جریمه ۱۷ واحد صنعتی آلاینده زیست محیطی در رشت

آژانس خبری ریحان:

رئیس اداره محیط زیست رشت گفت: ۱۷ واحد صنعتی آلاینده در این شهرستان به علت تخلیه فاضلاب صنعتی آلوده به تالاب انزلی جریمه شدند. محمدتقی تقی‌زاده، رئیس اداره حفاظت محیط زیست رشت گفت: ۱۷ واحد صنعتی آلاینده بر اساس قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور و به علت ورود فاضلاب صنعتی آلوده و فاقد استاندارد‌های زیست محیطی به تالاب بین المللی بندر انزلی با جریمه مواجه شدند. 
او افزود: پس از اقامه دعوا توسط اداره محیط زیست شهرستان رشت مبنی بر آلایندگی و تخلیه فاضلاب صنعتی بدون تصفیه به رودخانه‌ها و نهایتا تالاب انزلی، علاوه بر توقف فعالیت و جبران خسارات وارده، حسب تشـخیص مرجع قضایی به پرداخت جریمه به میزان ۳ تا ۵ برابر خسارات وارده محکوم شدند.
به گفته رئیس اداره محیط زیست رشت، این محکومیت بر اساس ماده ۴ قانون حفاظت و احیای تالاب‌های کشور، اشخاص حقیقی و حقوقی متخلف از احکام این قانون و مقررات مصوب بوده است.
تقی‌زاده تصریح کرد: این واحد‌های آلاینده در صورت تکرار، علاوه بر جبران خسارات به پرداخت جریمه به میزان ۶ تا ۸ برابر خسارات وارده محکوم می‌شوند.
او گفت: تاکنون ۱۳ شرکت آلاینده جرائم خود را به حساب خزانه دولت واریز کرده اند.
بر اساس تبصره یک ماده ۴ قانون حفاظت و احیای تالاب‌های کشور، درآمد‌های ناشی از اجرای وصول جریمه‌ها و خسارات موضوع این قانون طی ردیف درآمدی جداگانه که در قانون بودجه هر سال مشخص می‌شود، به حساب خزانه داری کل کشور واریز و معادل ۱۰۰ درصد آن با پیش بینی در قوانین بودجه سنواتی به منظور جبران خسارت وارده و حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌ها در اختیار صندوق ملی محیط زیست قرار می‌گیرد. باشگاه خبرنگاران جوان گیلان رشت

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=14472

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: