به گزارش آژانس خبری ریحان به نقل از گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه روند بیماری در اکثر استان‌ها باثبات است، گفت: در استان‌های شمالی با مدیریت خوبی که انجام دادند، روند بیماری رو به کاهش است.

او با بیان اینکه خطر هنوز کاملا رفع نشده است، افزود: اگر دستورالعمل‌ها به همین شکل رعایت شود، این استان‌ها هم در هفته‌های آینده به ثبات خواهند رسید.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: این وضعیت با توجه به جهش ویروس، بسیار شکننده است، هر آن ممکن است تغییر و با کوچکترین غفلتی ما را با پیک دیگری روبرو کند.

ممنوعیت سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی

رئیسی با اشاره به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برای تعطیلات نوروز گفت: بر اساس مصوبه ستاد، سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی کاملا ممنوع است و در سایر شهر‌ها که وضعیت زرد و آبی دارند با رعایت شیوه نامه‌های بسیار سختگیرانه می‌توانند سفر‌های ضروری را انجام دهند.

او در خصوص سفر با قطار و هواپیما تصریح کرد: سفر با قطار و هواپیما فقط با انجام تست کرونا و منفی شدن جواب آن ممکن خواهد بود و بدون انجام تست کرونا از سفر افراد ممانعت خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا یادآور شد: توصیه ما این است که از سفر کردن در ایام عید اجتناب شود برای اینکه تردد‌ها و تجمع‌ها و رعایت نکردن دستورالعمل‌ها قطعا ما را با پیک دیگری روبرو خواهد کرد.

رئیسی ادامه داد: ویروس جهش یافته کرونا قدرت سرایت بالایی دارد، اگر از استانی به استان دیگر جابجا شود قطعا می‌تواند آن استان را درگیر کند و اگر این سفر‌ها اتفاق بیافتد وضعیت استانی که با ثبات است را بد خواهد کرد و موج جدیدی شکل می‌گیرد.

آخرین وضعیت کرونا در گیلان

آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز روز گذشته گفت: در حال حاضر ۳۲۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های این استان بستری هستند که حال ۷۵ نفر از آن‌ها وخیم است.

او با بیان اینکه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بهترین راه قطع چرخه انتقال ویروس کرونا است، از مردم خواست: از سفر به گیلان و جابه جایی و تردد‌های بین شهری و درون استانی پرهیز کنند.

انتهای پیام/ع

منبع:YJC