تشکیل دبیرخانه احصای نظام مسائل خیرین و خیریه‌های کشور

معاون اجرایی رئیس جمهور در نخستین نشست پیگیری دولت در مانع زدایی و تسهیل گری خیرین و امور خیریه، از تشکیل دبیرخانه و احصاء نظام مسائل خیرین و خیریه‌های کشور خبر داد.

به گزارش آژانس خبری ریحان، در نخستین نشست پیگیری دولت در مانع زدایی و تسهیل گری خیرین و امور خیریه که به ریاست «محسن منصوری» معاون اجرایی رئیس جمهور و با حضور نمایندگان دستگاه‌های تخصصی، پیشکسوتان و متخصصان این امر در ساختمان کوثر برگزار شد، وی از ایجاد دبیرخانه و احصا نظام مسائل خیرین و خیریه‌های کشور خبر داد.

محسن منصوری با اشاره به حضور خیرین در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور گفت: اقدامات خیرین جریان ساز بوده و اثر گذاری و برکت بسیار زیادی دارد که می‌توان در این زمینه به طرح مواسات در دوران کرونا اشاره کرد و این یعنی اندیشه و کارهای خیرین مبتنی بر فرهنگ ماست.

وی با قدردانی از خیرین نهضت مدرسه سازی افزود: در طول تاریخ برخی مدارس غیرانتفاعی بر اساس ساز و کار دینی بنا شده‌اند و این مزیت ما بر اساس فقه شیعه در موضوعات مشابه است.

معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به اینکه طراز کارهای خیر به بلوغ مطلوبی رسیده است افزود: در همین زمینه اقدامات خیرین در مدرسه سازی، حوزه سلامت و آسیب‌های اجتماعی منجر به الگو سازی مناسب شده است چرا که توانسته با هزینه کمتر و سرعتی بیشتر به اهداف مدنظر دست یابد که البته توقع ما نظم و انسجام بیشتر در این زمینه است.

منصوری با انتقاد از مراحل پیچیده اداری در مسیر فعالیت خیران، بر سرعت بخشی به ساز و کار فعالیت‌های خیرین تاکید کرد.

معاون اجرایی رئیس جمهور پیشنهاد داد با توجه به اختیارات نهاد ریاست جمهوری، دبیرخانه احصای مشکلات خیرین نهایی شود تا با جمع‌آوری پیشنهادات راهکارهای مناسب به امور این عزیزان در مسیر خدمت تسریع شود.

منصوری با تاکید بر نقش مؤثر حضور خیرین پیشکسوت و جوانان خوش فکر در این زمینه گفت: با تمرکز بر مسائل خیرین و تشکیل کارگروه‌های خاص می‌توان مشکلات آنها را کاهش داد.

معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه باید با بررسی مدل مشارکت دولت و خیرین، اصلاحاتی مناسب داشته باشیم تا با اصلاح موانع در فرآیندهای قانونی و آئین نامه‌ای مسیر حرکت خیرین را هموارتر کنیم و به عنوان مثال در همین زمینه شاید به این نتیجه برسیم که دولت در امر مدرسه سازی با خیرین مشارکت نکند و مشارکت در حوزه سلامت و بیمارستان سازی پررنگ‌تر باشد.

وی افزود: با بیان اینکه اغلب کارهای خیرین در حوزه عمرانی و ساخت و ساز منطبق با روحیه و فرهنگ و حال و احوال ایران و تاریخ کشورمان است افزود: باید کارگروه تخصصی کارهای خیرین را در این زمینه رتبه‌بندی کند.

منصوری در ادامه با تاکید رفع مشکلات مالیاتی خیرین، حمایت سازمان امور مالیاتی از خیران با تأیید کمیته ناظر بر اقدامات آنان را خواستار شد.

معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به برخی اقدامات خیرین ایرانی در خارج از کشور، آنها را الگویی مناسب برای داخل کشور است، اضافه کرد: باید فرآیند اعطای مجوز فعالیت خیرین اصلاح و تسریع شود، به صورتیکه حداکثر ظرف مدت یک ماه مجوز فعالیت آنان صادر شود.

وی در ادامه با اشاره به مطالبه رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور محترم درباره موضوع برقی کردن پروژه راه آهن تهران – مشهد گفت: می‌توانیم برخی کارها و پروژه‌های زیارتی را بعد از بخش بندی به خیرین معرفی کنیم.

منبع:مهر

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=20770

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: