به گزارش آژانس خبری ریحان؛ آیت‌الله رسول فلاحتی پیش از ظهر امروز در همایش تقدیر از خبرنگاران و اصحاب رسانه استان گیلان در سالن اجتماعات خاتم‌الانبیا رشت با اشاره به جایگاه شریف اصحاب رسانه اظهار کرد: اعتقاد به معاد و ایمان به خدا یکی از مؤلفه‌های مهمی است برازنده حرفه خبرنگاری است.

وی با بیان اینکه ایمان به خدا و ایمان به معاد تمام جوانب زندگی اصحاب رسانه‌ها را در برمی‌گیرد، گفت: خبرنگاران باایمان به معاد می‌دانند که آنچه را که می‌گویند و می‌نگارند در قیامت پاسخگوی آن هستند لذا در قلم‌زدن خود، خدا و معاد را در نظر می‌گیرند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با تأکید بر لزوم شناخت استعداد خود و غیرخودی خبرنگاران بیان کرد: دومین وظیفه خبرنگار این است که استعدادهای خود را شناخته و بتواند آن را عرضه کند بنابراین، لازم است خبرنگاران برای شناخت استعداد خودی غیر و خودی خود قدری روانشناسی شخصی و اجتماعی را مطالعه کند.

فلاحتی اراده برای ارسال پیام درست را سومین مؤلفه حرفه خبرنگاری دانست و افزود: خبرنگاران باید بدانند آن‌ها با ارسال پیام صحیح و درست، مردم را با آنچه می‌گویند و می‌نگارند‌، خبردار می‌کنند.

وی با بیان اینکه خبرنگار باید خود و مخاطبان خود را هدف‌دار کند، گفت: انسان هدف‌دار موفق نبوده و انسان بی‌هدف هرچه تلاش کند موفق نخواهد بود.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با بیان اینکه خبرنگار باید در کنار مردم و نظام ارزشی جهادی عمل کند، افزود: خبرنگار به‌مانند مجاهدی که در خط مقدم جبهه، با دشمنان اسلحه به دست، می‌جنگند اسلحه قلم خود را بلند کرده و با نگاه جهادی در مقابل دشمن قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه خبرنگاران امین خدا، مردم و دولت هستند بیان کرد: خبرنگاران باید در حرفه خبری خود طوری عمل کنند که با در نظر گرفتن امانت‌داری، بتوانند پاسخگو باشند.

فلاحتی با اشاره به اینکه خبرنگار باید ظاهری آراسته، زیبا و جذاب داشته باشند، بیان کرد: خبرنگار باید ظاهر و پوشش آراسته برای مخاطبان داشته باشند چراکه خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد و از طرفی این جاذبه‌ها در تراوش قلم خبرنگار نمودار می‌شود.

وی با تأکید بر لزوم اطلاع از مسائل پیرامون جهانی توسط خبرنگاران بیان کرد: خبرنگاران باید اطلاعات دینی گسترده‌ای داشته و دردها و مشکلات جامعه خود را با نگاه منصفانه بیان کنند، چراکه مسؤولان همه مشکلات را نمی‌توانند ببینند و از طرفی اگر هم ببینند در تشخیص اولویت‌ها ممکن است غفلت کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با بیان اینکه داشتن قدرت تجزیه‌وتحلیل یکی از مؤلفه‌های مهم خبرنگاران است، گفت: اگر خبرنگاران دارای قدرت تحلیل نباشند نمی‌توانند مطالبات به روز مردم را به‌درستی بیان کنند.

وی با تأکید بر اینکه خبرنگار باید با جامعه و ادبیات اجتماعی خود به‌درستی آشنایی داشته باشند، تصریح کرد: اعتراض رهبری در جمع اهالی رسانه و صداوسیما در زمینه استفاده بسیاری از کلماتی که دارای ریشه ادبیات فارسی نبوده نشان‌دهنده این است که این موضوع نیز مورد غفلت قرارگرفته‌ لذا خبرنگاران باید بدانند که ریشه ادبیات فارسی در نگارش خبر مهم و ضروری است.

فلاحتی با بیان اینکه خبرنگاران باید ادبیات فارسی را چندین دور بخواند و تا بتواند حرف‌های مردم را عالمانه و هوشمندانه بیان کنند گفت: خبرنگاران باید قلم خود را خوب بچرخاند و به زیبایی قلم بزنند.

نماینده ولی‌فقیه با تأکید بر اینکه خبرنگاران باید مردم را به این باور برساند که مطالبات آن‌ها را فریاد می‌کنند، بیان کرد: خبرنگاران نباید با احساسات مردم بازی می‌کند بلکه مطالب را عالمانه هوشمندانه و از روی منصفانه بیان کند.

فلاحتی به تأکید بر ارزش قلم گفت: خداوند به قلم سوگند یاد می‌کند لذا خبرنگاران بدانند که در انگشتانشان وسیله‌ای است که برای انتقال پیام خود از قسم‌خورده خداوند استفاده می‌کنند.

منبع:فارس

منتظرتان هستیم