شورای امنیت در قبال جنایات رژیم صهیونیستی اقدامی قاطع انجام دهد

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: از شورای امنیت می‌خواهیم که به مسئولیت خود عمل کند و برای پایان دادن به اشغالگری و تضمین حمایت از حقوق مردم فلسطین اقدام قاطعانه انجام دهد.

به گزارش آژانس خبری ریحان، سعید ایروانی در نشست سطح عالی شورای امنیت درباره فلسطین گفت: ۷۵ سال است که مردم فلسطین قربانی تجاوزات، خشونت و بی عدالتی‌های بی امان رژیم اسرائیل بوده‌اند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: اشغال زمین‌های آن‌ها ادامه دارد و شهرها محاصره شده، اموال و زمین‌های کشاورزی تخریب و مصادره شده و مردم مجبور به تخلیه خانه‌های خود می‌شوند.

وی افزود: از ابتدای سال جاری (۲۰۲۳)، فلسطینی‌ها مورد خشونت، سرکوب و وحشت بیش از حد از سوی شهرک‌نشینان غیرقانونی رژیم اسرائیل و نیروهای مسلح آن قرار گرفته‌اند. این امر منجر به بازداشت و ترور غیرنظامیان و شهادت ۱۰۰ فلسطینی از جمله ۲۱ کودک شده است. علاوه بر این، تقریباً ۵۰۰۰ فلسطینی، از جمله ۳۱ زن و ۱۷۰ کودک، به طور غیرقانونی و خودسرانه در زندان‌های اسرائیل نگهداری می‌شوند و مورد رفتار غیرانسانی قرار می‌گیرند.

ایروانی افزود: این اقدامات هولناک بخشی از الگوی بزرگ‌تر نقض سیستماتیک ((نظام‌مند))حقوق اساسی مردم فلسطین توسط رژیم اسرائیل است و مصداقی از نقض آشکار قوانین بین‌المللی و اصول و هنجارهای حقوق بشری هستند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: ما عمیقاً از حملات و تهاجمات مکرر شهرک نشینان افراطی با حمایت نیروهای اشغالگر اسرائیل به مسجدالاقصی در ماه مبارک رمضان نگران هستیم. حملات وحشیانه به نمازگزاران، از جمله زنان و کودکان، در حالی که نماز و مناسک خود را در صحن مسجد الاقصی انجام می‌دهند، باید به شدیدترین وجه ممکن محکوم شود. این جنایات وحشیانه نمونه بارز اقدامات غیرقانونی و آپارتایدی رژیم اسرائیل است که درد و رنج مردم فلسطین را تشدید می‌کند و پایه‌های برقراری صلح عادلانه و پایدار در منطقه را از بین می‌برد.

ایروانی تصریح کرد: مایه تأسف است که شورای امنیت با سکوت خود قطعنامه‌های سازمان ملل را بی‌اثر کرده و مردم فلسطین را در معرض خشونت‌های مداوم قرار داده است. فقدان پاسخگویی، این رژیم منفور را گستاخ‌تر کرده تا به نقض قطعنامه‌های سازمان ملل از جمله قطعنامه‌های مصوب شورای امنیت ادامه دهد.

وی عنوان کرد: منازعه فلسطین تنها از طریق پایان دادن به اشغالگری و به رسمیت شناختن حقوق مسلم مردم فلسطین در تعیین سرنوشت خود قابل حل و فصل است. این امر مستلزم احیای کامل و حمایت از این حقوق است که منجر به استقرار حاکمیت فلسطین بر کل فلسطین می‌شود.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: از شورای امنیت می‌خواهیم که به مسئولیت خود عمل کند و برای پایان دادن به اشغالگری و تضمین حمایت از حقوق مردم فلسطین اقدام قاطعانه انجام دهد. همدردی صرف دیگر کافی نیست. زمان آن فرا رسیده است که شورای امنیت برای پاسخگویی به جنایات وحشیانه رژیم اسرائیل و پایان دادن به رنج مردم فلسطین اقدامی قاطع انجام دهد.

ایروانی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران حمایت از حقوق مشروع فلسطین در مقاومت در برابر ظلم و تجاوز این رژیم آپارتاید در راستای حق تعیین سرنوشت را وظیفه خود می‌داند و تا پایان اشغالگری این سیاست اصولی ما خواهد بود.

وی اظهار داشت: می‌خواهم بر اهمیت و ماهیت حقوقی نظر مشورتی که در حال حاضر توسط دیوان بین المللی دادگستری در حال بررسی است، تأکید کنم. مجمع عمومی قطعنامه ۷۷/۲۴۷ را به تصویب رساند و خواستار رسیدگی به پیامدهای حقوقی نقض مداوم حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین توسط رژیم اسرائیل از طریق اشغال طولانی مدت، شهرک سازی و الحاق سرزمین‌های فلسطین شده است. امیدواریم که رأی دیوان به پایان دادن به اشغالگری کمک کند و زمینه را برای محاکمه آمرین و عاملین جنایات ارتکابی علیه مردم فلسطین را فراهم و آن‌ها را در قبال اقدامات خود پاسخگو کند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل خاطر نشان کرد: نماینده رژیم اسرائیل بار دیگر با سو استفاده از تریبون شورای امنیت، برای طرح ادعاهای بی اساس علیه کشورم به دروغ متوسل شد. این جای تعجب ندارد و غیرمنتظره هم نیست، زیرا فریب و دروغ بخش از رفتار همیشگی این رژیم است. هدف آن هم روشن است، انحراف توجه از موضوع فوری در دستور جلسه امروز شورای امنیت، یعنی جنایات ارتکابی این رژیم آپارتاید علیه مردم فلسطین. بنابراین، چنین ادعاهای کذب و بی اساس سزاوار پاسخ نیست.

منبع:مهر

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=17073

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: