تعارض‌ درونی اپوزیسیون را به بن بست کشاند/ تکدی‌گری از آمریکا

کارشناس تاریخ معاصر گفت: نیروهای اپوزیسیون به شعارهای خود در مورد دموکراسی و لیبرالیسم بی‌اعتقاد است و در عین حالی که به اصل مبارزه هم ایمانی ندارد، از آمریکا تکدی‌گری سیاسی می‌کند.

قاسم تبریزی کارشناس تاریخ معاصر در گفتگو با مهر و در خصوص آسیب‌شناسی جریان‌های اپوزیسیون خارج از کشور، گفت: سوال اساسی مطرح در خصوص ناتوانی اپوزسیون خارج از کشور این است که آنان چرا با داشتن پشتوانه کشورهای غربی مانند آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه دچار اختلاف و تشتت هستند و هیچگاه امکان یک حرکت واحد و متحد را ندارند؟

وی افزود: برای پاسخ به این سوال اساسی باید گفت که اپوزیسیون تشنه قدرت، شهرت و ریاست است و به دنبال خدمت به کشور نیست و اساساً چنین هدفی را ندارند.

تبریزی ادامه داد: نیروهای اپوزیسیون دارای پایگاه و جایگاهی در متن جامعه نیست، لذا پاتوق خود را در بیرون از مرزها و ذیل قدرت‌های بیگانه می‌بینند. آنها اراده، ایمان و مقاومت در درون خود ندارند.

اختلاف در مبانی سیاسی

این نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران با اشاره دلایل شکست اپوزیسیون اظهار داشت: آنان دارای ایدئولوژی‌های مختلفی هستند و به لحاظ مبانی فکری وابسته به لیبرالیسم، مارکسیسم، سوسیالیسم، سوسیال دموکراسی، ناسیونالیسم، اومانیسم و جریاناتی از این قبیل هستند. تعارض در درون، آنها را به بن‌بست می‌کشاند زیرا هر کدام یکی از این مکاتب بشری را اصل می‌دانند و با یکدیگر تضاد ایدئولوژی دارند و عملاً امکان اتحاد میان آنان وجود ندارد.

وی افزود: گروه‌های مختلف اپوزیسیون در این ۴۴ سال رویاروی یکدیگر ایستاده‌اند. در سال‌های ۵۷ تا ۶۰ در داخل کشورمان رویاروی هم قرار گرفتند و بعد از خروج از کشور هم مجدداً در برابر هم قرار داشتند.

عدم شناخت از داخل کشور

تبریزی با اشاره به آنکه ریشه‌های اختلاف نیروهای اپوزیسیون تاریخی است و به قبل از انقلاب بر می‌گردد، خاطر نشان ساخت: مشکل دیگر اپوزیسیون عدم درک و شناخت کافی از وضعیت داخلی جامعه ایران است. آنها بر اساس تخیل و تأثیرپذیری از رسانه‌های غرب تصوراتی را برای خود ایجاد می‌کنند که صحیح نیست.

این نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران با اشاره به برخی رخدادهای داخلی که بواسطه توطئه‌های دشمنان به‌وجود می‌آید، خاطر نشان ساخت: برخی رخدادهای داخلی مانند اغتشاشات ۱۴۰۱ که به‌واسطه توطئه‌های دشمنان به‌وجود می‌آید، برای گروه‌های ضدانقلاب محل امیدواری می‌شود ولی پس از خاموش شدن آن حوادث، مجدداً یاس و ناامیدی بر آنها سایه می‌افکند.

قاسم تبریزی اذعان داشت: براندازان به شعارهای خود در خصوص دموکراسی و سوسیالیسم و لیبرالیسم بی‌اعتقاد است. در عین حالی که به اصل مبارزه هم ایمانی ندارد و این فعالیت‌ها برای آنان نوعی تفنن و سرگرمی شده است. نیروهای اپوزیسیون اراده مبارزه ندارند و به دنبال این هستند که با تکدی‌گری سیاسی از آمریکا و اروپا، آنها برایشان کاری کنند و مانند بعد از کودتای ۲۸ مرداد به کشور بازگردند. در واقع اپوزیسیون خودشان افرادی نیستند که در متن جامعه و مبارزه حضور داشته باشند.

اپوزیسیون سرخورده و ناامید است

این کارشناس تاریخ معاصر بیان داشت: نیروهای اپوزیسیون به نیروهایی سرخورده و ناکارآمد تبدیل شدند، لذا با این روحیه نمی‌توانند ادامه دهند و مبارزه کنند.

وی گفت: اپوزیسیون به جای دلبستگی به داخل کشور، به‌شدت در فرهنگ غرب هضم و به آنها وابسته شده است و دیگر آن را به صورت آشکار هم اعلام می‌کند و هیچ ابایی از طرح این وابستگی به غرب ندارد. آنها در وابستگی به غرب و تکدی‌گری از آنها با یکدیگر رقابت می‌کنند.

تبریزی با اشاره بر اینکه اپوزیسیون دارای رهبری کارآمد نیست تصریح کرد: این نیروها صرفاً دلبسته به تعدادی هوادار اندک و چند نشست محدود هستند و عملاً کاری از دستشان بر نمی‌آید.

رصد اپوزیسیون و خنثی‌سازی توطئه‌های آنان

وی با اشاره به توان‌مندی‌های داخلی کشورمان تأکید کرد: نقش برجسته رهبری و ولایت فقیه که در جمهوری اسلامی بسیار تعیین کننده است. در عین حال حضور فعال نیروهای انقلابی، اطلاعاتی، نظامی و انتظامی که بر دشمنان اشراف دارند، موجب شده است که اپوزیسیون بخوبی رصد شده و توطئه‌ها و عملکرد آنان، خنثی شود.

این کارشناس تاریخ معاصر در ادامه با اشاره به حضور گسترده و اعتقادی مردم در صحنه خاطرنشان ساخت: حضور مردم در صحنه با وجود ۹۰۰ نمازجمعه و ده‌ها هزار مسجد و هیئت موجب اتحاد، کارآمدی و بروز قدرت اعتقادی در جامعه می‌شود.

تبریزی اذعان داشت: اوایل انقلاب و طی سال‌های ۵۷ تا ۶۱ بیش از ۱۵۰ حزب و جریان در کشور حضور داشتند. رهبری حضرت امام (ره) همه توطئه‌های احزابی مانند حزب چپ و منافقین و … خنثی می‌کرد. پس از آن هم با هدایت‌های مقام معظم رهبری بسیاری از دشمنی‌ها خنثی شده است؛ لذا تا اصل ولایت فقیه و رهبری و راهبری وجود دارد آسیبی در داخل وارد نخواهد شد.

منبع:مهر

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=20022

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: