به گزارش آژانس خبری ریحان؛ جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ از درآمد بیش از ۶۰ درصدی دولت از مالیات در بودجه سال آینده خبر داد و گفت: با این وضعیت شاید بتوان ادعا کرد که اتکای بودجه به درآمدهای نفتی به ۱۰ درصد کاهش یافته، اما با فشار به تولیدکنندگان، مالیات نیز افزایش یافته است.

وی با تأکید بر اینکه افزایش پایه‌های مالیاتی در بودجه سال آینده از طرفی موجب افزایش ظاهری درآمدهای دولت می‌شود، اظهار داشت: از طرف دیگر شاهد کاهش تولید و ورشکستگیبیشتر تولیدکنندگان خواهیم بود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ ، تغییر در ساختارها و نظام بودجه‌ریزی در کشور را به‌ عنوان یکی از ضروریات اقتصاد ملی مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: طرح کاهش تکیه بودجه سنواتی به درآمدهای حاصل از فروش نفت بدون اِعمال یک مدیریت درست و قوی موفق نمی‌شود.

کوچکی‌نژاد، مدیریت دقیق مسئولان در حوزه دستگاه‌های اجرایی و دولت را یکی از پیش‌زمینه‌های لازم برای به ثمر نشستن برنامه عدم وابستگی به نفت عنوان کرد و گفت: مقام معظم رهبری همزمان با طرح موضوع اقتصاد مقاومتی، سال‌ها است که تأکیدات ویژه‌ای برای عملیاتی شدن این برنامه دارند، اما متأسفانه در بودجه سال آینده نیز عملیاتی نشده است.

وی همچنین اتخاذ روش‌های درست جهت استفاده بهتر از توانمندی‌ها، مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را برای موفقیت طرح تغییر ساختار بودجه‌ریزی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را مورد تأکید توجه قرار داد و افزود: امیدوارم با فرصتی که در حال حاضر پیش روی دولت و مجلس قرار گرفته، بتوانیم بخش‌های مولد اقتصادی را به خوبی ساماندهی و مدیریت کنیم.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ در پایان مهم‌ترین مؤلفه‌ برای تحقق کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را شناسایی استعدادهای نهفته و یا مورد غفلت واقع شده در اقتصاد دانست و خاطرنشان کرد: معتقدم در گام بعدی نیز باید برای پرورش و افزایش بهره‌وری آن بخش‌ها اقدامات لازم صورت گیرد، در غیر این صورت افزایش مالیات موجب کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی نمی‌شود.

منبع:پول نیوز

منتظرتان هستیم