آژانس خبری ریحان:

مسعود الماسی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با بیان اینکه برداشت زیتون در گیلان از نیمه دوم شهریورماه آغاز و اکنون به اتمام رسیده، اظهار کرد: ۲۲ هزار بهره‌بردار فعال در عرصه زیتون گیلان توانسته‌اند در ۹ هزار و ۱۵۰ هکتار باغ ۱۸ هزار و ۱۰۰ تن زیتون برداشت کنند.

وی با بیان اینکه ارزش ریالی زیتون برداشت‌شده در باغات گیلان قریب به ۱۳۵ میلیارد تومان هست، افزود: گیلان را این سطح از تولید زیتون در کشور را به سوم را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه ۵۰ درصد زیتون برداشت‌شده امسال به‌صورت کنسروی و مابقی تبدیل به روغن می‌شود، گفت: ۱۰ باب کارخانه روغن‌کشی با ظرفیت ۲۴ هزار تن در گیلان وجود دارد.

الماسی با اشاره به سایر صنایع فعال در عرصه زیتون بیان کرد: ۱۰۰ کارخانه فرآوری و بسته‌بندی زیتون نیز در گیلان فعال هستند که به رونق این صنعت در استان کمک می‌کند.

وی با اشاره به مهم‌ترین ارقام زیتون در گیلان افزود: زیتون زرد، روغنی، فیشم و ماری ازجمله ارقام زیتون محلی کشت‌شده در استان هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از افتتاح آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن‌زیتون در گیلان خبر داد و گفت: این آزمایشگاه باهدف تعیین کیفیت و درجه‌بندی روغن‌زیتون‌ها در گیلان راه‌اندازی شده است.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷