خواهر امام رشت، مشهد گیلانی‌ها

رشت- وجود بقعه خواهر امام رضا(ع) در رشت، فرصت مغتنمی برای ترویج فرهنگ رضوی و اسلامی در گیلان است که نبود برنامه منسجم و هدفمند سبب شده تا از این ظرفیت معنوی در گیلان استفاده چندانی نشود.

آژانس خبری ریحان، گروه استان‌ها – بهرام قربانپور: گیلان مهد فرهنگ و تمدن است و این را می‌توان در جای جای این خطه سرسبز و رویایی به نظاره نشست. وجود اماکن مذهبی، امامزادگان و بقاع متبرکه در گوشه گوشه این استان پرفضیلت، نشان دهنده جایگاه معنوی و اعتقادی گیل مردان و گیل زنان دیار میرزا کوچک خان جنگلی است، امامزادگان عشقی که همانند ستاره‌ای درخشان و پر فروغ در نقطه نقطه این سرزمین عالم پرور سایه گستراندند و وجودشان مایه برکت، معنویت و آرامش است.

بقعه خواهر امام رضا (ع) یکی از جاذبه‌های زیارتی گیلان است

بقعه خواهر امام رضا (ع) در رشت یکی از اماکن مذهبی و زیارتگاه‌های معتبر و آرامش بخش برای عموم مردم گیلان و ایران و یکی از جاذبه‌های زیارتی، سیاحتی گیلان است که هر ساله زوار زیادی را به مهمانی خویش می‌پذیرد.

«فاطمه اخری»؛ منتسب به خواهر گرانقدر امام رضا (ع) به روایتی در تاریخ ۹۷۱ هجری قمری دیده به جهان گشود و در سن ۲۴ سالگی (سال ۹۹۵ هجری قمری) دیده از جهان فرو بست. آنطور که اسناد و شواهد تاریخی روایت می‌کند فاطمه اخری به همراه برادرانش آقا سیدجلال الدین اشرف و میر شمس الدین (علیه السلام) به گیلان و در رشت مهاجرت کردند.

چهار خواهر فاطمی و رضوی بر اساس داده‌های روایی و تاریخی؛ پدر ایشان حضرت امام موسی کاظم (ع) و برادر ایشان امام رضا (ع) و خواهرانش به نام‌های فاطمه کبری، فاطمه وسطی، فاطمه صغری بوده است که با فاطمه اخری به فواطم اربعه معروف بوده‌اند.

حضرت معصومه همان فاطمه کبری که مرقدش در شهر بوده و مزار فاطمه وسطی در اصفهان و مزار فاطمه صغری در جمهوری آذربایجان قرار دارد.

فاطمه اخری آخرین خواهر تنی امام رضا (ع) است

گفته می‌شود فاطمه اخری که آخرین خواهر تنی امام رضا (ع) است به بقعه خواهر امام مشهور بوده و مرقدش میعادگاه گیلانی‌ها است. بر اساس مستندات تاریخی امام موسی کاظم دارای چهار دختر به تاریخی نقل شده؛ وجود خفقان و ظلم خلفای عباسی، استقبال ایرانیان از فرزندان و نوادگان ائمه اطهار به ویژه مردم گیلان (دیلم)، دور بودن ایران از دست خلفای عباسی، تشکیل حکومت‌های اسلامی در برخی از مناطق ایران، دیدار با امام رضا علیه السلام و زندگی در سایه امام رضا (ع) همراه با امنیت و آرامش سبب شد تا استان گیلان به گوهر و ستاره پرفروشی به نام «فاطمه اخری» منور شود.

ساخت این بقعه در دوره ناصرالدین شاه به سال ۱۲۸۲ بر می‌گردد. در این سال ملأ حسنعلی حسنی ساخت بقعه بزرگی را شروع کرد که دارای صحن، ایوان، مسجد و سرداب نیز بود. کار معماری بنا پس از مرگ ملأ حسنعلی به پایان رسید.

برای زیارت بقعه خواهر امام به رشت، سمت شرقی خیابان استاد مطهری، محله خواهر امام بروید. خانه‌ها و کوچه‌های اطراف امامزاده، با معماری سنتی و بام‌های سفالی شیروانی خود، فضای زیبایی را کنار آن ایجاد کرده که در ایام مختلف سال میعادگاه عاشقان به اهل بیت علیهم السلام است.

بارگاه خواهر امام رضا (ع) برای گیلانی خوش یمن و با برکت است

«رضا حسن زاده» شهروند تهرانی که به گیلان سفر کرده در زیارت از خواهر امام رضا (ع) در رشت، اظهار کرد: گیلان جذابیت گردشگری و مذهبی بالایی دارد که بقعه «فاطمه اخری» یکی از اماکن زیبا و همراه با معنویت رشت است.

وی، «فاطمه اخری» را میعادگاه معنوی و اعتقادی مردم گیلان و گردشگران برشمرد و افزود: وجود بارگاه خواهر امام رضا (ع) برای مردم گیلان بسیار خوش یمن و با برکت است.

این شهروند پایتخت نشین، گیلان را قطب گردشگری شمال کشور برشمرد و بیان کرد: گیلان پای ثابت سفرهای گردشگری بنده بوده و امسال نوروز را در کنار بقعه خواهر امام رشت گذراندیم.

حسن زاده با تاکید بر تقویت فعالیت‌های فرهنگی در بقاع متبرکه، اضافه کرد: بقاع متبرکه بویژه خواهر امام رشت به عنوان قطب فرهنگی و مذهبی تلقی می‌شوند و باید برنامه محور اداره شوند.

وی با اشاره به برخی کم و کاستی‌ها در بقعه خواهر امام رضا (ع) رشت، افزود: بارگاه «فاطمه اخری» باید مروج سبک زندگی رضوی در رشت و گیلان باشد.

بقعه خواهر امام ظرفیت مناسبی برای ترویج فرهنگ رضوی است

«لیلا مرتضی پور» یکی از شهروندان کرجی در گفتگو با آژانس خبری ریحان با اشاره به جایگاه معنوی و اعتقادی بقعه «فاطمه اخری» در رشت، اظهار کرد: بقعه خواهر امام رضا (ع) در رشت مورد توجه هزاران گردشگر و محبت اهل بیت (ع) در ایام مختلف است.

وی با اشاره به ظرفیت گردشگری بقاع متبرکه گیلان، افزود: بقعه خواهر امام رشت ظرفیت مناسبی برای ترویج فرهنگ رضوی است. این شهروند کرجی با اشاره به بُعد معنوی و معرفتی وجود بارگاه «فاطمه اخری» خواهر امام رضا (ع)، اضافه کرد: رونق بخشی برنامه‌های فرهنگی و اعتقادی در بقعه خواهر امام رشت در راستای تقویت روحیه اعتقادی و معرفتی جامعه اثرگذار است.

مرتضی پور با اشاره به رونق ویژه بازار خواهر امام رشت، بیان کرد: بازار سنتی و محلی خواهر امام رشت یکی از ظرفیت‌های گردشگری این شهر است.

وی با بیان اینکه در معرفی «فاطمه اخری» خواهر امام رضا علیه السلام رشت کوتاهی صورت گرفته است، افزود: تبلیغاتی که برای بازار خواهر امام صورت گرفته در معرفی «فاطمه اخری» صورت نگرفته است و ضعف ترویجی و تبلیغی کاملاً مشهود است.

بقعه «فاطمه اخری» یکی از قطب‌های فرهنگی و مذهبی گیلان است

«محمد اسماعیل زاده» از شهروندان سمنانی در گفتگو با آژانس خبری ریحان، اظهار کرد: بقعه «فاطمه اخری» یکی از قطب‌های فرهنگی و مذهبی گیلان است که باید بیشتر به آن پرداخته شود.

وی با اشاره به جایگاه خواهر امام رضا علیه السلام در بین مردم گیلان، افزود: خواهر امام رضا علیه السلام رشت مشهدِ گیلانی‌ها تلقی می‌شود.

این شهروند سمنانی با انتقاد از ضعف برنامه‌های ترویجی و فرهنگی در بقعه «فاطمه اخری» خواهر امام رضا علیه السلام رشت، تصریح کرد: در اماکن مذهبی باید برای گردشگران و مسافران برنامه‌های فرهنگی و ترویجی ترتیب داده شود.

اسماعیل زاده با تاکید بر توزیع بسته‌های فرهنگی در بقاع متبرکه، بیان کرد: اماکن مذهبی از نظر ساختاری باید با سایر فضاهای گردشگری متفاوت باشد.

وی با بیان اینکه ضعف برنامه‌های فرهنگی در بیشتر بقاع متبرکه مشهود است، افزود: بقعه «فاطمه اخری» خواهر امام رضا علیه السلام در رشت باید به فضایی شاد، با نشاط و فرهنگی بدل شود.

«فاطمه اخری» مامن و ماوای گیلانی‌ها

خواهر امام رشت، مشهدِ گیلانی‌ها

«عارف حسین پور» یکی از شهروندان رشتی در گفتگو با آژانس خبری ریحان، اظهار کرد؛ خواهر امام رضا علیه السلام جایگاه ویژه ای نزد رشتوندان دارد. وی، «فاطمه اخری» را مامن و ماوای گیلانی‌ها برشمرد و افزود: بقعه خواهر امام رضا (ع) پنج شنبه و جمعه‌های هر هفته میزبان گیلانی‌ها و بویژه شهروندان رشت است.

این شهروند گیلانی با اشاره برخی مشکلات و چالش‌های بقعه خواهر امام رشت، اضافه کرد: با توجه به جایگاه والای «فاطمه اخری» به عنوان خواهر گرامی امام رضا علیه السلام، در خصوص ویژگی‌های معرفتی و اخلاقی این بانوی بزرگ کمتر گفته شده است.

حسین پور با بیان اینکه «فاطمه اخری» می‌تواند الگوی خوبی برای بانوان باشد، گفت: در شرایطی که دشمن روی لطمه وارد کردن عفت عمومی جامعه برنامه ریزی کرده است می‌توان با معرفی بانوان بزرگی چون خواهر امام رضا علیه السلام در ترویج فرهنگ اسلامی کوشید.

وی با اشاره به برخی بی حجابی‌ها و رفتارهای ضد اسلامی و فرهنگی در جامعه، افزود: ضعف معرفی مفاخر اسلامی و دینی منجر به برخی بداخلاقی‌ها و رذائل فرهنگی شده است.

خواهر امام رشت حلقه مفقوده فرهنگی و مذهبی گیلان

آنطور که به نظر می‌رسد وجود بقاع متبرکه شاخص در گیلان به عنوان یک ظرفیت سیاحتی، گردشگری، فرهنگی و مذهبی بوده که هر ساله میعادگاه و ماوای گردشگران، مسافران و مجاوران است.

وجود خلاءهای فرهنگی و ضعف برنامه‌های ترویجی و معرفتی در بقاع متبرکه سبب شده تا از این ظرفیت مذهبی و اعتقادی در راستای ترویج فرهنگ اسلامی استفاده بهینه صورت نگیرد.

وجود بقعه خواهر امام رضا علیه السلام در رشت و سایر بقاع متبرکه، فرصت مغتنمی برای ترویج فرهنگ رضوی و اسلامی در گیلان است که اگر برگزاری چندین برنامه مناسبتی در این بقعه متبرکه را کنار بگذاریم از این ظرفیت معنوی در گیلان استفاده چندانی صورت نگرفته است و جزو حلقه مفقوده فرهنگی و مذهبی این استان تلقی می‌شود.

منبع:مهر

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=12579

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: