Warning: include_once(/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase1.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/newryhan/public_html/wp-content/advanced-cache.php on line 22

Warning: include_once(): Failed opening '/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase1.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/newryhan/public_html/wp-content/advanced-cache.php on line 22

Warning: include(/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 136

Warning: include(/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 136

Warning: include(): Failed opening '/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 136

Warning: include_once(/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 173

Warning: include_once(): Failed opening '/home3/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/newryhan/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 173
رودسر پایتخت گل گاوزبان کشور - آژانس خبری ریحان

رودسر پایتخت گل گاوزبان کشور

آژانس خبری ریحان:

سهم ۵۰ درصدی تولید گل گاوزبان کشور در رودسر، این شهرستان را به پایتخت گل گاوزبان کشور تبدیل کرده است.
گیلان به لحاظ تنوع اقلیمی، زیست محیطی و وجود انواع محصولات کشاورزی و باغی در کشور منحصر به فرد است.
این تنوع در محصولات کشاورزی و باغی موجب رونق بخشی جشنواره‌های مختلف در گیلان شده است.
جشنواره برداشت گل گاوزبان یکی از رویداد‌های جذاب و مخاطب پسند است، که هر ساله همزمان برداشت گیاه ارزشمند گل گاوزبان، در روستای اشکور رحیم آباد رودسر برگزار می‌شود.
اشکور رحیم آباد رودسر یکی از قطب‌های تولید گیاه گل گاوزبان در کشور و گیلان به شمار می‌رود که هر ساله در چنین ایامی میزبان حضور علاقه‌مندان و گردشگران از نقاط مختلف کشور و استان سرسبز گیلان می‌شود.
اشکور رحیم آباد رودسر در کنار گیاه ارزشمند گل گاوزبان، درختان و باغات پربار گردو، فندوق و انواع گیاهان دارویی را در خود جای داده است.
سهم ۵۰ درصدی تولید گل گاوزبان کشور در رودسر، این شهرستان را به پایتخت گل گاوزبان تبدیل کرده است که در راستای شکوفایی اقتصادی، برندسازی محصول گل گاوزبان اشکور ضرورت دارد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه گیلان رتبه اول تولید محصول گل گاوزبان را در سطح کشور دارد، گفت: ۶ هزار و ۴۰۰ بهره بردار در شهرستان‌های رودسر، املش، آستارا، سیاهکل، تالش، رودبار و رضوانشهر به کشت و کار این محصول مشغول هستند.
صالح محمدی افزود: سازمان جهاد کشاورزی در راستای شعار سال مهار تورم و رشد تولید با پتانسیل‌هایی که در مناطق مختلف استان وجود دارد به معرفی آنها با نگاه فرهنگی و هنری می‌پردازد.
وی با بیان اینکه جشنواره ریشه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دارد، گفت: برپایی جشنواره‌ها فرصتی برای معرفی محصولات کشاورزی گیلان و ارتقای سطحی کیفی و کمی این محصولات است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان گل گاوزبان ریشه در فر هنگ گیلان دارد، اضافه کرد: این گیاه دارویی که در گیلان سبز رویش یافته و منبع ثروت و اقتصادزا است.
محمدی از رویش ۱۸۲۲ نوع گیاه در گیلان خبر داد و افزود: از این تعداد، ۴۵۰ گیاه خاصیت دارویی و درمانی دارد.
وی با بیان اینکه گیاه گل گاوزبان در اشکور پیشینه تاریخی دارد، گفت: اشکور با داشتن مردان پرتلاش و بانوانی که در کنار مردانشان در تولید محصول همت می‌کنند از جمله روستاهای اثرگذار در بخش کشاورزی است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: ۱۲۱۰ هکتار سطح زیر کشت گل گاوزبان در کشور وجود دارد که ۹۳۷ هکتار آن در استان گیلان و بیش از ۵۰۰ هکتار در شهرستان رودسر است.
محمدی با بیان اینکه رودسر به پایتخت گل گاوزبان کشور معرفی شده است، گفت: رودسر با تولید ۴ هزار ۴۹۰ تن محصول تر این گیاه، به ارزش سه هزار و۵۰۰ میلیارد ریال، از شهرستان‌های مؤثر در بخش کشاورزی است.
فرماندار رودسر با اشاره به طبیعت بکر و آرام اشکورات این شهرستان گفت: این شهرستان با مواهب طبیعی بی‌نظیر سرشار از جاذبه‌های گردشگری است که در ایام مختلف سال حجم زیادی از مسافران به این شهرستان سفر می‌کنند تا از مناظر طبیعی و جذاب، سرسبزی و هوای پاک آن استفاده کنند.
محمدرضا شهاب زاده با بیان اینکه مزیت و استعدادهای اشکور در بخش‌های اقتصاد گردشگری و کشاورزی است، افزود: برای تحقق اقتصاد گردشگری و کشاورزی، باید زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.
دبیر جشنواره گل گاوزبان اشکور گفت: ایجاد شور و نشاط و انگیزه در بین کشاورزان، ارتقای سطح آگاهی کشاورزان در توسعه و ترویج فرهنگ تولید و مصرف مواد غذایی سالم و ارگانیک، برندسازی محصول گل گاوزبان، ایجاد اشتغال پایدار، توسعه گردشگری گل گاوزبان، اعلان شکرانه محصول از اهداف مهم برگزاری این جشنواره بوده است.
سیروس حسین خانی با بیان اینکه اشکورات از ظرفیت‌های بالایی در توسعه به ویژه در حوزه کشاورزی برخوردار است، افزود: باید از این ظرفیت‌ها به بهترین شکل ممکن بهره گیری شود.
مدیر جهاد کشاورزی رودسر با اشاره به اینکه این شهرستان رودسر دارای ۴۹۰ هکتار سطح زیر کشت گل گاوزبان است، گفت: حدود ۴ هزار و ۵۰۰ بهره بردار به کشت و برداشت گل گاوزبان در این رودسر مشغول به فعالیت هستند.
حسین نیک فرجام با بیان اینکه شهرستان رودسر در تولید گل گاوزبان رتبه اول کشور را دارد، افزود: سال گذشته این محصول گیاهی اشکور به کشورهای آسیای میانه، چین، ویتنام صادر شده است.
وی با اشاره به اینکه از هر هکتار مزرعه گل گاوزبان به طور معمول ۵۰۰ کیلو گرم گل برداشت می‌شود، گفت: عمده مصرف گل گاوزبان در صنایع دارویی و دمنوش است.
مدیر جهاد کشاورزی رودسر افزود: گل‌گاوزبان گیاه علفی یک ساله و از گیاهان دارویی و دارای خاصیت شفادهندگی بوده و در مناطقی با شرایط کوهستانی و معتدل مانند اشکور رودسر رشد می‌کند.
زلیخا علیزاده، یکی از تولیدکنندگان گیاهان دارویی در رودسر گفت: ۱۰ سال است که به عنوان تولید کننده برتر گیاهان دارویی شناخته شدم و در این زمینه تجارب و اندوخته‌های خوبی کسب کردم.
وی با بیان اینکه گیاهان دارویی منطقه اشکور برندسازی شود، افزود: در صورت به وجود آمدن این امکان اشکور رودسر می‌تواند علاوه بر رونق اقتصادی، در زمینه گردشگری هم حرفی برای گفتن داشته باشد.
مازیار جعفری، یکی از اعضای تعاونی گیاهان دارویی کشور گفت: استمرار برگزاری این گونه جشنواره‌ها با پشتوانه برنامه محوری مورد تاکید است.
وی با تاکید بر اینکه تعاونی روستایی با محوریت گیاهان دارویی در رودسر تشکیل شود، افزود: با ثبت ملی گل گاوزبان بحث برند سازی آن هم تقویت می‌شود.
این عضو تعاونی گیاهان دارویی کشور، عدم پوشش بیمه‌ای، اعطای بذر و کود یارانه‌ای از سوی جهاد جهاد کشاورزی را از دغدغه‌های کشاورزان برشمرد و گفت: حمایت از صنایع بسته بندی و فرآوری در منطقه با برند اشکور، اقتصاد منطقه را شکوفا می‌کند.
منبع: خبرگزاری مهر باشگاه خبرنگاران جوان گیلان رشت

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=21174

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: