بارش‌ها امسال ۱۱ درصد رشد داشت

میزان بارندگی‌ها در کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۱۴۰۱) تا روز ۱۱ فروردین ماه به ۱۷۰.۲ میلیمتر رسید که نسبت به سال آبی گذشته ۱۱ درصد رشد داشته است.

به گزارش آژانس خبری ریحان، تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد که میزان بارش از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۱۴۰۱) تا ۱۱ فروردین با ۱۷۰.۲میلی‌متر بارش در مقایسه با زمان مشابه پارسال که ۱۶۰.۳میلیمتر داشته ۱۱ درصد رشد را نشان می‌دهد.

میزان بارش در این مدت در مقایسه با دوره بلندمدت با بارش ۱۹۰.۵ میلیمتر، کاهش ۱۱درصدی را نشان می‌دهد.

بر پایه این گزارش، استان کهگیلویه و بویراحمد در بین استان‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۱ فروردین با دریافت ۷۶۷.۴ میلیمتر بارش در مقایسه با ۵۴۷ میلیمتر بارش پارسال، با رشد ۴۰ درصدی مقام پُربارش‌ترین استان‌های کشور را دارد.

همچنین استان چهارمحال و بختیاری از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۱ فروردین ماه با دریافت ۷۰۲.۱ میلیمتر بارش در مقایسه با ۵۸۲.۹ میلیمتر بارش سال آبی پارسال با رشد ۲۰ درصدی مقام دوم پربارش‌ترین استان‌های کشور را از آن خود کرده است.

استان سیستان و بلوچستان نیز در مدت یاد شده با دریافت ۵۱.۷ میلیمتر بارش در مقایسه با ۶۲.۹ میلیمتر بارش پارسال با کاهش ۱۹ درصدی، دارای بیشترین کاهش بارندگی در بین استان‌های کشور است.

به گزارش ایرنا، ایران دارای اقلیم خشک و نیمه‌خشک بوده و دارای متوسط بارش ۲۵۰ میلی‌متر است که این میزان بارش حدود یک‌سوم متوسط جهانی است.

متوسط بارش کشور در گذر زمان رو به کاهش بوده است، به‌طوری که میانگین بارش ۵۳ ساله کشور حدود ۲۵۰ میلیمتر بوده، اما میانگین ۱۳ساله اخیر به ۲۳۲ میلیمتر کاهش یافته است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=12854

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: