هدف‌گذاری رئیس جدید بنیاد مستضعفان

تأمین امکانات دانش‌آموزان کنکوری مناطق محروم

رئیس بنیاد مستضعفان با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی برای رشد دادن استعدادهای جوانان در مناطق محروم، گفت: ما اینگونه فکر می‌کنیم که بتوانیم در سنوات آتی، عمده رتبه‌های برتر زیر ۱۰۰۰ کنکور، از بچه‌های مناطق محروم کشور باشند.
حسین دهقان- آژانس خبری ریحان

به گزارش آژانس خبری ریحان؛ حسین دهقان در نشست سراسری اعضای شبکه آبادانی و پیشرفت بنیاد مستضعفان با انتقاد از سیاست تمرکزگرایی در برنامه‌ریزی‌های سیستم اداری کشور اظهار کرد: تمرکزگرایی بالاترین آفت برای سیستم اداری ما است و ما برای پرهیز از این آفت در بنیاد مستضعفان، قرار است این بار با نگاهی از پایین به بالا، شناختی جامع از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های مناطق و محرومان و همچنین نیازهای آنها کسب کنیم و بر اساس همین استعدادها و ظرفیت‌ها، برای پاسخگویی به نیازهای این مناطق، تحولی بزرگ را با هدف رسیدن به شرایطی قابل اطمینان رقم بزنیم.

رئیس بنیاد مستضعفان، سرمایه معنوی بنیاد را بزرگترین سرمایه موجود برشمرد و افزود: امروز بنیاد دارای یک اعتبار و اعتماد در مناطق محروم کشور است و ما برای تقویت این سرمایه معنوی، باید اطمینان پیدا کنیم که ورود ما به هر منطقه محروم، فردایی بهتر را برای آن منطقه و ساکنان آن رقم می‌زند. این یعنی امیدآفرینی که موتور محرک است.

وی بیاان کرد: این تصور که تنها با «پول و حضور فیزیکی» ما در مناطق محروم کشور، قادر به متحول کردن این مناطق هستیم، یک اشتباه بزرگ است زیرا هم مطالبات فزاینده است و هم منابع، محدود؛ لذا حضور ما در مناطق محروم باید نقشی اهرمی برای پای کار آوردن ظرفیت‌های دولتی، خیرین، علاقمندان و مردم داشته باشد تا با تجمیع قوا، بتوانیم تحول در مناطق محروم را رقم بزنیم.

دهقان با تاکید بر لزوم هویت بخشی و سهم‌دهی به ساکنان مناطق محروم در اجرای ماموریت‌های محرومیت‌زدایی بنیاد مستضعفان گفت: ما باید چتری بشویم تا همه کسانی که ذیل این هدف مقدس می‌خواهند کار کنند، گردهم آیند. لذا اگر بدنبال متوقف کردن چرخه فقر در مناطق محروم هستیم، باید به انسان‌ها توجه کنیم و لازم است برنامه‌های فردی و اجتماعی توأمان را برای توانمندسازی محرومان مدنظر قرار دهیم.

دهقان با اشاره به آمایش و مدنظر قرار دادن اقلیم و جغرافیا، منابع، استعدادهای انسانی در ماموریت‌های محرومیت‌زدایی گفت: باید بتوانیم ترکیبی معنادار از این موارد استخراج کنیم و بتوانیم از برخی از این عناصر به عنوان یک اهرم بهره بگیریم. لذا اولین نکته مورد توجه ما باید شناسایی استعدادهای انسانی موجود و سرمایه‌گذاری برای رشد و تعالی آنها باشد و در ادامه، درگیر کردن این استعدادها با ماموریت‌های ما  مد نظر قرار گیرد.

رئیس بنیاد مستضعفان ایجاد حس مشارکت و مسئولیت‌پذیری در مناطق محروم را از دیگر اولویت‌های حوزه محرومیت‌زدایی برشمرد و افزود: اهالی هر یک از مناطق باید در ارائه خدمات ما مشارکت داشته باشند و حس مالکیت و مسئولیت در کارها باید در تک تک افراد مناطق ایجاد شود و حتی گروه‌های جهادی که در مناطق محروم حضور دارند نباید بجای ساکنان این مناطق کار کنند، بلکه نقش آنها این است که مردم این مناطق را برای کار و تلاش و رسیدن به شرایط پایدار، توانمند کنند.

وی بیان کرد: ما امروز وظیفه داریم از بالاترین سطوح فناوری که امروز می‌تواند در خدمت فعالیت‌های ما باشد استفاده کنیم و ما مواردی از این دست را حتی در حوزه آموزش رزمندگان در دوره دفاع مقدس تجربه کردیم؛ لذا باید حضور فیزیکی‌مان را بر فضای نرم‌افزاری و هوش مصنوعی سوار کنیم و چند مرکز قوی برای ارائه خدمات درمانی، بهداشتی، آموزشی و … با بهره‌مندی از بهترین متخصصین به ساکنان مناطق محروم راه‌اندازی کنیم.

رئیس بنیاد مستضعفان «ارتقاء بازدهی در ارائه خدمات و کاهش هزینه‌ها» در روش‌های فناورانه را از مهمترین مزیت‌های این روش در مقابل روش‌های سنتی دانست و افزود: ما ضمن حضور فیزیکی، باید سیستم‌های پشتیبان و نظاماتی را برای دسترسی بهتر و ارائه خدمات مطلوب‌تر به محرومان راه‌اندازی کنیم.

دهقان با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی برای رشد دادن استعدادهای جوانان در مناطق محروم کشور گفت: ما اینگونه فکر می‌کنیم که بتوانیم در سنوات آتی، عمده رتبه‌های برتر زیر ۱۰۰۰ کنکور، از بچه‌های مناطق محروم کشور باشند و این یک هدف قابل تحقق است.

وی با تاکید بر ضرورت برنامه‌ریزی برای زنده کردن فعل خواستن در محرومان گفت: یکی از پیامدهای فقر، فرورفتگی و پذیرش فقر در محرومان است و ما باید این پذیرش را نکوهش کنیم نه تقدیر؛ ما در برابر این محرومان مسئولیم و پذیرش فقر در جامعه چه از سوی محرومان و چه از سوی مسئولان، قابل قبول نیست.

رئیس بنیاد مستضعفان خطاب به دبیران مناطق پیشرفت و آبادانی بنیاد گفت: ما یقین داریم که با کمک هم می‌توانیم تحول و انقلابی را در خدمت‌رسانی به محرومان و محرومیت‌زدایی از مناطق محروم کشور ایجاد کنیم.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=22464

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: