تجارت ۷۶۱ میلیون یورویی ایران و اروپا

به گزارش آژانس خبری ریحان، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد تجارت ایران و ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در دو ماهه نخست سال جاری میلادی به ۷۶۱ میلیون یورو رسیده است.

مبادلات ایران و اتحادیه اروپا در دو ماهه نخست ۲۰۲۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ درصد کاهش داشته است. در ماه های ژانویه و فوریه سال قبل ۸۳۸ میلیون یورو کالا بین دو طرف مبادله شده بود.

بر اساس این گزارش واردات اتحادیه اروپا از ایران در دو ماهه نخست ۲۰۲۳ با افت ۱۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۱۳۹ میلیون یورو رسیده است. در ماه‌های ژانویه و فوریه سال قبل ۱۶۸ میلیون یورو کالا از ایران توسط کشورهای اروپایی وارد شده بود.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه‌های ژانویه و فوریه امسال نیز ۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته و به ۶۲۲ میلیون یورو رسیده است. اتحادیه اروپا در دوماهه نخست سال قبل ۶۷۰ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود.

آلمان، ایتالیا و اسپانیا بزرگترین شرکای تجاری ایران در اروپا

آلمان بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در میان کشورهای اروپایی در دو ماهه ۲۰۲۳ بوده است و ۳۱ درصد از کل تجارت ایران و اتحادیه اروپا در این مدت با آلمان بوده است.

مبادلات تجاری ایران و آلمان در دو ماهه سال جاری میلادی ۲۲ درصد کاهش یافته و به ۲۴۳ میلیون یورو رسیده است. تجارت دو کشور در ماه‌های ژانویه و فوریه سال قبل ۳۱۵ میلیون یورو اعلام شده بود.

واردات آلمان از ایران در دو ماهه امسال ۱۹ درصد کاهش یافته و به ۴۶ میلیون یورو رسیده است. صادرات آلمان به ایران نیز در این مدت ۲۳ درصد کاهش یافته و به ۱۹۷ میلیون یورو رسیده است. آلمان در دو ماهه سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۵۷ میلیون یورو کالا از ایران وارد و ۲۵۸ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود.

ایتالیا و اسپانیا نیز به ترتیب دومین و سومین شرکای تجاری ایران در اتحادیه اروپا طی دو ماهه نخست ۲۰۲۳ بوده اند. تجارت ایران و ایتالیا در این مدت با کاهش ۴۴ درصدی به ۱۰۹ میلیون یورو و تجارت ایران با اسپانیا با کاهش ۲۹ درصدی به ۴۷ میلیون یورو رسیده است.

رشد ۳۴ درصدی تجارت ایران و فرانسه در ۲ ماهه ۲۰۲۳

یورو استات همچنین اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و فرانسه در ۲ ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد قابل توجه ۳۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۴۷ میلیون یورو رسیده است.

مبادلات تجاری ایران و فرانسه در ماه‌های ژانویه و فوریه سال قبل ۳۵ میلیون یورو اعلام شده بود.

رشد ۳۴ درصدی تجارت دو کشور در دو ماهه نخست سال جاری میلادی در حالی است که طی ۱۲ ماهه سال ۲۰۲۲ نیز مبادلات دو کشور با رشد ۳۶ درصدی مواجه شده و به ۳۳۱ میلیون یورو رسیده بود.

بر اساس این گزارش، صادرات فرانسه به ایران در ۲ ماهه ۲۰۲۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴ درصد رشد کرده و از ۳۲ میلیون یورو به ۴۳ میلیون یورو افزایش یافته است.

واردات این کشور از ایران در ۲ ماهه نخست امسال نیز ۳۳ درصد افزایش یافته و به ۴ میلیون یورو رسیده است. فرانسه در ماه های ژانویه و فوریه سال قبل ۳ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=17406

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: