیلی‌فر در پست دفاع راست پرسپولیس بود. به هر حال مهار قائدی چندان کار آسانی هم نیست. استرس او زیاد بود. در این نیمه شاهد عملکرد جالب داور هم بودیم. اکثر صحنه‌ها را خطا نمی‌گرفتند که باعث می‌شد سرعت مسابقه و هیجانش بیشتر شود.

نیمه دوم
بازی با برد پرسپولیس تمام شد. به نظرم نیمه اول شاهد عملکرد بهتر و فنی‌تر دو تیم بودیم. وقتی پرسپولیس گل زد، نظم استقلال تا حدود زیادی از بین رفت. پرسپولیس خط دفاع کم اشتباهی داشت و به ویژه در دو سوم و یک سوم میانی عالی کار کرد. همان‌طور که بعد از پایان نیمه اول گفتم، تیمی که اشتباه نمی‌کرد، می‌توانست برنده باشد. در صحنه گل دیدید که سه استقلالی اشتباه کردند. ابتدا رافائل سیلوا در دفع توپ، بعد عارف غلامی که سر توپ خورد و در نهایت حردانی، دفاع راست استقلال که جای این‌که سرش را به سمت توپ ببرد، پشت به توپ کرد و همین کار باعث شد ضربه به او بخورد و تبدیل به گل شود. اینجا فرق مربی ایرانی و خارجی مشخص شد. حالا نمی‌دانم آنها که تیتر زدند دونادونی جای یحیی را می‌گیرد، چه تیتری خواهند زد. گل‌محمدی ثابت کرد مرد روزهای سخت است. البته اگر امسال حواشی کمتری داشت قطعا پرسپولیس با اختلاف قهرمان می‌شد. استقلال بعد از گلی که خورد، بازی مستقیم را در دستور کار قرارداد. در این نیمه مهدی قائدی مهار شد و به همین دلیل برنامه‌های هجومی ساپینتو به هم ریخت. او تعویض‌های زیادی کرد تا بازی را برگرداند ولی عملکرد بی‌نقص ساختار دفاعی پرسپولیس روزنه‌ها را روی آنها بست. در کل بازی خوبی بود ولی می‌شد بهتر باشد. فقط تعجب می‌کنم چرا بازی سپاهان و ملوان با توجه به حساسیت لیگ، همزمان با این مسابقه برگزار نشد. دوستان در سازمان لیگ باید پاسخگو باشند.

ساپینتو : یک موقعیت، یک گل، دربی همین است

ریکاردو ساپینتو که در پایان بازی دیروز بسیار عصبانی به نظر می‌رسید، در کنفرانس خبری بدون این‌که به سوال خبرنگاران پاسخ دهد، برای چند دقیقه به‌صورت کوتاه صحبت کرد و سپس سالن کنفرانس را ترک کرد. مهم‌ترین بخش‌های صحبت مربی پرتغالی آبی‌ها به این ترتیب بود:

در نیمه‌ اول، بازی متعادل دنبال شد. تیم حریف چند موقعیت با ارسال‌ها داشت و تیم ما هم موقعیت‌هایی را ثبت کرد. در نیمه دوم، یک گل زودهنگام خوردیم. این گل در لحظه‌ای اتفاق افتاد که ما زیاد خوش‌شانس نبودیم. توپ به پشت مدافع و بعد به تیر خورد. یک موقعیت و یک گل! این دربی است و دربی یعنی همین.

سه امتیاز را می‌خواستیم و حتی مساوی هم برای ما خوب نبود. بعد از این گل پرسپولیس دفاع کرد و از هر راهی که می‌توانستند، دفاع کردند. سعی کردیم موقعیت داشته باشیم و ریسک کردیم تا به گل برسیم اما در این بازی شانسی که همه تیم‌ها برای بازگشت به بازی نیاز دارند را نداشتیم.

آقای حیدری داور خوبی است اما همه خطاهای امروز علیه ما بود. یک خطا اینجا، یک خطا آنجا و… و بازی و تحرک تیم ما را متوقف کرد. همه چیز در دربی متفاوت است واین همان دربی است. باید اگر شانس دارید از آن استفاده کنید. پرسپولیس یک شوت و یک گل به‌ثمر رساند.

باختیم و شرایط قهرمانی برای ما سخت‌تر شد اما به ادامه لیگ باور داریم و تا پایان می‌جنگیم.

۰۲
عیسی آل‌کثیر را می‌توان پرنده خوشبختی یحیی گل‌محمدی دانست. گل‌محمدی در دو دربی با گل‌های آل‌کثیر توانسته موفق به شکست استقلال شده و به عنوان برنده از زمین خارج شود.
۰۹
مهدی ترابی با پاس گلی که به عیسی آل‌کثیر داد، تعداد پاس گل‌هایش را در این فصل به عدد ۹ رساند تا بعد از ریکاردو آلوز در تراکتور، دومین پاسور لیگ باشد. او در بازی رفت مقابل استقلال نیز هر دو پاس گل تیمش را داد.
۱۰
یحیی گل‌محمدی حالا یک رکورد منحصربه‌فرد از خودش به جا گذاشت. او در مجموع ۱۰بار به عنوان سرمربی روی نیمکت پرسپولیس نشسته و اصلا رنگ باخت را ندیده است. او در دو بازی پیروز شده و در ۸بازی دیگر به تساوی رسیده است.
۱۳
با بردی که پرسپولیس در دربی صدم به دست آورد، حالا تعداد نباختن‌های این تیم در بازی شهرآورد به عدد ۱۳ رسید تا طولانی‌ترین روند شکست‌ناپذیری سرخ‌ها در تاریخ دربی ثبت شود. پرسپولیس در این ۱۳ بازی، ۵ بازی را برده و در ۸ بازی هم به تساوی رسیده است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=16683

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: