ذخیره ۶۹۰ میلیون مترمکعبی آب سد سفیدرود

آژانس خبری ریحان:

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: بر اساس آمار، ذخیره آب سد سفیدرود در حال حاضر به ۶۹۰ میلیون مترمکعب رسیده است.
وحید خرّمی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: در این استان ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب مصرف آب داریم که از این میزان ۹۰ درصد آن برای مصرف کشاورزی است.
او افزود: ۲ میلیارد از طریق سد سفیدرود، ۳۰۰ میلیون متر مکعب این آب هم از طریق چاه‌ها و یک میلیارد از سطح بارش تأمین می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان همچنین گفت: ۱۷۱ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان تحت شبکه سد سفیدرود هستند.
خرّمی افزود: پس از رهاسازی آب سد سفیدرود و آب‌گذاری کانال‌های آبیاری کشاورزی گیلان از ۱۹ اردیبهشت ماه تاکنون بر اساس آمار، ذخیره آب این سد به ۶۹۰ میلیون مترمکعب رسیده که وضعیت مطلوبی نیست.
او تصریح کرد: طی سال‌های گذشته با ذخیره یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعبی سد مواجه بودیم و مشکلی نداشتیم، اما زمانی که ذخیره سد به ۱.۳ میلیارد مترمکعب برسد، احساس نگرانی می‌کنیم، زیرا ۵۰ هزار هکتار از اراضی داخل شبکه تحت تنش آبی هستند؛ این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته ذخیره ۸۳۰ میلیون مترمکعبی را تجربه کردیم و امسال به حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب رسیده ایم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: با تجریبات سال گذشته و مدیریت مصرف آب، امسال توانستیم اقدامات خوبی را انجام دهیم.
به گفته خرّمی، بر اساس گزارش‌های رسیده امسال قبل از رهاسازی آب ۸۰ درصد زمین‌ها توسط کشاورزان شخم زده شده بود و ۳۰ درصد نیز نشاکاری شد و همچنین ۸۰ درصد خزانه گیری انجام دادند. 
او افزود: این در حالی است که در سال‌های گذشته کشاورزان تا رهاسازی آب سد سفیدرود هیچ اقدامی برای کار کشاورزی انجام نمی‌دادند.
آخرین وضعیت سدهای در حال ساخت در گیلان
مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان همچنین به سد‌های در حال ساخت استان اشاره کرد و گفت: سد‌های پلرود، شفارود در شرق و غرب گیلان و سد دیورش برای جنوب استان در نظر گرفته شده است، اما در استان گیلان با زدن سد مصرف جدیدی صورت نمی‌گیرد و همان مصرف قبل مدیریت می‌شود.
به گفته خرّمی، سد پلرود ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال آب گیری آزمایشی آن شروع خواهد شد. 
او افزود: سد دیورش نیز آب شرب جنوب گیلان، بخش رودبار و لوشان را تأمین می‌کند و پیشرفت فیزیکی ۶۶ درصدی دارد.
مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه در استان گیلان ۱۱ سد لاستیکی داریم، تصریح کرد: یک مورد قابلیت اجرایی نداشت و از مدار خارج کردیم و در حال حاضر ۱۰ سد لاستیکی داریم که ۴ سد آن بهره برداری شده است.
خرّمی اعلام کرد: ۲ سد آن امسال به بهره برداری می‌رسد و مابقی با پیشرفت فیزیکی ۶۰ تا ۸۰ درصد در حال ساخت هستند.
او افزود: در رسانه‌ها عنوان شد که سد لاستیکی ماسال ترکیده است که این درست نیست بلکه بخشی از چسب لاستیک آن باز شده است و، چون گارانتی ۲ ساله از سازنده دارد باید خود چینی‌ها آن را درست کنند، ما می‌توانیم آن را درست کنیم، ولی نمی‌خواهیم از گارانتی خارج شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان همچنین از صرفه جویی ۸۰ میلیون مترمکعبی آب طی بارش‌های اردیبهشت ماه خبر داد و تصریح کرد: با توجه به منابع موجود و بررسی‌های کمیته منابع آب و مصوبات قرارگاه جهادی آب و با اولویت تقویم زراعی، نسبت به برنامه آبگذاری به صورت نوبتی طی ماه‌های خرداد و تیر اقدام خواهد شد.
خرّمی با اشاره به وسعت ۹ هزار هکتاری آب بندان‌های استان گفت: محصول برنج از زمان کاشت تا برداشت به یک متر ارتفاع آب نیاز دارد و لذا آب بندان‌های استان با ارتفاع ۲ متری می‌توانند پاسخگوی نیاز آبی ۱۸ هزار هکتاری باشند؛ البته در راستای بند «ز» تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۱ لایروبی ۵۰۰ هکتار از آب بندان‌های استان را آغاز کردیم. باشگاه خبرنگاران جوان گیلان رشت

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=20645

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: