به گزارش آژانس خبری ریحان؛ سردار عزیز الله ملکی از شناسایی و دستگیری یک کلاهبردار ۳ میلیارد ریالی برداشت‌های اینترنتی در رشت خبر داد.
وی افزود: در پی دریافت پرونده‌های متعدد برداشت اینترنتی غیرمجاز در ماه‌های اخیر در استان و به دست آوردن شواهدی مبنی بر خرج شدن وجوه نامشروع در صنف طلا و ارز، شناسایی متهم یا متهمان در دستور کار ماموران پلیس فتا قرار گرفت.
فرمانده انتظامی گیلان با بیان اینکه ماموران با انجام تحقیقات فنی و اطلاعاتی سرنخ‌هایی از متهم این پرونده‌ها به دست آوردند، اظهار داشت: برابر هماهنگی قضایی این فرد در حالی که در بازار زرگران رشت مشغول خرید طلا بود، دستگیر شد.
سردار ملکی گفت: متهم با استفاده از شگرد‌های خاص و شناسایی افراد فقیر و معتاد با خرید کارت‌های ملی و عابر بانک آن‌ها و همچنین در اختیار گرفتن یک سیم کارت به نام آن‌ها اقدام به ایجاد درگاه‌های پشتیبان خدمات الکترونیک مالی می‌کرد.
وی افزود: متهم با طراحی لینک‌های خرید بیت کوئین (ارز دیجیتال) شهروندان را نسبت به ورود به این لینک ترغیب و پس از درج اطلاعات حساب بانکی در درگاه مجعول، اقدام به سرقت اینترنتی موجودی حساب کاربران از طریق انتقال به کارت‌های اجاره‌ای و در نهایت خرید کالا با آن کارت‌ها می‌کرد.
فرمانده انتظامی گیلان بیان کرد: متهم ۳۵ ساله برای اقدمات غیرقانونی خود شامل کلاهبرداری اینترنتی (فیشینگ)، سرقت اینترنتی، پول شویی، جعل اسناد خانه‌ای در منطقه گلسار رشت مجهز به انواع تجهیزات رایانه‌ای و الکترونیکی در اختیار داشت و از آن صرفا برای اعمال غیرقانونی بهره‌برداری می‌کرد.
سردار ملکی گفت: در بازدید از منزل متهم تجهیزات هوشمند شامل چندین دستگاه گوشی، لپ تاپ و تبلت حاوی مستندات مجرمانه، اوراق بانکی، مدارک هویتی و مالی، ۲ هزار و ۷۰۰ دلار و نیز ۲ میلیون تومان وجه نقد کشف شد.
وی با بیان اینکه در فرآیند مجرمانه متهم، افرادی به عنوان معاونت در جرم به همکاری با این فرد در شناسایی افراد نیازمند و معتاد اقدام می‌کردند، افزود: تاکنون ۱۱۹ نفر از افرادی که متهم از آنان سواستفاده می‌کرد، شناسایی شدند.
فرمانده انتظامی گیلان افزود: این متهم به بیش از ۳ میلیارد ریال کلاهبرداری اینترنتی از شهروندان اعتراف کرده که با توجه به مستندات پرونده مبالغ کلاهبرداری بسیار بیشتر از این مقدار بوده و تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.
سردار ملکی با اشاره به اینکه تاکنون ۴ نفراز متهمان این شبکه دستگیر شده‌اند از شهروندان خواست: اسناد هویتی و کارت‌های بانکی و حتی سیم کارت‌های تلفن همراه خود را به هیچ وجه در اختیار دیگران قرار ندهند و در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک مراتب را بلافاصله به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند.

منبع:YJC

منتظرتان هستیم