ثبت بین المللی اسبان کاسپین بزودی 

به گزارش آژانس خبری ریحان   به نقل از روابط عمومی انجمن حفاظت از اسب کاسپین ششمین نشست هم اندیشی راهبری توسعه اقتصادی استان گیلان با حضور دکتر هوشنگ دهقان زاده معاون پژوهش و فناوری و مسئول بخش تحقیقات علوم دامی مجتمع حفظ ذخایر ژنتیکی اسب کاسپین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان و عضو کمیته فنی انجمن اسب کاسپین  و نمایندگان  دستگاههای اجرایی، دانشگاه ها، انجمن حفاظت اسب از کاسپین کشور، انجمن صنفی کارفرمایی پرورش دهندگان و تعدادی از تولید کنندگان و پرورش دهندگان این نژاد برگزار شد.
دکتر هوشنگ دهقان زاده در این نشست  با تاکید بر ضرورت  حفظ نژادهای بومی کشور  گفت : حفاظت از ذخایر ژنتیکی در معرض خطر و استراتژی‌های حفاظت از این ذخایر به ویژ ه  ویژگی های ارزشمند و منحصر به فرد اسب کاسپین  که تاریخچه و  قدمت پنج هزار ساله آن  بسیار با اهمیت است باید مورد توجه  قرار بگیرد .
وی با اشاره به اقدامات اجرایی که طی چند سال گذشته با مشارکت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان، انجمن حفاظت از اسب کاسپین کشور  ، موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و پرورش دهندگان اسب کاسپین صورت گرفت ، ادامه داد:ا اسب کاسپین از دیدگاه اقتصادی-اجتماعی، فرصتی خوب و دارای  اهمیت بالایی است که  پرورش دهندگان  این گونه منحصر بفرد با مشکلات، تهدیدها و چالش های فراوانی رو برو هستند .
دهقان زاده با عنوان اینکه اسب کاسپین می تواند کاربری ورزشی  بسیار موثری داشته باشد ، برنامه ریزی  فدراسیون سوارکاری برای استفاده بهینه از این فرصت  را ضروری دانست.
وی ادامه داد: ضرورت دارد که برنامه‌ریزی دقیق  تری توسط فدراسیون سوارکاری جهت جدی‌تر گرفته شدن نقش اسب کاسپین در سوارکاری کودکان و نوجوانان در کشور صورت گیرد تا این نژاد ارزشمند با توجه به ویژگی های برجسته خود همانند سایر کشورهای دنیا به جایگاه اصلی و در خور شان خود ارتقا پیدا کند.
دهقان زاده ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته توسط انجمن حفاظت از اسب کاسپین که با هماهنگی و همکاری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مرکز تحقیقات گیلان و پرورش دهندگان اسب کاسپین صورت گرفت، تصریح کرد: نوزدهمین جشنواره اسب کاسپین توسط انجمن صنفی و با مشارکت انجمن حفاظت از اسب کاسپین، مرکز تحقیقات گیلان، موسسه تحقیقات علوم دامی و مدیریت هماهنگی ترویج جهاد کشاورزی استان در نیمه اول مهرماه سال جاری در منطقه آزاد بندر انزلی برگزار خواهدشد.
در ادامه این نشست  مهندس افشاری از پیشکسوتان و فعالان اسب کاسپین و مدیرعامل انجمن صنفی کارفرمایی و پرورش دهندگان اسب کاسپین نیز گفت : اسب کاسپین نژادی ارزشمند  و یک سرمایه ملی است .
وی رفع مشکلات پرورش دهندگان و ارتقاء وضعیت اسب کاسپین در کشور را یک نیاز ضروری در این بخش برشمرد و افزود:  لازمه رفع این موارد  همراهی  مسئولان مرتبط و دست اندرکاران استان گیلان است و تا این نژاد به سرنوشت یوز ایرانی دچار نشده باید همت کنند .
در پایان این جلسه نمایندگان تعدادی از دستگاه‌های اجرایی پیشنهادات و راهکارهایی جهت برون رفت از وضعیت موجود و اقتصادی نمودن پرورش اسب کاسپین ارائه نمودند.
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=8966

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: