به گزارش آژانس خبری ریحان به نقل از خبرنگار ایرنا، سیروس محمدی روز چهارشنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران افزود: تاکنون ۶۴ روستا در رودسر، ۳۱ روستا در رشت، ۲۸ مورد در لاهیجان، ۲۱ روستا در لنگرود، ۱۶ روستا در بندرانزلی، ۱۱ مورد هم در املش و سه روستا در آستانه اشرفیه به عنوان منطقه سبز اعلام شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح منطقه سبز در گیلان اظهار داشت: این طرح مربوط به روستاهای دارای حداقل بی سوادی بوده که با اجرای آن و جذب افراد، میزان بی سوادی در ۱۷۴ روستای استان به صفر رسیده و به عنوان منطقه سبز معرفی شدند، در اجرای این طرح دهیاران، اعضای شورای روستاها و خانه های بهداشت روستایی همکاری بسیار خوبی با معاونت سوادآموزی استان داشتند.

محمدی در ادامه با اشاره به اجرای طرح شتاب بخشی سوادآموزی در گیلان خاطر نشان کرد: طرح شتاب بخشی از سوی معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش استان با هدف سرعت بخشیدن در جذب افراد بی سواد در دوره سوادآموزی در شهرستان های تالش، رضوانشهر، ماسال، فومن، شفت، سیاهکل، املش و صومعه سرا به اجرا درآمد.

وی در ادامه با تشریح دامنه فعالیت سازمان سوادآموزی اظهار داشت: دامنه فعالیت سازمان نهضت سوادآموزی در گروه سنی ۴۹ – ۱۰ سال است، گروه های خاص شامل “مددجویان زندان ها، کشاورزان، نوغانداران و غیره” و افراد بی سواد تا ۶۰ سال نیز می توانند در کلاس های سوادآموزی ثبت نام کنند.

معاون سوادآموزی استان گیلان با بیان اینکه سه دوره اصلی سوادآموزی در نظر گرفته شده خاطر نشان کرد: دوره سوادآموزی “توسعه سواد” یکی از این دوره ها به شمار می رود، آموزش دوره سوادآموزی برای پنج ماه و حداقل ۴۰۰ ساعت بوده و مدرک این دوره معادل سوم ابتدایی است.

وی دوره انتقال “تعمیق سواد” را یکی دیگر از دوره های اصلی سوادآموزی عنوان کرد و افزود: مدت آموزش دوره انتقال برای هفت ماه به مدت حداقل ۶۰۰ ساعت در نظر گرفته شده، و مدرک این دوره معادل ششم ابتدایی است و با اخذ مدرک این دوره می توانند در دوره متوسطه اول برای ادامه تحصیل ثبت نام کنند.

وی با اشاره به دوره تحکیم سواد به عنوان یکی دیگر از زمینه های اصلی سوادآموزی بیان داشت: این دوره به منظور تعمیق و تثبیت سواد و جلوگیری ار رجعت به بی سوادی تعیین شده، مدت دوره آموزشی برای ۶ ماه به مدت ۲۰۰ ساعت شامل ۷۰ ساعت حضوری و ۱۳۰ ساعت غیرحضوری در نظر گرفته شده است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه در سال گذشته حجم ابلاغی در سه دوره سوادآموزی، انتقال و تحکیم هشت هزار و ۲۴۳ نفر بوده، خاطر نشان کرد: حجم تحت پوشش دوره های سوادآموزی استان در سال ۹۸، ۹۴ درصد بوده در حالی که میانگین کشوری ۸۳ درصد اعلام شده است.

وی حجم ابلاغی سال جاری در گیلان برای دوره های سوادآموزی را هفت هزار و ۲۰۰ نفر عنوان کرد و یادآور شد: حوزه سوادآموزی استان در ارزیابی سالانه معاونت های سوادآموزی حائز رتبه بسیار خوب و قابل تقدیر شد که طی نامه های از سوی معاون وزیر و رییس سازمان نهضت سوادآموزی به استاندار کسب این مقام تبریک گفته شد.

محمدی در ادامه با تشریح آموزش های سوادآموزی با توجه به ویروس کرونا و با بیان اینکه شعار روز جهانی سوادآموزی از سوی سازمان یونسکو “آموزش و یادگیری سوادآموزان در بحران کووید ۱۹ اعلام شده است، تصریح کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا ادامه فعالیت های آموزشی در حوزه سوادآموزی در سال گذشته به سه روش حضوری، تلفیقی و غیرحضوری برگزار شد.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان گیلان بیان داشت: با توجه به اینکه تعداد سوادآموزان هر کلاس ۱۰ یا کمتر از این تعداد است، فعالیت های آموزشی می تواند به صورت حضوری و با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی برگزار شود.

وی ادامه داد: با این حال اقداماتی شامل تهیه فیلم های کوتاه آموزشی توسط نفرات برتر جشنواره الگوهای برتر تدریس استانی، پیگیری مسایل آموزشی توسط آموزش دهندگان از طریق تماس تلفنی با توجه به تعداد پایین سوادآموزان هر کلاس و استفاده آموزش دهندگان و سوادآموزان از بستر برنامه شاد و غیره برنامه ریزی شده است.

بر اساس آمار سال گذشته، ۹۸ درصد از گروه سنی ۴۹ – ۱۰ سال در استان گیلان با سواد هستند که از میانگین کشوری با “۳ / ۹۶ درصد باسوادی” بالاتر است.

هشتم سپتامبر روز جهانی سوادآموزی نامگذاری شده است.

منبع:ایرنا

منتظرتان هستیم