آخرین وضعیت مذاکرات آبی ایران با افغانستان، عراق و ترکیه

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از مذاکرات پیوسته با سه‌کشور عراق، ترکیه و افغانستان در خصوص مسائل آبی خبر داد و گفت: اجرای توافقات فی‌مابین به شدت از سوی ما پیگیری می‌شود.

به گزارش آژانس خبری ریحان، محمد جوانبخت، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا درجمع خبرنگاران اظهار داشت: وزارت نیرو بر اساس معاهدات فی‌مابین با افغانستان در خصوص حق‌آبه ایران، طبیعتا مسئول بخشی از اقدامات فنی و بخشی از اقدامات حقوقی است.

وی ادامه داد: در این راستا با برگزاری جلسات کمیساران و سایر جلسات حتی در سطح وزیر نیرو موضوعات مطرح، پیگیری شده و باز هم پیگیری خواهد شد.

معاون وزیر نیرو درباره اقدامات جایگزین آب رودخانه هیرمند، گفت: قطعا وقتی منابع آبی هر منطقه‌ای با مشکل مواجه شود، وزارت نیرو دست روی دست نمی‌گذارد، یقینا طرح‌های جایگزین داریم و اجازه نمی‌دهیم در حوزه آب شرب مشکلی پیش بیاید.

جوانبخت در پاسخ به این پرسش که توافقات گذشته برای نصب دستگاه‌های اندازه‌گیری برای دریافت حق‌آبه ایران به کجا رسیده است؟ گفت: اجرای این توافقات به شدت از سوی ما پیگیری می‌شود و کمیته فنی آن نیز تشکیل شده است.

وی ادامه داد: به هرحال در فرهنگ آب‌های مشترک و یا آب های مرزی، بخش بالادست و پایین دست وجود دارد و رفتار این دو متفاوت است؛ طبیعتا دستگاه‌های اندازه‌گیری میزان برداشت آب را شفاف می‌کند؛ به طور کلی به نظر می‌رسد که طرف مقابل به سختی قصد همراهی دارد.

معاون وزیر نیرو درباره برخی سدسازی‌ ها در کشور ترکیه نیز گفت: بسیاری از این پروژ‌ه‌ها در درون کشور همسایه ما در حال انجام است؛ در این رابطه پروتکل‌ها و روش‌های متعارف‌پیگیری وجود دارد که انجام می‌شود.

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: قرار بود نشستی با طرف ترک در این زمینه داشته باشیم، در این رابطه ما نمی‌توانیم به جزئیات اقدامات همسایگانمان اشاره کنیم و فقط می‌توانیم به محدودیت‌های ناشی از اقدامات آنها در کشورمان بپردازیم.

وی افزود: این مسایل طی دو تا سه جلسه حضوری با آن‌ها بیان شده است، بنا بود این نشست‌ها ادامه یابد که به بهانه‌هایی چون کرونا و بعد زلزله و انتخابات دچار تاخیر شده است که امیدواریم این مذاکرات ادامه یابد.

جوانبخت درباره مسائل آبی مطرح میان ایران و عراق نیز گفت: مناسبات ایران و عراق در بخش آب به‌خصوص در سال‌جاری بسیار خوب بوده است و می‌توان گفت تقریبا مشکلی نداریم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب خاطرنشان کرد: سوء تفاهم‌هایی که در گذشته مطرح می‌شد مرتفع شده است‌، خوشبختانه وزیر نیروی کشورمان در کنفرانس آب بغداد، مذاکرات خوبی داشتند و توافق شد نشست‌های کمیته مشترک ادامه یابد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://reihaan.ir/?p=19885

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: