به گزارش آژانس خبری ریحان؛ نادر جهان آرای در نشست مبادله تفاهم نامه اجرایی میان آموزش و پرورش استان و راه آهن شمال ۲ با اشاره به امنیت بالای سفرهای ریلی اظهار داشت: آمادگی داریم در سفرهای اردویی و زیارتی دانش آموزان از خط آهن بیش از پیش استفاده شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان درباره اهداف این تفاهم نامه گفت: ارتقای سطح آگاهی دانش آموزان، کارکنان آموزش و پرورش و خانواده های آنان به منظور کسب آمادگی جهت پیشگیری از حوادث ناگوار و مواجهه صحیح در زمان حادثه و مدیریت بحران در قالب اجرای برنامه های آموزشی هدفمند و مناسب در مدارسی که دانش آموزان آنها در مناطق حاشیه راه آهن زندگی می کنند؛ از اهداف این تفاهم نامه همکاری است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان خاطرنشان کرد: مدت زمان این همکاری یک سال است که تا ۲ دی ۹۹ معتبر است و با توافق دو طرف قابل تمدید خواهد بود.

غلامحسین ولدی مدیرکل راه آهن منطقه شمال ۲ نیز در این نشست با اشاره به تلفات قابل توجه در حوادث رانندگی جاده ای اظهار داشت: در راستای گسترش سفرهای ایمن، گسترش مسیرهای ریلی از اهداف برنامه ششم توسعه است و قرار است سهم راه آهن از حمل و نقل باربری به ۳۰ درصد و مسافری به ۲۰ درصد ارتقا پیدا کند. وی با اشاره به دیگر مزیت حمل و نقل ریلی گفت: با استفاده از مسیر راه آهن مصرف سوخت به یک هشتم حمل و نقل جاده ای کاهش می یابد.

خط راه‌آهن قزوین-رشت یا راه‌آهن گیلان از طرح‌های ملی خطوط ریلی ایران  است که احداث آن از سال ۱۳۸۶ شروع شدو در ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ به بهره‌برداری رسید.

این خط که دارای ۱۶۴ کیلومتر طول است از شهر قزوین  آغاز و در شهر رشت به پایان می‌رسد، طبق برنامه در آینده این خط از شهر رشت به ‌طور مجزا در سه مسیر مجزاخط راه‌آهن رشت بندر کاسپین، خط راه‌آهن رشت – بندر انزلی  و خط راه‌آهن رشت- بندر آستارا امتداد پیدا می‌کند. قرار است خط راه‌آهن رشت_ آستارا به راه‌آهن کشور جمهوری آذربایجان متصل می‌شود.

منبع:ایلنا

منتظرتان هستیم