سیاست خارجی باید بتواند اعمال فشارهای خارجی را خنثی کند

سفیر سابق ایران در عراق گفت: سیاست خارجی باید در موضعی قرار گیرد که بتواند اعمال فشارهای خارجی را خنثی کند.

حسن دانایی فر در گفتگو با آژانس خبری ریحان، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با سفرا، اظهار داشت: سه اصل محوری «عزت، حکمت و مصلحت» زیربنای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را تشکیل داده و اتحاد هر سه اصل است که به این چارچوب معنا می‌دهد و این مهم یکی از موضوعاتی است که از ۳۵ سال گذشته مقام معظم رهبری در تبیین و جمع‌بندی آن نقش اصلی را داشتند.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب با بررسی شاخص‌های سه گانه‌ای که مبنای سیاست خارجی است بر داشتن دیپلماسی فعال و غیر انفعالی تاکید داشتند.

سفیر سابق ایران در عراق با اشاره به ۶ ضابطه الزامی در سیاست خارجی، تصریح کرد: الزامات ۶ گانه مقام معظم رهبری بدین معناست که باید سیاست خارجی و دیپلماسی منفعلی نداشته باشیم که لازمه تحقق این امر داشتن برنامه، دقت و انعطاف است.

دانایی فر با اشاره به شاخصه «عزت» در سیاست خارجی بیان کرد: رهبری تاکید داشتند که عزت به معنای کوتاه آمدن نیست بلکه به معنای دور زدن موانع سخت و عدم توقف در سیاست خارجی و دیپلماسی است. سیاست خارجی باید در موضعی قرار گیرد که بتواند اعمال فشارهای خارجی را خنثی کند.

وی با بیان اینکه طبق فرمایشات رهبر انقلاب نباید در حوزه دیپلماسی در میدان دیگران بازی کنیم، خاطرنشان کرد: خنثی کردن خطوطی که به دنبال درگیر کردن ایران با همسایگان است، نیازمند حکمت، تعاملات و فعالیت‌های خردمندانه است.

منبع:مهر

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=21442

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: